Soud zjistil chyby při eurovolbách. Výsledky neovlivnily

ČTK ČTK
19. 6. 2014 15:40
Při přezkoumávání výsledků eurovoleb zjistil Nejvyšší správní soud dvě drobné chyby. Stížnost Zelených a Pirátů ale ještě bude přezkoumávat.
Foto: Vojtěch Marek

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zjistil v Praze 9 a Lysovicích na Vyškovsku chyby komisí při sčítání hlasů ve volbách do Evropského parlamentu. Nemohly ale ovlivnit zvolení konkrétních kandidátů, proto obě podané stížnosti zamítl.

Další dvě stížnosti odmítl, jednu vyřešil přípisem, šlo o zcela nejasné podání. Zbývá rozhodnout o pěti podnětech včetně stížností Strany zelených a České pirátské strany. Výsledky dnešního zasedání volebního senátu soud zveřejnil na svém webu.

První nezákonnost spočívala v nezapočítání několika preferenčních hlasů v jednom z okrsků v Praze 9. V Lysovicích na Vyškovsku zase komise šest hlasů určených Straně svobodných občanů přičetla jiné straně.

"V případě obou pochybení se ovšem nejednalo o pochybení takové intenzity, respektive rozsahu, aby mohlo ovlivnit výsledek voleb," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Právě znatelný dopad zjištěné nezákonnosti na konkrétní kandidáty je podle starších verdiktů podmínkou pro případný zásah soudu.

NSS po volbách dostal 16 stížností, většinu jich postupně odmítá, protože se míjí s pravomocí soudu ve volebních záležitostech. Nejsledovanější jsou stížnosti zelených a pirátů. Obě strany kritizují pětiprocentní hranici pro vstup do europarlamentu. Žádají volební senát o to, aby takzvanou uzavírací klauzuli, pro kterou prý není v eurovolbách žádný racionální důvod, nechal posoudit Ústavním soudem.

Na rozhodnutí o všech stížnostech má NSS dvacetidenní lhůtu, která uplyne 26. června. Volební senát dnes poprvé zasedl s novým předsedou Janem Passerem. Dlouholetý předseda Vojtěch Šimíček se stal minulý týden ústavním soudcem.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy