Soud: Trest zaslouží jiní, ne Součková

Zdeněk Mihalco
9. 10. 2006 15:42
Praha - Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková vyslechla osvobozující verdikt soudu v případu souvisejícím s aférou Diag Human.

Součková byla obžalovaná ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle obžaloby uzavřela nevýhodnou smlouvu mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem, o poskytování právní pomoci ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human.

Státní zástupce podle soudu nepředložil dostatečné důkazy. "Veškeré kroky byly podniknuty v dobré víře zachránit, co se zachránit dalo. Chtěla, aby stát tratil co nejméně," ohodnotila jednání Součkové soudkyně Monika Křikavová a dodala, že Součková se v úřadu chovala nesmírně spravedlivě a nebála se činit nepopulární kroky.

Obžaloba? Čekali jsme to.

Obžalobu verdikt nepřekvapil, případné odvolání státní zástupce ještě zvažuje.

Státní zástupce navrhoval soudu, aby Součkové uložil trest odnětí svobody při dolní hranici trestní sazby a náhradu škody ve výši téměř deset milionů korun.

Exministryně byla pochopitelně s výrokem soudu velmi spokojena: "Velmi si vážím objektivity soudu. Od počátku jsme tvrdila, že jde o politické pozadí problému," komentovala rozsudek Součková.

Soud naznačil, že je ale možné, že v kauze Diag Human byly spáchány jiné trestné činy. Fungování ministerstva bylo v této souvislosti podivné, ale za chyby by měli pykat Součkové předchůdci, prohlásila soudkyně. Státní zástupce počítá s tím, že případné podezření soudu prověří.

Skuteční viníci se před soud vůbec nedostali - čtěte ZDE

Jedinou nezodpovězenou otázkou v právě projednaném případě zůstává, proč Součková nevypsala na právní zastoupení státu proti Diag Human výběrové řízení a proč si vybrala právě Nováčka. Ona sama to odůvodnila nedostatkem času. Soud pak tento bod neřešil.

Za to, že exministryně zadala veřejnou zakázku bez výběrového řízení, dostalo předloni ministerstvo pokutu 60 000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Z(a)tracený originál

Údajný originál smlouvy mezi ministerstvem a právním zástupcem, kvůli kterému stála před soudem Součková, předložil advokát Nováček. Ministerstvo svou kopii nikdy nenašlo.

Podle zjištění soudu panoval v době, než na ministerstvo nastoupila Součková, velký nepořádek a chaos. Z ministerstva se ztratilo několik dokumentů. Soudkyně prohlásila, že s některými dokumenty úředníci navíc mohli neoprávněně manipulovat. Podle ní je za to odpovědný právní odbor ministerstva.

Podle Nováčkovy smlouvy náležela právníkovi za zastupování státu desetimilionová odměna. Téměř celou sumu také od ministerstva na dvě faktury dostal. Dalších deset milionů korun měl Nováček dostat při vypovězení smlouvy.

Obžaloba neprokázala, že by se Nováček se Součkovou znali již dříve.

Soud označil odměnu pro právníka ve výši 10 milionů za spíše nízkou - vzhledem k tomu, oč státu šlo.

Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle údajného originálu smlouvy 170 milionů korun.

Součková: To jsem nepodepsala

Součková vždy tvrdila, že smlouvu v takovém znění nikdy nepodepsala. Podle ní list s touto částkou byl do smlouvy dodatečně vložen. "Smlouva, kterou já jsem podepsala, neobsahovala částku 170 milionů korun," řekla. Podle ní ve smluvě byla obsažena odměna pro Nováčka 1,5 % ze získané částky.

V samotné kauze Diag Human státu hrozí, že bude muset vyplatit stejnojmenné firmě odškodnění za to, že ji ministerstvo zdravotnictví před více než deseti lety vytlačilo z lukrativního obchodování s krevní plazmou.

Firma kontroverzního emigranta Josefa Šťávy už získala v arbitráži od státu 327 milionů korun a nyní se domáhá dalších miliard. Spor stále není u konce.

Kauza Diag Human a Marie Součková
(přečtěte si články k případu)

Foto: ČT24
Exministryně vinu necítí
Stát nemusí platit právníkovi
Případ komplikuje Součkové nemoc

 

 

Právě se děje

Další zprávy