Soud projednal první stížnosti na eurovolby, všechny odmítl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2014 14:07
Celkem soud přijal 16 oznámení, mezi nimi i stížnosti Strany zelených a České pirátské strany.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) projednal prvních pět stížností na volby do Evropského parlamentu. Všechny odmítl.

Důvodem jsou většinou formální vady, které stěžovatelé ani po výzvě neodstranili, případně voliči požadovali po soudu rozhodnutí, které mu nepřísluší.

Celkem soud přijal 16 oznámení, jedno už odmítl jako předčasně podané. Mezi zbylými 11, které ještě musí vyřešit, jsou i stížnosti Strany zelených a České pirátské strany. Obě zpochybňují především pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Evropského parlamentu.

Lhůta pro zpochybnění volby konkrétního kandidáta nebo kandidátů vypršela v pátek. Na rozhodnutí o stížnostech má soud dvacetidenní lhůtu, která uplyne 26. června.

"Volební senát průběžně komunikuje s účastníky řízení, soud je vyzývá k případnému odstranění vad návrhu a čeká, zdali navrhovatelé vady v zákonné lhůtě odstraní, poučuje je o složení volebního senátu a nadále shromažďuje podklady pro rozhodování," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Soud přijde o předsedu senátu

Předsedou sedmičlenného senátu je Vojtěch Šimíček, kterého však prezident ve čtvrtek jmenuje ústavním soudcem. Nejvyšší správní soud tak zřejmě bude muset senát doplnit dalším členem a ustanovit nového předsedu.

Největší pozornost poutají stížnosti Pirátů a zelených. Obě strany, které skončily těsně pod pětiprocentní hranicí, chtějí spor případně dotáhnout až k Ústavnímu soudu. Pro takzvanou uzavírací klauzuli podle nich neexistuje v případě voleb do Evropského parlamentu žádný racionální důvod.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy