ODS řešila, co s Klausem. Podporou Jakla překročil všechno, stál tam sám proti všem, zní z klubu

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
22. 8. 2018 12:10
"Vyříkali jsme si to na jednání klubu a tím to pro mne končí," komentoval situaci předseda strany Petr Fiala.
Václav Klaus mladší.
Václav Klaus mladší. | Foto: Economia

Praha - Občanští demokraté dorazili na jednání sněmovny jako poslední. Před zahájením schůze je totiž zdržela dlouhá debata o problémech, které straně svými výroky způsobil Václav Klaus mladší.

Pražský poslanec zpochybnil účast našich vojáků v Afghánistánu, a to navzdory tomu, že ODS českou účast v zahraničních misích podporuje. Ještě větší nevoli pak Klaus vyvolal, když jako kandidáta do Senátu podpořil bývalého tajemníka svého otce Ladislava Jakla. Ten se nadcházejících podzimních voleb účastní v barvách konkurenčního hnutí SPD Tomia Okamury.

"Mít jiný názor je jedna věc, ale to, že podpořil jiného kandidáta do Senátu, je překročení všeho," komentoval Klausovy výroky jeho kolega z poslaneckého klubu. Jméno nechtěl zveřejnit, protože se strana po schůzi dohodla, že oficiálně se bude k synovi bývalého prezidenta vyjadřovat jen vedení strany či klubu.

"Vyříkali jsme si to na jednání klubu a tím to pro mne končí," komentoval situaci předseda strany Petr Fiala. "Odcházíme z poslaneckého klubu s tím, že všichni budeme hájit program a politiku ODS. Tak to má být a tak to také bude," dodal Fiala. Na otázku, zda tak bude vystupovat i Klaus, však předseda nereagoval.

Klaus dorazil do jednací síně mezi posledními. Potom, co se musel hájit před celým klubem, spěchal rovnou do sálu. V kuloárech se nezastavil a na otázky Aktuálně.cz odmítl odpovídat. "To byl normální standardní klub," řekl na dotaz, jak vnímá ostrou kritiku, které nyní ve straně čelí.

Debata poslanců ODS však nebyla zcela běžná. "Václav Klaus se prohlásil za nezávislého komentátora a my jsme se mu snažili vysvětlit, že jím není, protože vystupuje jako významný člen strany," přiblížil dění v zákulisí významný člen ODS. "Klaus tam stál jako jeden proti všem. Je to sólista," dodal.

Pro občanské demokraty jsou protievropské postoje některých členů - Klause zvláště - problém již dlouho. Pražský zákonodárce před časem například prohlásil, že by Česko mělo "vypadnout" z EU. Straníci se přitom snaží zbavit nálepky "euroskeptiků" a podobná vyjádření jejich snažení kazí. Nejsilnější pravicová strana nechce vystupovat z EU, jen by unii reformovala.

Občanští demokraté podle výroků několika poslanců nedostali od Klause jasný příslib, že do budoucna bude v zásadních politických věcech respektovat oficiální stanoviska strany. Debata o tom, jaké potíže způsobuje, by podle několika členů měla ještě pokračovat. "Nemůže se takto vyjadřovat. A jestli ano, musí hledat štěstí jinde nebo na kongresu přesvědčit členy, aby ODS změnila oficiální stanoviska," dodal jeden z poslanců.

V podobném duchu Klause ve středu kritizoval i šéf senátorů ODS Miloš Vystrčil. "Nehodláme vyrážet klín klínem. Na druhé straně to, co dnes říká Václav Klaus mladší, je, dle mého názoru, na hraně toho, co je ještě možné a únosné," řekl podle ČTK. "Když chcete být úspěšní, musíte tvořit tým. A tým se skládá z lidí, kteří spolupracují, a ne ze solitérů," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy