Spolupracujete s neonacisty, zní u soudu s "dělníky"

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
12. 1. 2010 14:05
Nejvyšší správní soud v Brně rozhoduje, zda zrušit extrémně pravicovou stranu

* Úterý je druhým dnes soudu, který na rozhodne o rozpuštění Dělnické strany * Advokát vlády Tomáš Sokol prokazuje personální propojení DS s Národním odporem a dalšími neonacistickými skupinami * Soud podrobně rekapituluje minulost předáků strany

Praha - Druhým dnem pokračuje u Nejvyššího správního soudu v Brně snažení vlády zrušit extrémně pravicovou Dělnickou stranu.

Na programu jsou důkazy, které mapují českou neonacistickou scénu a mají doložit, že s ní Dělnická strana úzce spolupracuje.

Soudní síň zaplnili - stejně jako v pondělí - především novináři a sympatizanti Dělnické strany. Stranu před soudem zastupuje její předseda Tomáš Vandas. Tentokrát mu sekunduje předseda Dělnické mládeže Martin Zbela.

Publikum je podporuje úsměšky na stranu protivníka. Předseda soudního senátu Vojtěch Šimíček ale hned na začátku upozornil, že rušení soudního jednání nepřipustí.

Vláda: Spolupracujete s neonacisty

Tomáš Sokol spolu s právníkem ministerstva vnitra Karlem Bačkovským předkládají důkazy o spolupráci Dělnické strany především s hnutím Národní odpor.

Bačkovský na začátek citoval projev přítomného Martina Zbely, který předloni na prvního máje mluvil v projevu o lidech z Národního odporu jako o kamarádech.

"Potlesk odsouzeným, našim kamarádům, dvě slova, o kterých našich nepřátelé ještě uslyší. Až žije Národní odpor," pronesl Zbela.

Podle Vandase ale mluvil jen o časopise s tímto názvem, nic víc.

Soud řeší minulost straníků

"Nevidím, co je protizákonného na spojení slov 'národní' a 'odpor'. Je prokázáno, že ti kamarádi jsou členové Národního odporu? Je to prokázáno?" zlobil se u soudu Vandas.

Vláda u soudu probrala spojitost všech hlavních neonacistických uskupení s Dělnickou stranou.

Odpoledne přišli na řadu jednotliví straničtí exponenti. Ministerstvo vnitra se snaží soud přesvdědčit, že jsou to častot lidé s kriminální minulostí - hlavně, co se týká trestného činu hanobení rasy a progace hnutí potlačující svobody a práva občanů.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy