Soudce exkomunista smí soudit spor o katedrálu

Simona Holecová
9. 1. 2009 10:50
Soudce Ištvánek ve sporu o katedrálu svatého Víta není podjatý
Katedrála sv.Víta.
Katedrála sv.Víta. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ač nepochybně komunistický režim církev pronásledoval a věřícím škodil, může bývalý komunista rozhodovat o nárocích, které dnes církev vznáší.

Tak se dá číst rozhodnutí soudců Nejvyššího soudu, kteří odmítli námitku podjatosti, kterou proti soudci Nejvyššího soudu Františku Ištvánkovi podala pražská svatovítská kapitula.

Usilovala, aby - až bude napříště Nejvyšší soud rozhodovat o katedrále svatého Víta - zasedl v jiném, "neideologickém" složení. Ištvánek byl před rokem 1989 členem KSČ. "Jsem hluboce přesvědčen, že chce církev záměrně poškodit," komentoval to v exkluzivním rozhvoru pro Aktuálně.cz kardinál Miloslav Vlk.

"Školil tehdy ostatní soudce, jak mají soudit. My, jako církev, jsme proti tomu podali dovolání a stížnost na podjatost. Komunista, který byl členem organizace, která naložila s katedrálou tak, jak naložila, tak ten to dnes soudí," vysvětlil argumenty církve Vlk.

Kardinál Miloslav Vlk: Hradu jde jen o mamon.
Kardinál Miloslav Vlk: Hradu jde jen o mamon. | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte celý rozhovor:
Kardinál: Národ se prodal za 30 korun jako Jidáš

Z rozhodnutí svých vlastních kolegů nyní smí Ištvánek znovu rozhodovat ve sporu státu a katolické církve o svatovítskou katedrálu.

"Z hlediska rozhodování NS o námitce podjatosti je politická angažovanost soudců před rokem 1989 sama o sobě právně irelevantní. Členství v politické straně nelze samo o sobě považovat za důvod k vyloučení soudce z projednávání a rozhodnutí věci," stojí v usnesení senátu s předsedou Jiřím Pácalem.

Nejvyšší soud se Ištvánka zastal i v minulosti. Zdůrazňoval například to, že senát je tříčlenný, názor jednotlivce tedy není rozhodující, připomněla agentura ČTK.

Námitka je součástí dovolání proti verdiktům, podle nichž patří katedrála státu. A v nichž zlomové bylo právě rozhodnutí NS, který katedrálu svěřil do rukou státu.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy