Soud s Dělnickou stranou skončil. Verdikt bude v únoru

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
14. 1. 2010 22:50
Soud z nich neudělal mučedníky, domnívá se politoložka
Foto: Ondřej Besperát

* přidali jsme videosestřih závěrečných řečí

Praha - Skončil čtyřdenní maraton procesu, ve kterém se vláda pokouší zrušit ultrapravicovou Dělnickou stranu. Soudci mají všechny důkazy a nyní je budou posuzovat.

"Jednání je odročeno na únor, přesný termín vynesení rozsudku Nejvyšší správní soud teprve zveřejní," uvedl z místa reportér Aktuálně.cz.

Poslední den procesu vypovídal před senátem odborník na extremismus Michal Mazel. Podle něj Dělnická strana myšlenkově navazuje na nacismus.

"V jejich vystoupeních je znát tendence rozdělovat lidi podle jejich etnicity, podle jejich rasového původu, dělit lidi na nás dobré a ostatní zlé," řekl soudu Mazel s tím, že strana vystupuje hlavně proti "všemocným" Romům, ale i proti gayům a v menší míře Židům.

Soudci si dnes vyslechli i závěrečné řeči obou stran. Právník vlády Tomáš Sokol hovořil asi hodinu, předseda Dělnické strany Tomáš Vandas slabou půlhodinu.

DS je podle Sokola rasistická, xenofobní, násilnická, vyvolává nepokoje a spolupracuje s Národním odporem a dalšími ultrapravicovými organizacemi v Česku i zahraničí.

"Neviděl jsem žádnou jinou stranu, kde by se členové tak často zapomněli a hajlovali," citovala Sokola ČTK. Vandas rovněž zopakoval své argumenty - především ten, že proces je vykonstruovaný a politicky motivovaný.

Hra na oběť systému straně nevyšla, říká odbornice

Politoložka Vladimíra Dvořáková, která se extrémními politickými silami zabývá, má za to, že vláda tentokrát zvládla svou úlohu mnohem lépe než poprvé.

"Měla jsem strach, že Dělnická strana vyjde z procesu jako oběť, že z nich budou mučedníci. To se ale nestalo, naopak se podařilo prokázat, že vazby na neonacistické skupiny jsou víc než významné," řekla Aktuálně.cz Dvořáková. "Straně se vůbec nepodařilo vzbudit dojem oběti, která bojuje za řádné občany."

Jestli to ale bude stačit pro zrušení strany, si jistá není. "To množství kontaktů s neonacistickou scénou je velké, ale strana nemůže být zrušena jen proto, co dělají její jednotliví členové. Tam se musí prokázat hlubší problémy. Uvidíme."

 

Právě se děje

před 31 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy