Sv. Vít bude zdarma. Hrad a církev podepsaly dohodu

sim
24. 1. 2008 12:02
O katedrálu se vedou vleklé spory

Praha - Spor o užívání katedrály svatého Víta skončil. Zástupci katolické církve a Pražského hradu podepsali dohodu o jejím společném užívání.

Správa Pražského hradu už ve středu oznámila, že se s Metropolitní kapitulou dohodla na společném provozování katedrály.

"Kapitula akceptuje vyjednané znění dohody o společném provozování Katedrály sv. Víta a je připravena dohodu podepsat dne 24. nebo 25. ledna 2008," oznámil mluvčí prezidenta Petr Hájek.

Podle dohody církev umožní vstup zdarma do katedrály, náklady na provoz však bude platit stát. Smlouva je uzavřena na dobu neurčitou.

Deník Právo informoval o tom, že bude církev za užívání platit měsíčně symbolickou částku pět set korun.

Domluvit se na společné péči o katedrálu slíbila prezidentská kancelář už loni v dubnu. "Církev budovu katedrály předala, ale problémy se týkají jejího vnitřního vybavení, které nepochybně patří církvi, a o tom se potřebujeme domluvit a dát to na papír," komentoval chystanou dohodu v pořadu ČT Otázky Václava Moravce kardinál Miloslav Vlk.

Spor o vlastnictví katedrály se vleče už 15 let. Naposledy církev u soudu prohrála loni v září, proti verdiktu se odvolala. Sporem se tak bude již potřetí zabývat Městský soud v Praze.

Mluvčí pražského arcibiskupství potvrdil, že na pokračování soudního sporu o vlastnictví katedrály podepsaná dohoda nic nemění. 

Dále čtěte:

 

Projděte si historii katedrály


 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy