Soud začal řešit odvolání Ratha a spol. Žádné obstrukce nestrpím, řekl soudce Zelenka

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 10. 6. 2019 16:24
Sedm let a sedm týdnů uplyne koncem června od zatčení Davida Ratha s již proslavenou krabicí od vína se sedmi miliony korun. A koncem června by se také bývalý středočeský hejtman měl definitivně dozvědět, zda několik následujících let nestráví ve vězení kvůli korupční kauze okolo zakázek středočeského kraje a jeho nemocnic.
Martin Jireš, Jindřich Řehák a David Rath (zleva) - tři z obžalovaných v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana
Martin Jireš, Jindřich Řehák a David Rath (zleva) - tři z obžalovaných v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana | Foto: Marek Pokorný

Soudce Vrchního soudu v Praze Pavel Zelenka totiž toto pondělí začal řešit odvolání Ratha a dalších devíti obžalovaných proti rozsudku krajského soudu, který Ratha pro korupci a manipulaci zakázek - například při opravě buštěhradského zámku či vybavení krajských nemocnic - poslal loni v červnu na 8,5 roku do vězení.

Zbylým deseti udělil tresty od tří do sedmi a půl roku vězení. Nejnižší trest, tříletou podmínku a milionovou pokutu, dostala spolupracující obviněná Ivana Salačová, která nakonec odvolání stáhla a v jejím případě je tak prvoinstanční verdikt pravomocný.

Soudce Zelenka si na jednání vyhradil celkem jedenáct dní až do 27. června. Případ Rath má přitom na stole již podruhé. Před necelými třemi lety totiž případ vrátil skoro na začátek, když první vynesený rozsudek z léta 2015 zrušil kvůli údajně nezákonně povoleným odposlechům. Vadilo mu totiž to, že soudce, který odposlechy povolil, se při jejich povolení nekriticky ztotožnil s návrhem státního zástupce a nevysvětlil, proč nešlo uvedené důkazy získat jinak.

Případ tak po stížnosti ministra Roberta Pelikána musel řešit Nejvyšší soud, který v červnu 2017 Zelenkův verdikt tvrdě zkritizoval a vytkl mu, že postupoval ryze formálně. Řekl, že pokud je žádost státního zástupce o použití odposlechů formálně v pořádku, soudce ji nemusí přepisovat. Případ přesto musel řešit Krajský soud v Praze, který loni v létě dal všem obžalovaným totožné tresty jako napoprvé.

Pohrozil pokutami i vyvedením

Odvolací řízení začal soudce Pavel Zelenka razantně. A všechny v jednací síni varoval před tím, aby se nepokoušeli jednání protahovat či mařit obstrukcemi. Zejména David Rath totiž před prvoinstančním soudem použil řadu nestandardních kroků, kterými se mu podařilo vynesení verdiktu výrazně protáhnout.

"Pokud by došlo k obstrukčnímu jednání kohokoliv, budeme postupovat důrazně podle trestního řádu včetně možného vykázání z jednací síně," varoval Zelenka.

Z deseti obžalovaných, kteří se proti verdiktu odvolali, jich přišlo k soudu jen šest. Dva požádali o jednání v nepřítomnosti, dva pak předložili omluvenky. Omluvenky ale byly podle Zelenky nedostatečné, zejména v případě Lucie Novanské, která neúčast zdůvodnila zdravotními problémy. Ta podle obžaloby i prvoinstančního posudku připravovala zmanipulovaná výběrová řízení.

"Neznáme diagnózu, pokud nebude předložena řádná omluva, budeme pokračovat v její nepřítomnosti," řekl s tím, že bude chtít lékařskou zprávu a možná k ní pak nechá vypracovat znalecký posudek. A jak Novanské, tak dalšímu z obžalovaných Tomáši Mladému prostřednictvím jejích právníků vzkázal, že jejich klientům hrozí za maření průběhu veřejného zasedání pořádková pokuta i vzetí do vazby.

Nenastala naprosto žádná sebereflexe

Soud pak zhruba hodinu rekapituloval dosavadní řízení a prvoinstanční verdikt. Poté začaly číst obě strany svá odvolání. Většina obžalovaných požádala, zda může odejít, a v jednací síni tak kromě Ratha zůstal jen majitel firmy Hospimed Jindřich Řehák.

Jako první začala přednášet odvolání státní zástupkyně Kateřina Weissová. Prvoinstanční soud podle ní rozhodl správně o vině všech obžalovaných a uložil jim i správné tresty vězení. Žalobkyně ale uvedla, že by měli dostat větší majetkové sankce a zákazy činnosti.

Rath podle ní páchal trestnou činnost, i když netrpěl nedostatkem, naopak měl nadprůměrné výdělky. "Jedinou pohnutkou jeho jednání byla obyčejná ziskuchtivost," prohlásila. Propadnutí celého majetku by podle ní nebylo v jeho případě trestem příliš přísným. Přitěžující okolnosti podle ní převažují nad polehčujícími. "Nenastala u něj naprosto žádná sebereflexe," dodala.

David Rath začal svou řeč v 15:30, ale nedokončil ji, takže v ní bude pokračovat zítra.

Rath 2 musí počkat

Rath a většina z těch, kteří nyní stojí před odvolacím soudem, čelí obžalobě i v druhé související kauze, označované Rath 2. Žalobce je viní z manipulace a korupce při dalších zakázkách. Tato druhá větev má 17 obžalovaných a jsou mezi nimi bývalý šéf středočeské záchranky či firma Metrostav a dva z jejích ředitelů.

Soud případ začal projednávat počátkem roku a měl jednání naplánováno i na tento a příští týden. Kvůli odvolacímu řízení v kauze Rath 1 ale jednání odročil až na druhou polovinu července.

Rath blafuje, soud nemá politické politické zadání, netrval by tak dlouho, kdyby nebylo obstrukcí ze strany Ratha a ostatních obžalovaných | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy