Rath před novináři oznámil, že je připraven podvolit se rozhodnutí soudu, který ho poslal na sedm let do vězení. S rozsudkem ale nesouhlasí a bude se dále bránit. Nyní může podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Do vězení půjdou i manželé Kottovi, a to na šest let. Soud jim také uložil peněžitý trest a to 15 milionů. I v jejich případě platí, že pokud nezaplatí, budou ve vězení déle - v jejich případě o tři roky.
Odvolací soud stejně jako Rathovi, tak Kateřině a Petru Kottovým snížil tresty. Rathovi krajský soud původně udělil 8,5 let, Kottovým 7,5. V případě Ratha také snížil peněžitý trest. Prvoinstanční soud totiž rozhodl, že mu propadne zabavených 22 milionů korun. Snížení je kvůli tomu, že se část činů nepodařilo prokázat. Soud tak kvůli tomu osvobodil i tři manažery zdravotnických firem Jindřicha Řeháka, Martina Jireše a Jana Hájka.
Opět ty odposlechy
Davidu Rathovi, manželům Kottovým i osvobozeným manažerům zdravotnických firem pomohly spory o použití odposlechů. Předseda senátu Pavel Zelenka již před třemi lety první rozsudek v kauze zrušil s odůvodněním, že nasazení odposlechů bylo nezákonné. Soudce, který je povolil, podle něj jen nekriticky převzal názor státního zástupce a sám jejich nasazení neodůvodnil.
Po stížnosti ministra spravedlnosti ale Nejvyšší soud Zelenkovo rozhodnutí zrušil jako nezákonné. A řekl, že pokud soudce dojde k tomu, že je žádost žalobce dostatečně odůvodněna, není nutné ji přepisovat vlastními slovy. Prvoinstanční soudce Robert Pacovský proto loni v létě vynesl totožný rozsudek jako v roce 2015.
Podle Zelenky ale udělal chybu. Zelenka poukázal na rozsudek ústavního soudu z roku 2001, že stížnost pro porušení zákona je mimořádný opravný prostředek, který zvýhodňuje stranu obžaloby. A proto nemůže zrušit postavení obžalovaných v uvedené kauze a může tak mít vliv jen na další budoucí případy. Jinými slovy: v kauze Rath tak odposlechy nemohou být použity jako důkaz.
A zatímco ve většině bodů, jako je předražená rekonstrukce Buštěhradského zámku a další stavební zakázky, obžaloby bylo dostatek jiných důkazů, například i kvůli svědectví spolupracující obviněné Ivany Salačové, v části, která se týká nákupu zdravotnické techniky, se bez odposlechů důkazní situace zhroutila. A byť se Petr Kott v zaznamenaných odposleších domlouval na převzetí úplatků a ty u něj poté byly nalezeny, tak to jako důkaz nemohlo být použito.
"Je významným signálem pro společnost, že i po několika letech od počátku řízení došlo k pravomocnému rozsudku. A i když došlo k částečnému zproštění, obžalovaní byli uznáni vinnými v podstatné části," konstatovala státní zástupkyně Lenka Šimková. Část, v níž byli obžalovaní zproštěni, zatím nechtěla komentovat. "Musíme počkat, co k tomu v odůvodnění řekne soud," dodala s tím, že případné dovolání je v rukou nejvyššího státního zástupce.
8 zmanipulovaných zakázek
Soudce Pavel Zelenka si na jednání vyhradil celkem jedenáct dní až do čtvrtka 27. června, minulý týden ale oznámil, že všechny dny nevyužije a verdikt vynese již tuto středu v 9 hodin. Velkou rezervu si nechal kvůli očekávaným dlouhým řečem obžalovaných, především výstupu Davida Ratha. Ten nakonec hovořil deset hodin.
Policie Ratha zatkla počátkem května 2012, když vycházel z domu svých přátel, manželů Kottových. Případ se relativně rychle, už po necelých jedenácti měsících, dostal k soudu, kde jej začal řešit soudce Robert Pacovský.
Státní zástupce Petr Jirát napočítal jedenácti obžalovaným osm zmanipulovaných zakázek. Sám Rath podle něj přijal na úplatcích nejméně 16 milionů korun. Dalších nejméně 22 milionů prý získali Kateřina a Petr Kottovi.
Policie se začala o případ zajímat poté, co bývalý policista Libor Gregor upozornil státní zastupitelství na machinace při plánované dvousetmilionové rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Policisté začali Ratha a lidi kolem něj odposlouchávat. Zjistili, že tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová spolu se svým manželem řídili korupční síť, v níž brali úplatky za zajištění vítězství v tendrech Středočeského kraje. Část vybraných peněz pak předávali Rathovi. Mezi obžalovanými tak byli kromě nich i představitelé stavebních firem a dodavatelé vybavení do nemocnic.
Zastupuje mě váš strýček, pane soudce
Jenže případ se před soudem začal nečekaně komplikovat, především kvůli samotnému Rathovi a jeho údajným zdravotním problémům. Když se blížily závěrečné řeči, spadl například z kola a údajně skončil v bezvědomí. Soud tak nakonec musel případ rozdělit.
Dalším "trikem", kterým se Rath verdikt snažil oddálit, bylo to, že v den, kdy měly začít závěrečné řeči, vypověděl plnou moc svým dosavadním advokátům Adamu Černému a Romanu Jelínkovi a najal si Michala Pacovského, "shodou okolností" strýce svého soudce Roberta Pacovského. Michal Pacovský vzápětí uvedl, že jej Rath uvedl v omyl, když mu tvrdil, že jde o jiný případ, a plnou moc Ratha odmítl. Soud tak musel Rathovi určit advokáta sám.
Výsledkem bylo, že zatímco si většina obžalovaných vyslechla tresty počátkem dubna 2015, Rath až o téměř čtyři měsíce později. Bývalý hejtman dostal trest 8,5 roku vězení, manželé Kottovi po 7,5 letech. Jediný podmíněný trest si vyslechla majitelka stavební firmy Fisa Ivana Salačová, která přijala roli spolupracujícího obviněného a zbylé odsouzené pomohla usvědčit.
Válka o odposlechy
Všichni odsouzení se odvolali a případ skončil na stole soudce Pavla Zelenky. Ten až po téměř roce, 17. října 2016, v neveřejném jednání verdikt zrušil a vrátil případ prvoinstančnímu soudu. Až po více než dvou měsících sepsal verdikt, v němž oznámil, že klíčový důkaz - odposlechy - byl pořízen v rozporu se zákonem. Až po dalších pěti měsících v červnu 2017 Nejvyšší soud označil Zelenkovo rozhodnutí za nezákonné - odposlechy prý byly v pořádku.
Případ přesto musel znovu projednat Krajský soud v Praze. Rath se i nadále snažil verdikt oddálit. Podával neustále námitky podjatosti soudce Pacovského a snažil se jej i vyprovokovat. Do jednací síně si například nechal během závěrečné řeči donést starou fotografii soudce Pacovského, který podřimuje u stolu, na němž stojí sklenice piva.
"Máte dost důvodů mě nenávidět, rozvrátil jsem vám rodinný život," pronesl zase později a připomněl mu trik, když si najal jeho strýce za obhájce.
Soudce Pacovský ale nakonec všem jedenácti obžalovaným v červnu 2018 rozdal stejné tresty, jaké dostali i tři roky předtím. Případ poté znovu skončil u senátu soudce Vrchního soudu v Praze Pavla Zelenky. Odvolání podali nejen všichni obžalovaní, ale i státní zástupce Petr Jirát. Ten chtěl, aby soud Rathovi i manželům Kottovým uložil propadnutí veškerého majetku, a ne jen nalezených peněz. Původně se proti tříleté podmínce odvolala i spolupracující obviněná Salačová, ale nakonec své odvolání stáhla. U ní je tak loňský trest pravomocný.
Ještě kauza Rath 2
Rath a většina z těch, kteří nyní stojí před odvolacím soudem, čelí obžalobě i v druhé související kauze, označované "Rath 2". Žalobce je viní z manipulace a korupce při dalších zakázkách.
Tato druhá větev má 17 obžalovaných včetně osmi firem a jsou mezi nimi bývalý šéf středočeské záchranky či firma Metrostav a dva z jejích ředitelů. Státní zástupce vyčíslil možnou škodu na 700 milionů korun.
Soud případ začal projednávat počátkem roku a měl jednání naplánováno i na minulý týden. Kvůli odvolacímu řízení v první Rathově kauze ho ale odročil až na druhou polovinu července.