Státní ČEZ spustil před koncem fotovoltaiky tři parky

Pavel Baroch
13. 1. 2011 6:00
Těsně před vypršením limitu bylo připojeno 6 z 10 největších fotovoltaických parků v zemi
Foto: Jan Langer

Praha - Lednové razantní snížení výkupních cen proudu ze slunečních elektráren se projevilo v divokém solárním finiši na konci roku.

Podle čerstvých údajů Energetického regulačního úřadu bylo šest z deseti aktuálně největších fotovoltaických parků připojeno do sítě v prosinci 2010, některé jen desítky hodin před koncem zlatých solárních časů s mimořádně výhodnými výkupními cenami.

Ze šesti největších parků přitom tři patří společnosti ČEZ, která solární parky v Ralsku a Mimoni spustila 29. prosince.

"Je to divné, podezřelé," řekl Aktuálně.cz prezident František Smolka, prezident České průmyslové fotovoltaické asociace.

Desítky malých parků mají smůlu

Smolka uvedl, že mnohé malé fotovoltaické elektrárny takové štěstí jako velké parky neměly.

"Evidujeme desítky projektů, které byly dokončeny, zkolaudovány, mají platnou liceni a dosud nebyly připojeny. Některé z nich čekají na připojení již několik měsíců. Jak je možné, že jiné megalomanské instalace se stihly připojit v několika dnech a záměry drobných českých podnikatelů nikoliv?" řekl Smolka.

Společnost ČEZ odmítla, že by při získávání všech potřebných povolení pro své elektrárny byla jakkoli zvýhodněna. "Byl to naprosto standardní proces," řekl Aktuálně.cz Martin Schreier, mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje.

Dodal, že stavební práce začaly s dostatečným předstihem, aby skončily v polovině listopadu a firma měla následně dostatek času získat všechna potřebná razítka. Že ta poslední dostala 29. prosince, je podle Schreiera jen shoda okolností.

Foto: Jan Langer

"Kupovali jsme projekty včetně smluv o připojení, jejichž součástí byly i termíny. Vstupem ČEZ se tyto smlouvy neměnily," poznamenal Schreier.

Dodavatelé komponentů mlčí

František Smolka z České průmyslové fotovoltaické asociace uvedl, že hovořil s některými dodavateli panelů a dalších součástek pro solární elektrárny, kteří mu jeho podezření o nehotových solárních parcích potvrdili.

"Řekli mi, že ví o elektrárnách, které nebyly dokončeny. Ale konkrétně mi to říct odmítli," poznamenal Smolka.

Na druhou stranu dodal, že finiš před datem, kdy se výrazně mění výkupní ceny proudu, je běžný i ve světě. "Na konci roku vždycky nových instalací výrazně přibude," řekl Aktuálně.cz Smolka.

Cena solárního proudu spadla o polovinu

Kdo nestihnul připojit svou fotovoltaickou elektrárnu do konce roku, přijde o velké peníze. Od ledna se totiž snížily výkupní ceny solárního proudu až o více než polovinu a stavět nové parky se už prakticky nevyplatí.

"Elektrárny, které byly připraveny za podmínek loňského roku a budou připojeny za méně než poloviční ceny roku 2011, se stávají zcela nerentabilní. Jejich návratnost se prodlužuje na 25 let a přesahuje tedy životnost projektu," uvedla Česká průmyslová fotovoltaická asociace.

Sdružení doporučilo investorům, aby se obrátili na soud, pokud jsou přesvědčeni o tom, že distribuční společnost úmyslně zdražovala připojení jejich elektrárny do sítě.

Energetický regulační úřad oznámil, že ke konci roku byly připojeny do sítě sluneční elektrárny o výkonu 1650 megawattů, podle fotovoltaické asociace ovšem úřad vydal licence pro víc elektráren.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy