reklama
 
 

Soud projednal první stížnosti na eurovolby, všechny odmítl

Aktualizováno 11. 6. 2014 14:07
Celkem soud přijal 16 oznámení, mezi nimi i stížnosti Strany zelených a České pirátské strany.

Praha - Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) projednal prvních pět stížností na volby do Evropského parlamentu. Všechny odmítl.

Důvodem jsou většinou formální vady, které stěžovatelé ani po výzvě neodstranili, případně voliči požadovali po soudu rozhodnutí, které mu nepřísluší.

Celkem soud přijal 16 oznámení, jedno už odmítl jako předčasně podané. Mezi zbylými 11, které ještě musí vyřešit, jsou i stížnosti Strany zelených a České pirátské strany. Obě zpochybňují především pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Evropského parlamentu.

Lhůta pro zpochybnění volby konkrétního kandidáta nebo kandidátů vypršela v pátek. Na rozhodnutí o stížnostech má soud dvacetidenní lhůtu, která uplyne 26. června.

"Volební senát průběžně komunikuje s účastníky řízení, soud je vyzývá k případnému odstranění vad návrhu a čeká, zdali navrhovatelé vady v zákonné lhůtě odstraní, poučuje je o složení volebního senátu a nadále shromažďuje podklady pro rozhodování," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Soud přijde o předsedu senátu

Předsedou sedmičlenného senátu je Vojtěch Šimíček, kterého však prezident ve čtvrtek jmenuje ústavním soudcem. Nejvyšší správní soud tak zřejmě bude muset senát doplnit dalším členem a ustanovit nového předsedu.

Největší pozornost poutají stížnosti Pirátů a zelených. Obě strany, které skončily těsně pod pětiprocentní hranicí, chtějí spor případně dotáhnout až k Ústavnímu soudu. Pro takzvanou uzavírací klauzuli podle nich neexistuje v případě voleb do Evropského parlamentu žádný racionální důvod.

autoři: Domácí, ČTK | 11. 6. 2014 13:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama