SPD pořádala seminář o svobodě projevu. Mluvit tu je občanská statečnost, řekl Nacher

Radek Dragoun Radek Dragoun
10. 9. 2018 19:00
Řečníci vesměs opakovali, že v zemi dochází k omezování svobody názorů.
Poslanec ANO a dvojka pražské kandidátky Patrik Nacher.
Poslanec ANO a dvojka pražské kandidátky Patrik Nacher. | Foto: DVTV

Praha - Více než stovku zájemců přilákal do sněmovny seminář poslance SPD Jiřího Kobzy nazvaný Svoboda projevu a právo občana na pravdu. Řečníci během čtyřhodinového bloku opakovaně tvrdili, že v Česku dochází k umlčování některých názorů.

"Jsme svědky neuvěřitelné cenzury oponentních názorů. Jejich nositelé jsou dehonestováni," prohlásil předseda SPD Tomio Okamura a dodal, že spolu s premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem je označován za "názorového zločince".

Například Ladislav Jakl z Institutu Václava Klause upozorňoval, že podobně nenápadně obíraly občany o svobody téměř všechny rodící se diktatury.

Kromě politiků SPD vystoupil Klaus a Nacher

Kromě Jakla a bývalého ministra zdravotnictví Ivana Davida, kteří oba kandidují za SPD do Senátu, na semináři řečnili i poslanec ODS Václav Klaus mladší a dvojka na pražské kandidátce ANO poslanec Patrik Nacher.

"Mám pocit, že už jenom účast v tomto sále, v dnešní době, na toto téma je občanská statečnost," prohlásil Nacher během svého krátkého příspěvku, ve kterém navazoval na obžalobu médií ze strany svých předřečníků. "Zažíváme něco, co se nenazývá cenzurou, ale jako cenzura se to chová," řekl, aniž by blíže specifikoval, která média myslí.

To ostatní řečníci v tom měli poměrně jasno. Za největšího viníka považovali Českou televizi. "To, že nám ČT lže od rána od večera, vidí každý občan, který nemá ucpané oči a uši," prohlásil například Petr Žantovský, který působí v Radě ČTK.

Výrazně déle než Nacher vystupoval Klaus, který několikrát publikum svými slovy pobavil a jeho vystoupení párkrát přerušil potlesk celého sálu. Například když mluvil o tom, jakým způsobem se proměnilo vnímání pohlaví. "My měli učebnici přírodopisu, ve které stálo, že savci mají dvě pohlaví. Já tomu věřím. Věda ale pokročila a někteří lidé nám budou tvrdit, že to souvisí i s tím, jak se cítíte. Já to nechci hodnotit tak, že to jsou extremistické názory. Myslím, že to mohou říkat. Co je ale podstatné: vy opak říkat nemůžete," prohlásil.

"Přemluv Cikána"

Motiv toho, že některé názory - ačkoliv mohou být urážející - nejsou nevhodné, zatímco jiné ne, se nesl celým jeho vystoupením. Podivoval se například nad tím, proč někteří lidé vyčítají seniorům, komu dávají svůj hlas ve volbách. Zároveň připomněl kampaň "Přemluv bábu", ve které herci Jiří Mádl a Martha Issová v roce 2010 vyzývali mladé, aby rozmluvili svým starším známým volbu levice. "Kampaň 'Přemluv bábu' být může, ale 'Přemluv Cikána' už ne, to je rasismus," řekl Klaus.

Zároveň posluchačům oznámil, že společně s právníky připravuje zákon, který by znemožnil sociálním sítím - pokud chtějí působit v Česku - mazat jakékoliv příspěvky vyjma těch, které vyzývají ke genocidě a podobně. 

Diskutující si navzájem neoponovali, konfrontační nebyly ani otázky na závěr. Mezi diváky seděli i lidé, kteří provozují takzvané alternativní servery nebo na nich publikují. 

Výjimku tvořily studentky ze Střední odborné školy Drtinova, které na debatu v rámci výuky dorazily. A nebyl to první seminář pod patronátem poslance Kobzy, kterého se účastnily. V minulosti již byly na jím pořádané akci věnované islámu.

"Úplně zbytečné čtyři hodiny," okomentovala pondělní akci jedna z nich s tím, že o obsahu diskuze by měli ve škole debatovat v rámci občanské výchovy.

Obsah debaty pětice žaček hodnotila neutrálně, co se jim však nelíbilo, byla reakce přednášejících na dotaz novinářky týdeníku Respekt.

Ta se zeptala na to, zda do svobody slova spadá i vyjádření bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka, který je obžalovaný kvůli nenávistným výrokům ve sněmovně. Podle svědků v tamní restauraci mimo jiného vyzýval, aby se homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození.

"Myslím, že je to plně otázka soudu a my k tomu nemáme co říct," odpověděl Kobza a zároveň zpochybnil výpovědi svědků. "Svědkové tam byli tři. Paní bývalá ministryně Marksová, která podle jiných svědků byla v takovém stavu, že její důvěryhodnost nebyla spolehlivá," řekl publiku.

Ve skutečnosti se však v policejním spisu mluví o větším počtu svědků včetně pracovníků sněmovní restaurace. "Celkem chápu, že si musíte zasloužit svůj plat. My jsme tu provokaci čekali," dodal pak směrem k novinářce, na kterou pak pokřikovali i lidé z obecenstva.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy