Soud s "kmotrem" ODS začal. Soudce chce další výslech

Martina Machová Martina Machová
19. 7. 2010 17:30
Chce mluvit s majitelem společnosti, přes jejíž konta měl jít úplatek
Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Dlouho očekávaný proces s vlivným politikem ODS Alexandrem Novákem odstartoval.

Okresní soud v Chomutově začal v pondělí projednávat případ rekordního úplatku 43 milionů korun, který Novák podle obžaloby dostal v roce 1999 ještě jako chomutovský starosta za prodej plynárenských a energetických akcií z majetku města německé společnosti VNG-Verbundenz Gas.

Za trestné činy, z nichž je exprimátor obžalován, stanoví zákon trest až osmi let vězení. 

Další výslechy

Proces začal tím, že po sedmi letech od Novákova obvinění, soud zažádal o dodatečný výslech majitele společnosti Intercontactor, tedy firmy, která je v obžalobě uvedena jako ta, která exsenátorovi miliony poslala na rakouské konto jeho manželky.

Alexandr Novák se totiž hájí, že peníze byly půjčkou na obchod, který se nakonec ani neuskutečnil. A tvrdí, že na transakci musí existovat důkazy, jako je například smlouva o úvěru.

"Jednalo se o peníze na tak zvané truck centrum. Nepodařilo se ale dlouho odkoupit potřebné pozemky a i kvůli úrokům se peníze vrátily," zopakoval před soudem své vysvětlení vysoké sumy na účtu, ke kterému měl rovněž přístup.

Chomutov. Ilustrační foto.
Chomutov. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Rakouský svědek

Dodatečné doplnění spisu si vyžádal sám chomutovský soudce, výslech svědka proběhne v Rakousku.

Soud dnes vyslechl pozvané svědky a pak jednání odročil na září. U soudu tak zazněly čtyři výpovědi svědků žaloby, kteří převážně vypovídali v Novákův prospěch.

Jeho bývala zaměstnankyně například vysvětlovala, jak je možné, že z centrály někdejší Novákovy firmy Multitechnik, které v tu dobu šéfovala Novákova manželka Eva, odešel fax, který se týkal transakcí mezi zmiňovanou společností Intercontractor a německou VNG-Verbundenz Gas, tedy společnosti, od které měl dostat Novák zaplaceno.

"Vzpomínám si, že zástupce společnosti Intercontractor, který byl v Česku na jednání, potřeboval vyřídit nějakou agendu a nebyl problém, aby to vyřídil přes nás," líčila před soudem Monika Kobzáňová.

Bývalá Novákova zaměstnankyně si po odchodu svého někdejšího šéfa na chomutovskou radnici prý sama založila společnost, která převzala část politikova podnikání. Od Novákovy manželky na rozjezd firmy získala úvěr 14 milionů, který dosud splácí.

Fax od Nováků

U soudu rovněž zazněla výpověď Novákova někdejšího prvního místostarosty, který prodej akcií rovněž vyjednával.

Soudce ji mohl jen přečíst, protože sám Ladislav Tůma se procesu nedožil, zemřel před dvěma lety.

Policii  během vyšetřování přiznal, že jemu samotnému byl úplatek nabídnut a úplatkářem nebyl nikdo jiný než Novákův spoluobviněný Peter Schmel, který je souzen jako uprchlý. Náhle se ztratil před třemi lety, kdy měla úplatkářská kauza poprvé přijít k soudu.

První pokus o úplatek

"Říkal mi, že když mu prodám akcie za 3,8 či 3,9 tisíc, tak dostanu provizi sto tisíc a zaplatí mi čtrnáct dní dovolené s rodinou v Americe podle vlastního výběru. Řekl jsem mu, ať de do hajzlu," citoval soudce protokol.

Do spisu Tůma rovněž uvedl, že o všem ihned informoval Alexandra Nováka. Ten si celý prodej městských akcií poté převzal. "Bylo to hlavně kvůli jazykové bariéře," tvrdil policistům Tůma.

 

Právě se děje

Další zprávy