Jsem hrdý, že jsem odsouzen za poškozování zájmů nové říše, uvedl k rozsudku Rath

Matěj Pur
26. 6. 2019 14:50
Dovolám se k Nejvyššímu soudu a v případě potřeby klidně až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, vzkázal David Rath poté, co mu Vrchní soud v Praze ve středu uložil sedmiletý trest vězení. Bývalý hejtman ujistil, že se nebude trestu vyhýbat, ale považuje ho za nespravedlivý. V soudní síni osobně nebyl, verdikt okomentoval až později v Hostivici, kde bydlí a ordinuje.
Podle Ratha vrchní soud konstatoval, že nešlo o korupci, ale o poškozování zájmů Evropské unie. | Video: ČTK

"Musím ocenit, že vrchní soud k tomu přistoupil o něco méně nespravedlivě než ten krajský, i když je to z mého pohledu trochu úsměvné, protože jestli máte být ve vězení osm a půl let nebo sedm let, tak je to v zásadě totéž," uvedl David Rath.

Ocenil tak, že vrchní soud ho uznal vinným pouze v části týkající se tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici, obžaloby ze zmanipulování výběrových řízení na vybavení nemocnic Ratha a jeho spoluobžalované zprostil.

"Vrchní soud nezmírnil rozsudek proporčně, za jednu zakázku z pěti získat sedm let, když horní sazba je 10 let, je nepřiměřeně tvrdé. Je vidět, že vrchní soud podlehl tlaku veřejnosti, politiků, aby mě exemplárně potrestal. Nenašel odvahu pod tím tlakem můj trest nějak zásadně zmírnit," ukázal na domnělou nespravedlnost procesu, kvůli které bude dále podnikat právní kroky, v případě nutnosti až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, ujistil.

Protože byl jeho trestný čin překvalifikován z korupce na poškozování zájmů Evropské unie, řekl s trochou nadsázky Rath, že se cítí být za to hrdý, protože je to podle něj obdoba toho, jak byli lidé v minulosti odsuzováni za poškozování zájmů Třetí říše. "Myslím si, že takové paragrafy ani do normální demokratické země nepatří, takže přestože to na mě dopadá velice tvrdě, tak vnitřně cítím jistou hrdost, že jsem odsouzen za poškozování zájmu nové říše," dodal Rath.

Na vězení jsem připraven sedm let

Rozsudku se podle svých slov nebude vyhýbat, o odklad by žádal jen v případě, kdyby neměl dostatek času na uspořádání některých věcí v rodině, ale i tak maximálně o měsíc. "Na vězení jsem připraven sedm let, až to přijde, tak si sbalím zavazadlo a odeberu se na shromaždiště směr lágr. Jsem s tím vnitřně smířen, a tak to prostě bude, ani nemám chuť tu věc nějak dále protahovat," řekl s úsměvem Rath.

Kromě sedmi let vězení Rath dostal také peněžitý trest 10 milionů korun. Pokud peníze nezaplatí, bude mu trest navýšen o 2,5 roku. Rath uvedl, že si musí počkat na písemné vyrozumění rozsudku, protože jestli nebude uvolněn jeho zabavený majetek, nemá, z čeho by částku zaplatil.

Rozsudek si v soudní síni nevyslechl, musel se tedy spoléhat na zprostředkované zprávy od svých obhájců. Jako důvod své absence uvedl, že očekával, že vrchní soud podlehne nátlaku médií a některých politiků a rozsudek tak bude podle něj nespravedlivý a je zbytečné si ho jít vyslechnout. 

Ratha čeká ještě soud v druhé kauze

Vrchní soud dnes rozhodl v takzvané první větvi kauzy, která se týká tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici a nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory a středočeských nemocnic. Za zajištění vítězství v soutěži bral Rath s manžely Kottovými podle obžaloby úplatky, o které se dělili. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie.

Rath čelí obžalobě i v druhé kauze označované "Rath 2". Žalobce jej viní z manipulace a korupce při dalších zakázkách. Tato druhá větev má 17 obžalovaných včetně osmi firem a jsou mezi nimi bývalý šéf středočeské záchranky či firma Metrostav a dva z jejích ředitelů. Státní zástupce vyčíslil možnou škodu na 700 milionů korun.

Celou reakci Davida Ratha na rozhodnutí soudu si můžete poslechnout zde:

David Rath se z Hostivic vyjadřuje k rozsudku | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 17 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy