Kramný nařkl policistu z násilí neprávem. Trest za to nedostal, 28 let za vraždu stačí, rozhodl soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2016 12:18
Soud uznal odsouzeného Petra Kramného vinným z křivého obvinění policisty. Trest mu ale soud neuložil. Podle soudkyně je trest 28 let, který si odpykává za dvojnásobnou vraždu, dostatečný. Podle Kramného policista při výslechu proti němu použil násilí. To se však neprokázalo.
Petr Kramný.
Petr Kramný. | Foto: ČTK

Ostrava – Okresní soud v Ostravě uznal osmatřicetiletého Petra Kramného vinným z křivého obvinění. Policistu, který jej vyslýchal, Kramný obvinil, že se vůči němu dopustil násilí. Žádný trest ale soud Kramnému neuložil. Upustil od toho, protože podle soudkyně Barbary Duksové 28 let vězení, jež už letos Kramný dostal za dvojnásobnou vraždu, je trestem dostatečným.

Kramný byl už odsouzen za to, že v roce 2013 na dovolené v Egyptě zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Rozsudek už je pravomocný, Vrchní soud v Olomouci jej potvrdil. Kramný, který vinu od počátku popírá, ještě podal dovolání k Nejvyššímu soudu, to však nemá odkladný účinek na výkon trestu. Případ, který řešil ostravský okresní soud, s touto kauzou souvisí: Kramný obvinil policistu, že jej ponižoval a bil při výslechu během vyšetřování vražd.

Ve stížnosti podané Generální inspekci bezpečnostních sborů je uvedeno, že policista Pavel Tvrdý Kramného uhodil do hlavy, až spadl na zem, a později jej údajně postavil ke zdi a dvakrát mu o ni hlavou udeřil. U soudu ale Kramný řekl, že nikoho křivě neobvinil, že dřívější advokát podání učinil bez jeho pokynu, a porušil tak povinnost mlčenlivosti.

Podle soudkyně ale Kramný neudělal nic, aby skutečnosti uvedené ve stížnosti vyvrátil nebo uvedl na pravou míru. Při policejním výslechu obvinění ze stížnosti potvrdil. U soudu pak svého obhájce nezprostil mlčenlivosti, takže si soud nemohl u advokáta ověřit, jaká byla jejich dohoda. Křivého obvinění se podle soudkyně lze dopustit i prostřednictvím jiné osoby, tedy i obhájce.

Podle soudu Kramný jednal s úmyslem přivodit Tvrdému potíže v práci. Při prověřování stížnosti inspekce nezjistila, že by se Tvrdý násilí dopustil. Policista uvedl, že obvinění mělo vliv na jeho práci, protože byl krátce předtím povýšen a o údajném násilí se dozvěděli jeho podřízení.

Soudkyně už jednou trestní stíhání Kramného pro křivé obvinění zastavila, neboť trest za ně by podle ní byl vedle trestu za dvojnásobnou vraždu bezvýznamný, krajský soud ale nařídil projednání případu.

 

Právě se děje

Další zprávy