Sv. Vít bude zdarma. Hrad a církev podepsaly dohodu

sim
24. 1. 2008 12:02
O katedrálu se vedou vleklé spory

Praha - Spor o užívání katedrály svatého Víta skončil. Zástupci katolické církve a Pražského hradu podepsali dohodu o jejím společném užívání.

Správa Pražského hradu už ve středu oznámila, že se s Metropolitní kapitulou dohodla na společném provozování katedrály.

"Kapitula akceptuje vyjednané znění dohody o společném provozování Katedrály sv. Víta a je připravena dohodu podepsat dne 24. nebo 25. ledna 2008," oznámil mluvčí prezidenta Petr Hájek.

Podle dohody církev umožní vstup zdarma do katedrály, náklady na provoz však bude platit stát. Smlouva je uzavřena na dobu neurčitou.

Deník Právo informoval o tom, že bude církev za užívání platit měsíčně symbolickou částku pět set korun.

Domluvit se na společné péči o katedrálu slíbila prezidentská kancelář už loni v dubnu. "Církev budovu katedrály předala, ale problémy se týkají jejího vnitřního vybavení, které nepochybně patří církvi, a o tom se potřebujeme domluvit a dát to na papír," komentoval chystanou dohodu v pořadu ČT Otázky Václava Moravce kardinál Miloslav Vlk.

Spor o vlastnictví katedrály se vleče už 15 let. Naposledy církev u soudu prohrála loni v září, proti verdiktu se odvolala. Sporem se tak bude již potřetí zabývat Městský soud v Praze.

Mluvčí pražského arcibiskupství potvrdil, že na pokračování soudního sporu o vlastnictví katedrály podepsaná dohoda nic nemění. 

Dále čtěte:

 

Projděte si historii katedrály


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
Další zprávy