Praha - Pražský městský soud osvobodil někdejšího hlavního vyšetřovatele údajného vyvádění peněz z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Rostislava Kotrče, který čelil obžalobě z úmyslného vyzrazení identity utajené svědkyně. Rozsudek není pravomocný.
"Na základě předložených důkazů a svědeckých výpovědí jsem byl zproštěn obžaloby v plném rozsahu," uvedl bez bližších podrobností Kotrč v prohlášení, které rozeslal. Vedle vyzrazení identity jej obžaloba vinila také ze zneužití pravomoci kvůli tomu, že okolnosti trestního řízení ohledně ŘSD popsal novináři. Hrozilo mu až osmileté vězení.
Kotrč u protikorupční policie vyšetřoval kauzu, v níž byli bývalí šéfové ŘSD obviněni z přijímání úplatků při pronájmu dálničních odpočívadel. Obžaloba tvrdí, že když se obhájci mužů seznamovali s trestním spisem, Kotrč jim záměrně zpřístupnil protokol, z nějž vyplývala totožnost klíčové svědkyně. Žena se jako zaměstnankyně ŘSD cítila ohrožena, a proto vystupovala pod smyšleným jménem.
Vyšetřovatel byl z případu následně odvolán a Generální inspekce bezpečnostních sborů ho obvinila z ohrožení utajované informace. Krátce poté Kotrč poskytl rozhovor serveru lidovky.cz, kterým se podle obžaloby snažil ovlivnit výsledek svého trestního stíhání i průběh kauzy ŘSD ve prospěch obviněných.
Kotrč vinu odmítá, kauzu u soudu označil za tendenční a vykonstruovanou. Stal se prý nepohodlným, protože upozorňoval na chyby, které ve vyšetřování udělala protikorupční policie i pražské vrchní státní zastupitelství.
Obviněn byl prý poté, co upozornil inspekci na své zjištění, že klíčovou svědkyni jeho kolegové k výpovědi nezákonně donutili. Zdůraznil, že k trestnému činu neměl žádný motiv. Totožnost svědkyně navíc podle něj policie prozradila už v roce 2011, tedy před jeho příchodem k protikorupčnímu útvaru. O ženě následně napsal server E15.cz a časopis Týden.
Vyšetřování, které Kotrč převzal krátce po svém nástupu k protikorupční policii v červnu 2012, bylo podle něj naprosto nekoncepční. Kotrče, který se měl původně zabývat kauzami evropských grantů, údajně nikdo nezaškolil na vyšetřování korupce. V trestním spisu byl prý chaos, dokumenty se nacházely v 60 neuspořádaných šanonech, většina listin nebyla založena do elektronického systému a některé zajištěné důkazy jako například počítače prý byly i po roce vyšetřování nedotčené.