Kauza Diag: Nová fakta i důkazy

Sabina Slonková
29. 3. 2006 11:54
Praha - Vláda na poslední chvíli podniká záchranné kroky, aby stát nemusel vyplatit další odškodné v kauze Diag Human. Kabinet pro tento účel najal renomované firmy.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že se také objevily nové důkazy, které doposud nepříliš pevnou pozici státu významně posilují. Kromě toho se ale ukazuje, že stát se již vyplacených milionů pro firmu Diag Human vzdal v podstatě "bez boje".

Společnosti Diag Human vyhrála rozhodčí řízení, podle něhož stát poškodil firmu Josefa Šťávy, když ji před čtrnácti lety vytlačil z lukrativního obchodování s krevními deriváty. Stát už firmě vyplatil 326 milionů a spor již nemůže vyhrát.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Verdikt o vině totiž nelze napadnout. Nyní se tedy už hraje jen o to, jestli vyplacená suma bude konečná nebo stát pošle Šťávovi další miliony.

Sokol na straně státu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových z pověření vlády angažoval do sporu právní kancelář Tomáše Sokola a pověřil společnost Deloitte, aby vypracovala analýzu celé kauzy. Výsledek? Objevily se nové důkazy a posudky, které mění pozici státu.

"V tuto chvíli už nelze jednoznačně tvrdit, že stát bude muset další peníze platit. Naopak: významně se zvyšují šance na to, že již vyplacené peníze budou poslední," uvedl vládní zdroj detailně obeznámený s nejnovějším vývojem případu.

Jeho slova potvrzují i dokumenty, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Beznadějně vypadala situace loni v létě, kdy auditorská firma Ernst and Young konstatovala: Diag Human má nárok na odškodnění v rozmezí 2,5 až 4,6 miliardy korun.

Poté, co vláda zapojila do sporu výše zmíněné experty a rozhodci požádali auditory o upřesnění zisku, o který firmy Diag postupem státu údajně přišla, přišel obrat.

Přesná škoda? Nelze určit

Auditoři z Ernst and Young totiž nově konstatovali: upřesnit nelze, o škodě se bavíme jen hypoteticky.

"Odpovědi na určité otázky ve vztahu k ušlému zisku nelze stanovit jinak než hypoteticky, neboť není k dispozici metodologický nástroj a data umožňující exaktní stanovení," napsali auditoři rozhodcům v dokumentu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

To v praxi znamená, že Diag bude jen složitě dokazovat, jakou pozici na trhu by bez zásahu státu mohl mít a o jaký konkrétní zisk vůbec přišel.

Eperti ve službách státu navíc zjišťovali údaje i v zahraničí, které podle nich zpochybňují finanční situaci Diagu.

Analýzy nadto ukázaly, že stát vyplatil před lety firmě Diag 326 milionů, aniž by tuto částku jakkoli rozporoval. "Nechali si udělat posudek, ten vyzněl na tuto částku a zástupci státu to nijak nezpochybňovali. Prostě se to zaplatilo, aniž by o to nějak dál bojovali, na což měli právní nástroje," uvedl již citovaný vládní zdroj.

Právník Diagu: Jsme spokojeni

I přes nová zjištění zůstává společnost Diag Human navenek v klidu. Do května má čas, aby se vyjádřila k upřesnění posudku od Ernst and Young.

"Já jsem s tím dosud spokojen," sdělil Aktuálně.cz Jan Kalvoda, právník Diagu a někdejší vicepremiér..

Kdy padne definitivní verdikt ale není vůbec jasné. Pravděpodobné je, že do voleb to nebude.

Ve sporu se tak utkají dva bývalí ministři: Kalvoda a Sokol. Toho vláda premiéra Jiřího Paroubka angažovala i přes to, že jejich vztahy jsou vzhledem k Sokolově zastupování Radovana Krejčíře odtažité.

"Mohu mít výhrady k jeho metodám, ale dosahuje výsledků. Už to vypadalo, že se položíme na lopatky, ale teď aspoň bojujeme, potom, co to převzal doktor Tomáš Sokol," prohlásil Paroubek v nejnovějším vydání týdeníku Ekonom.

Sám Sokol se ke své roli v případu Diag nechtěl nijak vyjadřovat: "Nepopírám, že v této věci vystupuji jako poradce, ale to je vše, co vám k tomu mohu sdělit."

 

Právě se děje

Další zprávy