Sv. Vít bude zdarma. Hrad a církev podepsaly dohodu

sim
24. 1. 2008 12:02
O katedrálu se vedou vleklé spory

Praha - Spor o užívání katedrály svatého Víta skončil. Zástupci katolické církve a Pražského hradu podepsali dohodu o jejím společném užívání.

Správa Pražského hradu už ve středu oznámila, že se s Metropolitní kapitulou dohodla na společném provozování katedrály.

"Kapitula akceptuje vyjednané znění dohody o společném provozování Katedrály sv. Víta a je připravena dohodu podepsat dne 24. nebo 25. ledna 2008," oznámil mluvčí prezidenta Petr Hájek.

Podle dohody církev umožní vstup zdarma do katedrály, náklady na provoz však bude platit stát. Smlouva je uzavřena na dobu neurčitou.

Deník Právo informoval o tom, že bude církev za užívání platit měsíčně symbolickou částku pět set korun.

Domluvit se na společné péči o katedrálu slíbila prezidentská kancelář už loni v dubnu. "Církev budovu katedrály předala, ale problémy se týkají jejího vnitřního vybavení, které nepochybně patří církvi, a o tom se potřebujeme domluvit a dát to na papír," komentoval chystanou dohodu v pořadu ČT Otázky Václava Moravce kardinál Miloslav Vlk.

Spor o vlastnictví katedrály se vleče už 15 let. Naposledy církev u soudu prohrála loni v září, proti verdiktu se odvolala. Sporem se tak bude již potřetí zabývat Městský soud v Praze.

Mluvčí pražského arcibiskupství potvrdil, že na pokračování soudního sporu o vlastnictví katedrály podepsaná dohoda nic nemění. 

Dále čtěte:

 

Projděte si historii katedrály


 

 

Právě se děje

Další zprávy