Soud řeší údajné bití Kramného při výslechu. Ten ale tvrdí, že si na to nestěžoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2016 13:29
Senát ostravského soudu v úterý řešil stížnost Petra Kramného, odsouzeného k osmadvacetiletém vězení za vraždu manželky a dcery. Ten podle soudu obvinil policistu z násilí a ponižování u výslechu. U soudu ale Kramný vypověděl, že nikoho neobvinil a stížnost podal jeho dřívější advokát, aniž by jej o to žádal. Vyšetřování navíc ani žádné pochybení ze strany policisty neprokázalo. Líčení bude pokračovat v říjnu.
Petr Kramný.
Petr Kramný. | Foto: ČTK

Ostrava - Petr Kramný, odsouzený pravomocně k osmadvacetiletému trestu za vraždu manželky a dcery během dovolené v Egyptě, opět stanul před soudem. Senát ostravského okresního soudu řeší jeho obvinění policisty z násilí. Ve stížnosti Kramný totiž tvrdil, že jej policista při výslechu bil a ponižoval. Vyšetřování ale nic takového neprokázalo. Kramný soudu řekl, že stížnost podal jeho dřívější advokát, aniž by jej o to žádal. Líčení bude pokračovat v říjnu.

"Nikoho jsem křivě neobvinil. Ani jsme neposkytl žádné informace do médií," uvedl Kramný před soudem. Dodal, že advokát od něj ani nedostal pokyn k podání stížnosti. "Porušil povinnost mlčenlivosti. Podání učinil bez mého pokynu," uvedl Kramný a dál odmítl vypovídat.

Ve stížnosti podané Generální inspekci bezpečnostních sborů je uvedeno, že policista Pavel Tvrdý Kramného uhodil do hlavy. Ten po ráně spadl na zem. Později jej kriminalista údajně postavil ke zdi a dvakrát o ní hlavou obžalovaného muže udeřil. To dnes policista popřel. "Odmítám jakékoliv fyzické násilí," uvedl. Podle něj si Kramný po výslechu či následující den nikomu nestěžoval.

Policista dále uvedl, že obvinění mělo vliv na jeho práci. Krátce po zatčení byl totiž povýšen a o údajných násilnostech se dozvěděli jeho podřízení. "Bylo to nepříjemné," řekl. Advokátka Jana Rejžková s tím nesouhlasí, podle ní to vliv na práci policisty nemělo. "Sledujeme tady absurdní divadlo," řekla.

Okresní soud se údajným křivým obviněním policisty zabýval už jednou. Tehdy ale soudkyně trestní stíhání zastavila. Zdůvodnila to tím, že vedle trestu za dvojnásobnou vraždu by bylo potrestání za křivé obvinění bezvýznamné. Krajský soud v Ostravě ale rozhodnutí zrušil a rozhodl, že případ se musí projednat.

Soudkyně v úterý vyslechla Kramného, poškozeného policistu a přečetla některé listinné důkazy. Pak hlavní líčení odročila na 11. října. Rozhodnout totiž bude moci až v okamžiku, kdy dostane celý trestní spis, který je nyní u Vrchního soudu v Olomouci.

Právě olomoucký soud se případem vraždy zabýval naposledy. Projednával odvolání Kramného i státního zástupce, který požadoval přísnější trest. Kramný naopak tvrdí, že je nevinen. Vrchní soud nakonec rozsudek toho ostravského potvrdil.

Vyšetřování probíhalo zcela podle zákona, tlaky veřejnosti na rozhodování soudu mít vliv nemůžou, tvrdí advokátka Klára Long Slámová o kauze Petra Kramného. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy