Soud projednal první stížnosti na eurovolby, všechny odmítl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2014 14:07
Celkem soud přijal 16 oznámení, mezi nimi i stížnosti Strany zelených a České pirátské strany.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) projednal prvních pět stížností na volby do Evropského parlamentu. Všechny odmítl.

Důvodem jsou většinou formální vady, které stěžovatelé ani po výzvě neodstranili, případně voliči požadovali po soudu rozhodnutí, které mu nepřísluší.

Celkem soud přijal 16 oznámení, jedno už odmítl jako předčasně podané. Mezi zbylými 11, které ještě musí vyřešit, jsou i stížnosti Strany zelených a České pirátské strany. Obě zpochybňují především pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Evropského parlamentu.

Lhůta pro zpochybnění volby konkrétního kandidáta nebo kandidátů vypršela v pátek. Na rozhodnutí o stížnostech má soud dvacetidenní lhůtu, která uplyne 26. června.

"Volební senát průběžně komunikuje s účastníky řízení, soud je vyzývá k případnému odstranění vad návrhu a čeká, zdali navrhovatelé vady v zákonné lhůtě odstraní, poučuje je o složení volebního senátu a nadále shromažďuje podklady pro rozhodování," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Soud přijde o předsedu senátu

Předsedou sedmičlenného senátu je Vojtěch Šimíček, kterého však prezident ve čtvrtek jmenuje ústavním soudcem. Nejvyšší správní soud tak zřejmě bude muset senát doplnit dalším členem a ustanovit nového předsedu.

Největší pozornost poutají stížnosti Pirátů a zelených. Obě strany, které skončily těsně pod pětiprocentní hranicí, chtějí spor případně dotáhnout až k Ústavnímu soudu. Pro takzvanou uzavírací klauzuli podle nich neexistuje v případě voleb do Evropského parlamentu žádný racionální důvod.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Nigerijská policie našla další "dům hrůzy". Z islámské školy vysvobodila 300 chlapců

Nigerijská policie odhalila ve státu Katsina další islámskou školu, ve které její provozovatelé mučili, sexuálně zneužívali a drželi v okovech přes 300 chlapců. S odkazem na mluvčího místních bezpečnostních složek o tom v úterý informovala agentura AFP. Policie v sousedním státě Kaduna přitom koncem září vysvobodila téměř shodný počet chlapců z podobného zařízení, které tehdy šéf místní policie nazval "domem hrůzy".

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Ústecký soud poslal za týrání dítěte jeho otčíma na 16 let do vězení. Případ se stal loni v Lounech, dítě umřelo. Stíhání čelí i matka malého chlapce.

Další zprávy