Praha - Mnoho voličů napjatě sledovalo, zda ve sněmovně usednou bratři Tomio a Hayato Okamurovi. Zatímco populista Tomio se do sněmovny se svou protiuprchlickou rétorikou dostal pohodlně, jeho bratr Hayato v dresu křesťanské KDU-ČSL to měl nepoměrně těžší - i proto, že kandidoval až na šestém místě pražské kandidátky.
Chybělo přitom málo a do sněmovny by se dostal: stačilo by kandidovat v jiném kraji. Hayato Okamura totiž v Praze nasbíral přes pět tisíc preferenčních hlasů, které by mu ve velké většině ostatních regionů pohodlně stačily na zisk mandátu.
V Praze měl smůlu, že zde kandidoval oblíbený lidovecký starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský, který získal preferenčních hlasů ještě o 1700 více, a přeskočil tak i jedničku kandidátky Daniela Hermana, který se tak do sněmovny také nedostal.
Pirátská jízda
I přesto se do sněmovny jedna sourozenecká dvojice dostala, a to v dresu pirátů. Je to třicetiletý pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík a jeho o dva roky starší sestra Olga Richterová, překladatelka a lingvistka. Ferjenčík uspěl jako lídr pardubické kandidátky, jeho sestra pak byla na čtvrtém místě v Praze a se zvolením ani nepočítala.
Extrémně dobrý výsledek v hlavním městě - 17,59 procenta, jen o necelá tři procenta méně než vítězné hnutí ANO - zde ale do poslaneckých lavic katapultoval hned pět členů strany.
Zatímco Ferjenčík byl před osmi lety u zakládání pirátské strany, Richterová se začala věnovat politice až o čtyři roky později. Ke vstupu do aktivní politiky ji přitom paradoxně přemluvil zástupce jiné strany - tehdejší místopředseda pražské KDU-ČSL Pavel Mareš.
Zaostřeno na desítku
Richterová se totiž původně jako aktivní občanka zajímala o dění na Praze 10, kde bydlí, a založila občanské sdružení Zaostřeno na desítku. To si všímalo místní radnice, na které například působili kontroverzní představitelé ODS Tomáš Hrdlička, Milan Richtr nebo někdejší pravá ruka Andreje Babiše Radmila Kleslová.
Na Praze 10 tehdy také vznikalo občanské sdružení Vlasta, kde se spojili jak místní aktivní občané, tak několik menších stran včetně lidovců a chtěli se dostat na radnici. "Pavel Mareš věděl, že Vlasta potřebuje piráty, a přemluvil mě," popisuje Richterová, která se pak dostala do zastupitelstva Prahy 10. Mimochodem: lídryní sdružení Vlasta je Renata Chmelová, která se loni stala s podporou pirátů senátorkou.
Sám Ferjenčík se pak stal pirátem víceméně náhodu - na webu si přečetl malý článek o tom, že po zahraničním vzoru vzniká pirátská strana i v Česku, a rozhodl se zapojit. "Viděl jsem, že to je obrovská příležitost postavit politickou stranu díky novým technologiím, co bude fakt fungovat demokraticky. Vůbec jsem netušil, co bude za osm let," říká Ferjenčík, který je jedním z nejaktivnějších pražských zastupitelů.
Otec za komunisty, syn za Úsvit
Ač příbuzní nejsou ve sněmovně výjimkou, poprvé se do ní dostali sourozenci. A navíc současně. Ve sněmovně již například zasedalo několik generací jedné rodiny. Kromě Václava Klause a nyní jeho syna Václava Klause mladšího, který v letošních volbách získal za ODS v Praze největší počet hlasů, to byli v minulosti i Václav Benda a jeho syn Marek.
"Ale v jedné budově jsme se nepotkali, protože otec byl poslanec ve Federálním shromáždění," podotkl Marek Benda, který sedí ve sněmovně již od roku 1990, kdy byl zvolen poslancem České národní rady za tehdejší Občanské fórum. Koncem roku 1992 při rozpadu republiky Federální shromáždění zaniklo a Česká národní rada se přetvořila v Poslaneckou sněmovnu.
Pikantní je příběh další rodiny, Vojtěcha Adama a Petra Adama z Ivančic na Blanensku. Zatímco lékař Vojtěch Adam seděl ve sněmovních lavicích od roku 2006 za KSČM, jeho syn Petr uspěl v roce 2013 za hnutí Úsvit v čele s Tomiem Okamurou.
Ve sněmovně se vytvořilo několik vztahů, které skončily sňatkem - nejznámější je Mirek Topolánek a Lucie Talmanová. Jen jeden pár ale do ní jako manželský už vstupoval: Blanka a Petr Zajícovi, kteří byli zvoleni za republikány Miroslava Sládka v polovině devadesátých let. Mimochodem, jejich příbuzenské vazby ve sněmovně byly ještě širší, Zajícová byla nevlastní dcera předsedy SPR-RSČ Sládka.