Církev se odvolala. Boj o katedrálu sv. Víta nevzdává

tsc
21. 12. 2007 13:20
Spor se táhne už 15 let, chrám je nyní v držení státu

Praha -  Sporem o katedrálu sv. Víta mezi státem a katolickou církví se již potřetí bude zabývat pražský městský soud.  Katolická církev se odvolala proti zářijovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který památku přidělil státu.

Ve dvou prvních stáních byla katedrála přiřknuta církvi, při posledním se však soudkyně Libuše Fritová řídila názorem Nejvyššího soudu, který vycházel z vládního nařízení z roku 1954 - v něm stojí, že památka náleží všemu československému lidu.

Nejvyšší soud označil toto vlastnictví za vlastnictví státu.

S rozhodnutím soudu nesouhlasí podle Českých novin právní zástupce církve  Petr Zderčík. "Vláda svůj pokoutný úmysl chrám vyvlastnit do normy nevtělila," řekl v září u soudu.

Spor o katedrálu se táhne už 15 let; první rozhodnutí padlo před třinácti roky. Stát od církve katedrálu převzal letos v dubnu na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu.

ČTĚTE: Církev znovu prohrála spor o sv. Víta. Patří státu

 

Projděte si historii katedrály


 


 

 

Právě se děje

před 52 minutami

Na Floridě identifikovali poslední 98. oběť zřícení výškové budovy

Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v americkém státu Florida, se našly a byly identifikovány, oznámila podle agentury Reuters starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Neštěstí si tak podle konečné bilance vyžádalo 98 životů. Budova se zhroutila 24. června.

Minulý pátek hasiči oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách. Na místě ale ještě zůstávali forenzní technici. Úřady tehdy podle agentury AP odmítly potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají po těle pohřešované Estelle Hedayaové. Dnes agentura AP uvedla, že mladší bratr čtyřiapadesátileté Hedayaové potvrdil, že poslední oběť byla identifikována.

Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady. V budově bylo 135 bytových jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy