Brno - Soud v pondělí slyšel závěrečné řeči pětice obžalovaných Olaškých Romů. Ti pak vyslechli návrhy trestů z úst státního zástupce Ivana Hrazdíry.
Konflikt znepřáteleného brněnského a ostravského klanu Olachů přerostl hlavu pověstného romského práva "kris", od června jej proto řeší senát brněnského Krajského soudu v čele s Jiřím Stýblem.
Spor o nevěstu a sedmdesáti tisícové věno totiž přes potyčky a únos vyvrcholil výstřelem ze zbraně ráže 9 mm.
Údajnému střelci Ladislavu Danišovi navrhl státní zástupce třetinu sazby za pokus o vraždu - tedy přibližně 12 let. Se svými kumpány vtrhl před rokem do prostějovského bytu Josefa Lakatoše, zbili jej holemi a Daniš Lakatoše postřelil.
Lakatošova nezletilá dcera Silvie totiž utekla od svého přítele a otce jejích dvou dětí, Luciána Daniše, k jinému muži. Za to Luciánova rodina požadovala vrátit sedmdesát tisíc korun, které za nevěstu vyplatila. Ty ale dodnes nedostala a kvůli tomu vypukla mezi Olachy válka.
Soud romského konfliktu od počátku doprovází zvýšená bezpečnostní opatření - jeho začátek si nenechala ujít stovka Romů z Brna, Prostějova i Ostravy. Zjitřené emoce musela svými těly tlumit police ve dvoře soudu.
Dnes byl na nádvoří i v soudní síni klid, přišlo na deset statných Olachů v kožených bundách.
Údajný střelec: Opravdu s tím nemám nic společnýho
Postřelený Lakatoš i jeho družka Helena označili za střelce Ladislava Daniše. "Opravdu s tím nemám nic společnýho," využil své závěrečné řeči Daniš.
"Lituju toho, co se stalo, co se týče střelce, měl tu sedět jiný člověk než Ladislav, policajti a státní zástupci si to nezjistili," sdělil v závěrečné řeči Jiří Daniš. Kdo střílel, však neřekl.
Obžaloba mu navrhla maximální - osmiletý trest, byl již několikrát trestán. Lékař umístění do vazby nedoporučil kvůli cirhóze jater, kterou muž trpí.
"Souhrný trest pro Luciána Daniše za napadení a porušování domovní svobody navrhuji ve výši pěti let ve vězení s ostrahou," řekl Hrazdíra. Těsně nad polovinu osmileté sazby navrhl státní zástupce trest pro Richarda Rafaela, méně než čtyři roky pak pro Ladislava Grula.
"Situace postřeleného Lakatoše je velmi nepříjemná, vzhledem k tomu, že útočníky zná a je s nimi příbuzný. Je to velice citlivý člověk, byl trestán, ale to byl mladý," uvedl zmocněnec postižené strany.
"Znesvářené strany by se měly usmířit," vzkázal soudu postižený Josef Lakatoš ústy zmocněnce.
Právníci: Rozhodněte s ohledem na romskou kulturu
"Je to specifický případ v rámci romské komunity, je třeba přihlédnout ke zvykům, obyčejům a romským zákonům, které jsou pro členy komunity nadřazené českému právu," zdůraznil právník Ladislava Daniše Petr Dítě.
Advokát připomněl nedávné rozhodnutí italského soudu ve věci Romky využívající k žebrání čtyřlteté dítěte - žena byla osvobozena. Soud rekl, že je romskou tradicí umocnit efekt žebrání dítětem.
Dítětův klient se měl stát obětí spekulace, jako jediný by byl schopen zaplatit "romské" odškodné za postřelení Lakatoše. "Proto řekli, že střílel Ladislav Daniš," uvedl Dítě. Dle romského zákoníku je totiž možné se ze zločinů včetně vraždy vykoupit.
Dítě také popřel výpovědi stěžejních svědků, postiženého Lakatoše a jeho čtrnáctkrát trestané ženy, ale i znalecké posudky.
"Bavme se o specifické, ne obecné věrohodnosti." Právník si je jist, že řízení dostatečně neprokázalo, kdo vystřelil.
Obhájce Jiřího Daniše zdůraznil, že nešlo o porušení domovního práva. "U romské komunity je běžné, že se nezamyká a návštěvy chodí bez pozvání."
Advokát Ladislava Gruli se zamyslel nad pravdomluvností postižené strany. "Nechci říci, že všichni lžou, ale soud se musí zabývat i touto variantou," uzavřel.
Verdikt soudu zazní 10. prosince.