Soud s Dělnickou stranou skončil. Verdikt bude v únoru

Soud z nich neudělal mučedníky, domnívá se politoložka
Foto: Ondřej Besperát

* přidali jsme videosestřih závěrečných řečí

Praha - Skončil čtyřdenní maraton procesu, ve kterém se vláda pokouší zrušit ultrapravicovou Dělnickou stranu. Soudci mají všechny důkazy a nyní je budou posuzovat.

"Jednání je odročeno na únor, přesný termín vynesení rozsudku Nejvyšší správní soud teprve zveřejní," uvedl z místa reportér Aktuálně.cz.

Poslední den procesu vypovídal před senátem odborník na extremismus Michal Mazel. Podle něj Dělnická strana myšlenkově navazuje na nacismus.

"V jejich vystoupeních je znát tendence rozdělovat lidi podle jejich etnicity, podle jejich rasového původu, dělit lidi na nás dobré a ostatní zlé," řekl soudu Mazel s tím, že strana vystupuje hlavně proti "všemocným" Romům, ale i proti gayům a v menší míře Židům.

Soudci si dnes vyslechli i závěrečné řeči obou stran. Právník vlády Tomáš Sokol hovořil asi hodinu, předseda Dělnické strany Tomáš Vandas slabou půlhodinu.

DS je podle Sokola rasistická, xenofobní, násilnická, vyvolává nepokoje a spolupracuje s Národním odporem a dalšími ultrapravicovými organizacemi v Česku i zahraničí.

"Neviděl jsem žádnou jinou stranu, kde by se členové tak často zapomněli a hajlovali," citovala Sokola ČTK. Vandas rovněž zopakoval své argumenty - především ten, že proces je vykonstruovaný a politicky motivovaný.

Hra na oběť systému straně nevyšla, říká odbornice

Politoložka Vladimíra Dvořáková, která se extrémními politickými silami zabývá, má za to, že vláda tentokrát zvládla svou úlohu mnohem lépe než poprvé.

"Měla jsem strach, že Dělnická strana vyjde z procesu jako oběť, že z nich budou mučedníci. To se ale nestalo, naopak se podařilo prokázat, že vazby na neonacistické skupiny jsou víc než významné," řekla Aktuálně.cz Dvořáková. "Straně se vůbec nepodařilo vzbudit dojem oběti, která bojuje za řádné občany."

Jestli to ale bude stačit pro zrušení strany, si jistá není. "To množství kontaktů s neonacistickou scénou je velké, ale strana nemůže být zrušena jen proto, co dělají její jednotliví členové. Tam se musí prokázat hlubší problémy. Uvidíme."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy