Praha - Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová se stala známou zejména kvůli kauzám Jany Nečasové-Nagyové, kterou opakovaně osvobodila. To ji nyní může stát talár, protože ministr spravedlnosti Robert Pelikán jí v tomto i dalších případech vytýká chyby. Podal na ni kárnou žalobu a požaduje, aby byla odvolána z funkce.
Návrh se týká pěti různých trestních řízení. "Společným jmenovatelem těchto řízení bylo to, že soudkyně Králová jako samosoudce nebo jako předsedkyně senátu opakovaně nerespektovala závazný právní názor a pokyny vyslovené v rozhodnutích nadřízených soudů," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Pokaždé pak nadřízené soudy případy Králové sebraly a nařídily, aby je převzal jiný soudce. "Došlo tak mimo jiné k prodloužení trestních řízení v řádu roků," dodala.
Pelikán předešel předsedu Městského soudu v Praze Libora Vávru, který podání kárné žaloby na Královou také zvažoval. "My jsme evidovali, že - a teď pomíjím ty mediálně známé případy - těch věcí, kde odvolací soudy odebraly věc paní doktorce Králové, bylo víc, než bývá obvyklé," uvedl Vávra pro ČTK. Proto prý městský soud na jaře provedl prověrky a konečné rozhodnutí o podání kárné žaloby nechával na podzim, kdy chtěl ještě jednou komplexně přezkoumat činnost celého senátu Králové.
Stranila Nečasové, pokáral Královou odvolací soud
Asi nejznámějším z těchto případů je právě zneužití Vojenského zpravodajství Janou Nečasovou (dříve Nagyovou), ve kterém kromě tehdejší ředitelky kabinetu Petra Nečase stojí před soudem i trojice důstojníků tajné služby.
Králová Nečasovou i rozvědčíky dvakrát osvobodila. Její verdikt ale dvakrát zrušil odvolací Městský soud v Praze. Napodruhé dokonce řekl, že kauzu musí dělat jiný soudce.
Městský soud to odůvodnil tím, že Králová opakovaně nerespektovala jeho pokyny a Nečasové i jejímu manželovi stranila. Například zcela ignorovala vztah mezi tehdejším premiérem Petrem Nečasem a jeho současnou manželkou. A také pominula řadu důležitých důkazů. Případ proto nyní projednává nová soudkyně Pavla Hájková.
42 let v taláru
Šestašedesátiletá Králová, která byla až do ledna 1990 členkou KSČ, patří k nejdéle sloužícím soudcům v zemi. Příští měsíc to bude 42 let, co poprvé oblékla soudcovský talár. A za necelé čtyři roky tak jako tak musí skončit - maximální věk soudců je totiž 70 let.
Ještě před třemi lety ji znal málokdo. A pokud se o jejích verdiktech mluvilo či psalo, tak to bylo nejčastěji v souvislosti s tím, že obžalované zprostila viny. Po případu zneužití Vojenského zpravodajství dostala na stůl i další kauzu, která vedla k pádu vlády v červnu 2013 - rozdávání trafik ve státní správě několika poslancům výměnou za to, že se vzdají mandátu.
Talár Králová oblékla krátce poté, co vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy - těsně po jejích 24. narozeninách ji Česká národní rada v říjnu 1975 jmenovala soudkyní Okresního soudu v Chebu, odkud po krátké době přestoupila do sousedních Karlových Varů.
V osmdesátých letech justici na několik let opustila, aby se v říjnu 1990 nechala jmenovat soudkyní Obvodního soudu pro Prahu 1, kde se stala soudkyní trestního úseku.
Deník Aktuálně.cz poslal Králové otázky e-mailem, ale zatím neodpověděla. Když se jí ale redaktor Aktuálně.cz již dříve ptal na odebrané případy, vždy ho odkázala na tiskovou mluvčí a odmítla cokoliv komentovat.
Ach, ten drahý proud
V posledních letech ale nadřízený soud sebral Králové pro její pochybení a nerespektování pokynů i řadu dalších případů. A v žalobě je vyjmenovává i Pelikán.
Příkladem je případ bývalého ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jana Komárka. Ten pro dopravce na dráze nakoupil předraženou elektřinu a způsobil více než miliardovou škodu. Soudy nejdříve Komárka pravomocně osvobodily - Komárek evidentně pochybil, ale nebylo to trestným činem, pouze hrubou nedbalostí. Poté, co stát musel uvedenou sumu zaplatit, žalobci navrhli obnovu řízení. Odůvodnili to právě vzniklou škodou.
Rozhodnutí o obnově řízení dostala na stůl opět soudkyně Králová. Jenže ta návrh zamítla, aniž by provedla jakýkoliv důkaz. Zopakovala to ještě dvakrát i přesto, že její rozhodnutí zrušil odvolací soudce Luboš Vlasák a přikázal jí, jak má postupovat.
Vlasák proto koncem loňského roku kromě toho, že rozhodnutí Králové již potřetí zrušil, přikázal, aby případ "vzhledem k opakovanému ignorování pokynů a vysloveného právního názoru Městského soudu v Praze" převzala jiná soudkyně.
Tunelování Čepra a další případy
Podobně Králová třikrát osvobodila dva manažery Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku. A napotřetí jí opět odvolací Městský soud v Praze kvůli nerespektování pokynů případ odebral. Nové projednávání - které musí být kvůli změně soudkyně vedeno zcela od počátku - začalo shodou okolností právě tuto středu.
Před soud také stále dochází i bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Milan Sedláček či zástupce ředitele odboru ekonomických vztahů Václav Matoušek. Žalobci jim kladou za vinu, že vyplatili 1,5 milionu korun za vyhledávání investičních příležitostí v Číně a Hongkongu. Tyto služby ale podle obžaloby nikdy nebyly dodány.
Králová oba dva již pětkrát osvobodila, naposledy loni v listopadu. Po odvolání státního zástupce její verdikt také pětkrát zrušil odvolací soud. A naposledy také přikázal, ať případ projedná nový soudce.
Válka taxikářů i vydírání Železného
Ani v minulosti se ale Králové nevyhýbaly zajímavé kauzy. V polovině devadesátých let řešila válku mezi taxikáři o lukrativní stanoviště v centru metropole. Před jejím senátem stálo devět řidičů ze skupiny Thorges, kteří byli obžalováni z vydírání a zastrašování konkurence. Za mříže sice poslala čtyři z nich, odvolací soud ale její rozsudek zrušil.
Po roce 2000 dostala na stůl jednu z tehdy hojně sledovaných kauz bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného. Toho vydíral galerista George Novotny a chtěl po něm 100 tisíc dolarů za to, že zamlčí, že spolu při dovozu obrazů krátili daně. Králová dala Novotnému za vydírání a zpronevěru dvouletou podmínku. Jiný soud pak oba dva podmínečně odsoudil za krácení daní.
Dvouletou podmínkou skončil i případ známého stylisty Martina Vaňka. Za to, že podvedl více než 200 lidí, když z nich vylákal tisíce až desetitisíce korun za fotografie a slib zařazení do katalogu jeho castingové agentury.
Odesláním k přestupkovému řízení vyřešila zase případ výtvarníka Romana Týce ze skupiny Ztohoven kvůli jeho konfliktu se strážníky.
Králová má také za sebou jedno prvenství - byla patrně prvním soudcem v republice, který potrestal firmu podle nového zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, jenž platí od roku 2012. Byl to ale trest pouze symbolický: za to, že soukromý penzion pro seniory neodváděl pojistné, které zaměstnancům strhl z platu, jej potrestala tím, že musel rozsudek na své náklady zveřejnit v novinách.