Soukupa v Zemanově "vítězném týmu" řešit nebudeme, lidi si to musí přebrat sami, říká vysílací rada

Radek Dragoun Radek Dragoun
30. 1. 2018 19:30
Majitel televize Barrandov Jaromír Soukup sledoval v sobotu sčítání hlasů ve štábu prezidenta Zemana.
"Vítězný tým" Miloše Zemana.
"Vítězný tým" Miloše Zemana. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Když bylo jasné, že prezident Miloš Zeman obhájil svůj mandát, předstoupil ve svém štábu před podporovatele. Spolu s ním na pódiu stáli i lidé, kteří se Zemanem v soukromém salonku sledovali průběh sčítání. Mluvčí Jiří Ovčáček je na konci tiskové konference označil za "vítězný tým". Mezi nimi byl i Jaromír Soukup, který vlastní televizi Barrandov a pravidelně Zemana zpovídá v pořadu Týden s prezidentem.

Toto propojení již v neděli odsoudil Syndikát novinářů, podle kterého jeho způsob vedení předvolebních debat a Soukupova přítomnost mezi nejbližšími spolupracovníky Zemana ukazují na "jednoznačnou podjatost stanice".

Na objektivitu a vyváženost vysílání v Česku dohlíží Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která se již touto stanicí v minulosti několikrát zabývala. Samotnou přítomnost Soukupa v týmu podporovatelů prezidenta Zemana však řešit nebude. "Rada se zabývá pouze obsahem vysílání, nikoliv tím, kdo a jak se projevuje. To si musí lidé přebrat sami," řekl Aktuálně.cz předseda Ivan Krejčí.

V případě, že by chtěla rada proti Soukupově účasti v Zemanově štábu zasáhnout, musela by prokázat, že měla přímý vliv na objektivitu vysílání. "Těžko tento přímý vliv prokážete. A vzhledem k tomu, že naše rozhodnutí podléhají správnímu řízení, tak to musíte mít vyfutrované, abyste mohli říct, že to vliv na objektivitu vysílání má. To skoro není možné prokázat," vysvětluje Krejčí.

Samotný Soukup to za nevhodné nepovažuje. "Proč by to nebylo vhodné? Jsem vlastník mediálního domu, kde měl pan prezident každý týden rozhovory," řekl již v sobotu České televizi s tím, že ve svých pořadech zůstává objektivní.

Před volbami přišly stížnosti i na Primu

Rada před volbami vysílání sledovala a bude vyhodnocovat, zda televize a rádia byly v tomto čase vyvážené. Celkový monitoring však bude mít podle Krejčího hotový za měsíc až dva.

Mezitím však radě přišla řada stížností. Kromě těch na televizi Barrandov si lidé stěžovali také na předvolební debatu prezidentských kandidátů na televizi Prima. "Minulý čtvrtek jsme měli na debatu na Primě dvacet stížností," řekl Krejčí.

Český rozhlas zjistil, že Jiří Drahoš při ní mluvil necelých 16 minut, zatímco Zeman přes 24 minut. Podle Krejčího to však samo o sobě neznamená, že by debata byla nevyvážená. Stížnostmi se však budou postupně zabývat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Pouliční oslavy v bavorském Augsburgu se zvrhly v násilnosti, policie je rozháněla několik hodin

Policie v noci na neděli vyklidila centrum bavorského Augsburgu, když se pouliční zábava především mládeže zvrhla v násilnosti. Zraněno bylo 15 policistů a zranění jsou také mezi slavícími, informovala bavorská rozhlasová stanice BR24, podle které se na historické Maximilianstrasse v centru města a v jejím okolí pohybovalo na 1400 lidí. Zábavu doprovázela mohutná konzumace alkoholu a podle policie postupně rostla agresivita. Zvrat nastal po půlnoci, když výtržníci rozbili čelní sklo sanitky, která mířila na místo jedné rvačky a snažila se projet davem.

Podle velitele policejní akce Andrease Schaumaiera "masivním způsobem propuklo násilí a nezbývalo, než Maxstrasse vyklidit". Po opakované výzvě, aby se lidé rozešli, policisté nakonec použili pepřové spreje a obušky. Jejich zásah trval několik hodin. 

Augsburg je třísettisícové město na jihozápadě Bavorska s velkou komunitou vysokoškolských studentů. Úřady, které mají dlouhodobě špatné zkušenosti s nočními večírky pod širým nebem, se v posledních dnech snažily mimo jiné zpřísnit omezení prodeje nápojů ve skleněných obalech v centru města ve večerních a nočních hodinách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy