Spolupracujete s neonacisty, zní u soudu s "dělníky"

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
12. 1. 2010 14:05
Nejvyšší správní soud v Brně rozhoduje, zda zrušit extrémně pravicovou stranu

* Úterý je druhým dnes soudu, který na rozhodne o rozpuštění Dělnické strany * Advokát vlády Tomáš Sokol prokazuje personální propojení DS s Národním odporem a dalšími neonacistickými skupinami * Soud podrobně rekapituluje minulost předáků strany

Praha - Druhým dnem pokračuje u Nejvyššího správního soudu v Brně snažení vlády zrušit extrémně pravicovou Dělnickou stranu.

Na programu jsou důkazy, které mapují českou neonacistickou scénu a mají doložit, že s ní Dělnická strana úzce spolupracuje.

Soudní síň zaplnili - stejně jako v pondělí - především novináři a sympatizanti Dělnické strany. Stranu před soudem zastupuje její předseda Tomáš Vandas. Tentokrát mu sekunduje předseda Dělnické mládeže Martin Zbela.

Publikum je podporuje úsměšky na stranu protivníka. Předseda soudního senátu Vojtěch Šimíček ale hned na začátku upozornil, že rušení soudního jednání nepřipustí.

Vláda: Spolupracujete s neonacisty

Tomáš Sokol spolu s právníkem ministerstva vnitra Karlem Bačkovským předkládají důkazy o spolupráci Dělnické strany především s hnutím Národní odpor.

Bačkovský na začátek citoval projev přítomného Martina Zbely, který předloni na prvního máje mluvil v projevu o lidech z Národního odporu jako o kamarádech.

"Potlesk odsouzeným, našim kamarádům, dvě slova, o kterých našich nepřátelé ještě uslyší. Až žije Národní odpor," pronesl Zbela.

Podle Vandase ale mluvil jen o časopise s tímto názvem, nic víc.

Soud řeší minulost straníků

"Nevidím, co je protizákonného na spojení slov 'národní' a 'odpor'. Je prokázáno, že ti kamarádi jsou členové Národního odporu? Je to prokázáno?" zlobil se u soudu Vandas.

Vláda u soudu probrala spojitost všech hlavních neonacistických uskupení s Dělnickou stranou.

Odpoledne přišli na řadu jednotliví straničtí exponenti. Ministerstvo vnitra se snaží soud přesvdědčit, že jsou to častot lidé s kriminální minulostí - hlavně, co se týká trestného činu hanobení rasy a progace hnutí potlačující svobody a práva občanů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy