ČSSD chce při vyrovnání s církví vyřešit i sv. Víta

Martina Macková
23. 4. 2008 15:40
Přepočítat, nevracet lesy a ihned zaplatit
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté nepodpoří schválení zákona, kterým se stát vyrovnává s církvemi. Mají vlastní návrh, jak to udělat.

O zákoně bude příští týden rozhodovat sněmovna, pak je dostanou na stůl senátoři. Stát by podle vlády měl církvím vrátit část nemovitostí a během 60 let vyplatit 83 miliard korun za majetek, o který církve přišly během komunistické éry. Celkem ale stát zaplatí 270 miliard, protože bude splácet s úrokem 4,85 procenta.

ČSSD se chce vyrovnat ihned nebo do tří let a přepočítat znovu výslednou částku.

Čtěte také: ČSSD chce církve vyplatit rychleji

Pro zákon nebudou kromě sociálních demokratů hlasovat ani komunisté. Koalici by mohlo stačit 101 hlasů. Pokud ale zákon neprojde, vláda přijde o ministra kultury. Václav Jehlička (KDU-ČSL) se zákonem svázal svoje působení ve funkci.

Máme deset výhrad

ČSSD má hned deset výhrad k tomu, jak koalice vyrovnání vymyslela. Nejdůležitější je podle stínového ministra financí Bohuslava Sobotky fakt, že strana nesouhlasí s tím, jak byla spočítána výsledná částka.

Nesouhlasím se vyčíslením hodnoty nemovitostí, za které má být poskytnuta kompenzace.

Mohla by tím být porušena zásada rovnosti při vypořádání ostatních restitucí. Může to vyvolat další požadavky u jiných restitučních sporů," řekl Sobotka.

Zaplatit ihned nebo do tří let

Sociální demokraté neříkají, kolik by měl stát církvím zaplatit. S kompenzací jako takovou ale souhlasí. Máme zájem vyrovnat se s církvemi. Nezpochybňujeme, že je režim okradl a je třeba to napravit," potvrdil Sobotka.

ČSSD se nelíbí ani splátkový kalendář, který je podle ní příliš zdlouhavý. Strana by se s církvemi vyrovnala nepoměrně rychle, buď ihned - penězi z privatizace, nebo do tří let. Musí se přihlížet k rozpočtové a ekonomické situaci státu, a toto je nepřiměřené," míní Sobotka.

Kompenzace by šla na účet nadace, kterou by spravovaly samy církve. Návrh opozice obsahuje také dohodu o platech duchovních, podle které by stát skončil s placením kněží po deseti letech.

Česká strana sociálně demokratická.
Česká strana sociálně demokratická. | Foto: www.cssd.cz

Lesy ne, pouze budovy

Konečná dohoda by podle opozičních lídrů měla obsahovat také řešení sporu kolem katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Tak, aby vlastníkem zůstal stát a užíval by památku společně s církví.

ČSSD také v návrhu řeší vrácení nemovitostí, polí a lesů církevním řádům. Souhlasí pouze s restitucí omezenou na bývalé řádové budovy a pozemky pod nimi.

Pozemky by měly získat bezplatně obce a lesy by zůstaly státní. „Nesouhlasíme s dělením lesů, měl by se spravovat stát," dodal Sobotka.

ČSSD chce o svých návrzích začít debatovat se zástupci církve. „Plánujeme setkání se zástupci církví, naše stanovisko jim zdůvodníme. Máme zájem o korektní vztahy," řekl předseda Jiří Paroubek.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy