Sv. Vít bude zdarma. Hrad a církev podepsaly dohodu

sim
24. 1. 2008 12:02
O katedrálu se vedou vleklé spory

Praha - Spor o užívání katedrály svatého Víta skončil. Zástupci katolické církve a Pražského hradu podepsali dohodu o jejím společném užívání.

Správa Pražského hradu už ve středu oznámila, že se s Metropolitní kapitulou dohodla na společném provozování katedrály.

"Kapitula akceptuje vyjednané znění dohody o společném provozování Katedrály sv. Víta a je připravena dohodu podepsat dne 24. nebo 25. ledna 2008," oznámil mluvčí prezidenta Petr Hájek.

Podle dohody církev umožní vstup zdarma do katedrály, náklady na provoz však bude platit stát. Smlouva je uzavřena na dobu neurčitou.

Deník Právo informoval o tom, že bude církev za užívání platit měsíčně symbolickou částku pět set korun.

Domluvit se na společné péči o katedrálu slíbila prezidentská kancelář už loni v dubnu. "Církev budovu katedrály předala, ale problémy se týkají jejího vnitřního vybavení, které nepochybně patří církvi, a o tom se potřebujeme domluvit a dát to na papír," komentoval chystanou dohodu v pořadu ČT Otázky Václava Moravce kardinál Miloslav Vlk.

Spor o vlastnictví katedrály se vleče už 15 let. Naposledy církev u soudu prohrála loni v září, proti verdiktu se odvolala. Sporem se tak bude již potřetí zabývat Městský soud v Praze.

Mluvčí pražského arcibiskupství potvrdil, že na pokračování soudního sporu o vlastnictví katedrály podepsaná dohoda nic nemění. 

Dále čtěte:

 

Projděte si historii katedrály


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy