Vede neziskovku, založila firmu s Araby. Teď chce v Okamurových barvách dobýt Senát

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
5. 9. 2018 5:30
Elvíra Hahnová je kandidátkou do Senátu a do chomutovského zastupitelstva za SPD Tomia Okamury.
Elvíra Hahnová s Tomiem Okamurou.
Elvíra Hahnová s Tomiem Okamurou. | Foto: Facebook Elvíra Hahnová

Praha, Chomutov - Nenápadná šedá bytovka v klidné severní části Chomutova je sídlem malé neziskové společnosti Nová místa 2012. Tu řídí Elvíra Hahnová, žena, která se jako samoživitelka stará o postiženého syna a patnáct let byla jednatelkou ve firmě, do níž základní vklad poskytli palestinští Arabové.

Hahnová je ale také kandidátkou do Senátu a chomutovského zastupitelstva za SPD Tomia Okamury. Tedy za hnutí, které ve veřejném prostoru platí za pravý protipól - největšího politického kritika islámu, Arabů či neziskových organizací.

Jméno Elvíry Hahnové se nyní objevilo ve veřejném prostoru, když na její aktivity i souběžnou kandidaturu za SPD upozornil web Demokratikon.

Příběh jednačtyřicetileté ženy může poskytnout vhled do uvažování a motivací člověka, který se pustí do politiky v dresu vyhraněné politické formace Tomia Okamury. Do světa podnikání podle svých slov nahlédla v roce 2000, když ji jako třiadvacetiletou pracovnici v gastronomii oslovili Palestinci, kteří chtěli do pražských hotelů dovážet exotické orientální potraviny.

"Nápad se mi líbil, byla jsem mladá, chtěla jsem být úspěšná, tak proč ne," vzpomíná Elvíra Hahnová v telefonickém rozhovoru. "Ale hned poté, co jsme společnost založili, odjeli do Palestiny kvůli pohřbu a už se nevrátili. Zůstala mi společnost, která nikdy nevyvíjela činnost," říká.

Svět byl tehdy klidnější a do zhroucení tohoto klidu spolu s věžemi Světového obchodního centra zbýval jeden rok. Na Blízkém východě ale už bylo horko. Několik dnů po zápisu firmy H. B. Beta propukla na palestinských územích intifáda, velké protiizraelské povstání. O společnících Hamídu Málím a Abduldžabárovi Chdairovi už podle svých slov Hahnová neslyšela, firmu nakonec po roce 2012 sama rušila. "Na své náklady. Nikomu jsme nedlužili," zdůrazňuje.

Zároveň se prý nikoho neptá na víru, říká, že to je každého věc. S tím, že politika SPD výslovně "prosazuje zákaz islámu v ČR jako ideologie neslučitelné se svobodou a demokracií", se srovnat umí. "Ve sněmovně přece leží návrh zakázat šíření ideologie neslučitelné s naším právním systémem. Důležité je neobtěžovat vírou druhého, víra nesmí zasahovat do našeho právního systému. Takhle je to v ústavním pořádku," tvrdí Hahnová.

Ústava sama o víře výslovně nehovoří. Listina základních lidských práv a svobod jako součást ústavního pořádku zaručuje svobodu náboženského vyznání. Kritici islámu argumentují odstavcem, podle nějž lze výkon náboženských práv omezit, je-li to nutné pro ochranu bezpečnosti a pořádku.

Do politiky po třicítce

O politiku se Hahnová začala zajímat zhruba jako třicetiletá, tedy v době, kdy Ústecký kraj získával reputaci regionu ovládaného "kmotry" a kdy se vliv lidí z byznysu na politiku stal tématem. Zapojit se do dění na "svém" Chomutovsku zkusila nejdřív skrze hnutí Otevřená radnice, které ale ve volbách v roce 2014 neuspělo.

Ještě předtím ale založila obecně prospěšnou společnost Nová místa 2012, která se podle obchodního rejstříku zabývá sociálními službami a podle svého webu pomáháním lidem najít práci, zařídit pracovní místo či založit firmu. "Tři roky jsem zdarma bojovala proti pracovním agenturám, město mě za to ocenilo děkovným listem," hlásí se k zásluhám v sociální oblasti Hahnová.

Z jejího líčení je cítit zklamání z toho, jak sociální systém na severu Čech funguje. "Nelíbí se mi, jak se dnes čerpají dotace, třeba na neustálé rekvalifikační kurzy pro lidi, kteří nechtějí do práce. Napojení pracovních agentur na úřady práce, klientelismus. Tou cestou jsem jít nechtěla, tak jsem vymýšlela něco jiného, jak těm lidem pomoci," popisuje svůj pohled.

Na činnost své neziskovky dostala v roce 2013 od Ústeckého kraje stotisícovou dotaci, prakticky obdobnou částku ten rok vydala na nájemné za kancelář, která se nachází v rodinném domě, který Hahnové patří a kde také bydlí. "Dotace nebyla použita na nájemné. V nájmu jsou zahrnuté všechny položky - za vodu, elektřinu, výměny hasičských přístrojů, zářivek," tvrdí Hahnová s tím, že splnit podmínky pro kancelář obecně prospěšné společnosti je drahé.

Přesto Hahnová nakonec skončila u SPD, která proti neziskovým organizacím často verbálně útočí. I tento pohled ale dokázala přijmout. "Myslím, že spousta neziskovek, i když ne ty zdravotní, pro seniory nebo postižené děti, funguje zbytečně. Vyhazují se tu miliardy. Omezení peněz těm organizacím se ale musí dělat individuálně," říká.

"Vidíte ty obrovské kauzy, ROP Severozápad, Davida Ratha, který taky kandiduje. To jsou lidé s kauzami a bez skrupulí. Já zákon neporušuji. U SPD se mi líbí, že je to vlastenecké, de facto občanské hnutí, které reaguje na potřeby dnešní doby. Tomio Okamura svou práci dělá dobře," dodává chomutovská kandidátka do Senátu.

Poslanec a lichvář? Ten případ neznám

Dlouhodobě palčivějším problémem než migrace a islám, na jejichž kritice se Okamurovo hnutí profiluje, je ale na Chomutovsku něco úplně jiného - hledání práce za důstojnou mzdu či exekuce.

V této oblasti se SPD stala po volbách terčem kritiky kvůli zvolení poslance Jiřího Kohoutka. Hospodářské noviny loni v říjnu zmapovaly, že bez licence, tudíž protizákonně, nabízel rychlé půjčky. Česká televize uvedla, že Kohoutkovy firmy nevýhodnými půjčkami dostaly řadu lidí do exekuce.

Hahnová se dušuje, že Kohoutkův případ nezná. Řešit by se podle ní měla jak témata pracovních podmínek, minimální mzdy či exekucí, tak i záležitosti migrace a terorismu. "V SPD se zabýváme vším, co ty lidi trápí, jen novináři se zaměřují na ilegální migraci a podobné věci," myslí si Hahnová.

Situace se od založení její neziskovky před více než pěti lety změnila, už i na Chomutovsku je práce hodně a firmy naopak nemají zaměstnance. Naopak její neziskovka tak moc práce nemá a Hahnová zkouší zaujmout voliče.

Krom jiného také sloganem kritizujícím "popírače našeho národa", kteří podle ní chtějí "nastavit multikulturalismus", vyměnit korunu za euro, vzdát se hranic a změnit hymnu. "Spěje to k tomu, že se za chvíli snad pokusí změnit i vlajku. Postupně se zkouší, co ten národ unese," soudí Hahnová.

Video: Rusové Krym zabrali správně, BIS lže a ministerstvo vnitra šíří dezinformace, říká kandidát SPD David

Měli bychom usilovat o nula nelegálních migrantů, nevěřím, že migrace ustala, Česko je konformní s těmi, kteří připravují válku, říká Ivan David | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy