Soudkyně Králová nebude rozhodovat ani v kauze Čepro. Zcela ignorovala názor Nejvyššího soudu

ČTK ČTK
13. 6. 2017 14:16
Pražský městský soud odebral soudkyni Heleně Králové případ bývalých manažerů Čepra. V něm jsou obviněni bývalý generální ředitel Tomáš Kadlec a obchodní ředitel Alexandr Houška, kteří podle obžaloby nevýhodnými transakcemi způsobili státnímu podniku škodu 156 milionů korun. Soudkyně dvojici již třikrát osvobodila. Podle městského soudu však opakovaně nerespektovala rozhodnutí nadřízených soudů a svým přístupem vyjadřuje neochotu se projednávanou věcí patřičně zabývat. Soudkyně Králové již před časem přišla také o případ zneužití Vojenského zpravodajství.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová přišla v krátké době už o druhou mediálně sledovanou kauzu. Po případu zneužití Vojenského zpravodajství jí odvolací senát odebral i trestní věc bývalých manažerů Čepra. Vyplývá to z odůvodnění dubnového usnesení, které v úterý poskytla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Kauza Čepra se týká bývalého generálního ředitele Tomáše Kadlece a obchodního ředitele Alexandra Houšky, kteří podle obžaloby porušili nevýhodnými transakcemi z roku 2005 povinnosti při správě cizího majetku a státnímu podniku způsobili škodu 156 milionů korun. Soudkyně Králová dvojici osvobodila, a to celkem třikrát - nejprve v roce 2013, poté o dva roky později a naposledy loni v září.

Poslední z verdiktů zrušil pražský městský soud v dubnu a poslal věc zpátky na obvod k dalšímu projednání. Nyní vyšlo najevo, že zároveň nařídil vyměnit soudce.

"Za situace, kdy nalézací soud v současném složení senátu, tedy především pod vedením jeho předsedkyně, opakovaně nerespektuje rozhodnutí nadřízených soudů, ale současně porušuje ustanovení trestního řádu a svým přístupem vyjadřuje neochotu se projednávanou věcí patřičně zabývat, odvolací soud již neshledává jinou možnost," konstatovala předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Eva Brázdilová.

V usnesení zdůraznila, že takový postup je zcela výjimečný, protože podle Listiny základních práv a svobod nesmí být nikdo odňat svému zákonnému soudci. Poukázala však na to, že senát Králové "zcela ignoroval" i právní názor Nejvyššího soudu.

Nepřezkoumatelný rozsudek

Králová sice podle odvolacího senátu při posledním kole hlavního líčení doplnila dokazování o listiny předložené státním zástupcem a zmocněncem Čepra, nicméně v odůvodnění svého zprošťujícího verdiktu věnovala důkazům žalobce jeden odstavec a důkazům zmocněnce ani řádku.

"Jednoduše lze konstatovat, že napadený rozsudek jako celek je nepřezkoumatelný, neboť z něj nelze vyčíst, jakými úvahami obvodní soud dospěl ke svým závěrům, z jakých důkazů přitom vycházel a jaké konkrétní skutečnosti, které by byly podkladem pro jeho rozhodnutí, z nich zjistil," uzavřela Brázdilová.

Státní zástupce požaduje pro oba muže šestileté vězení, peněžité tresty a povinnost nahradit způsobenou škodu. Houška i Kadlec, který dříve vedl Národní bezpečnostní úřad a působil také v Bezpečnostní informační službě, vinu odmítají. Hájí se tím, že ve firmě plnili úkol, který vyplynul ze vstupu Česka do EU - tedy obměnu paliv. Kvůli promlčení soud už dříve zastavil stíhání dvojice za obdobné činy z let 2003 a 2004.

Soudkyně Králová se s pražským městským soudem neshodla také v kauze, která se týká údajného zneužití Vojenského zpravodajství současnou manželkou expremiéra Petra Nečase (ODS) Janou. Poté, co aktéry případu opakovaně zprostila viny, zpochybnil jiný senát městského soudu její nestrannost a vytkl jí nelogické hodnocení důkazů. Věc proto loni v prosinci přidělil nové soudkyni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy