Otec populismu Sládek: "Dělníci" byli vždy jen nacisté

Martina Machová Martina Machová
14. 1. 2010 6:00
Miroslav Sládek vzpomíná na někdejší kolegy, dnes hlavy souzené Dělnické strany
Miroslav Sládek se považuje za vlastence, o "dělnících" hovoří jako o neonacistech
Miroslav Sládek se považuje za vlastence, o "dělnících" hovoří jako o neonacistech | Foto: Jan Langer

Brno - Antisemité a rasisti, tak charakterizuje vedení Dělnické strany předseda SPR-RSČ a guru českého vlasteneckého populismu Miroslav Sládek.

Se všemi se velice dobře zná. Až na ojedinělé výjimky totiž vedení "dělníků" začínalo právě u něj.

Například předseda DS Tomáš Vandas působil jako jeho tajemník, místopředseda Jiří Štěpánek se za sládkovce dostal do zastupitelstva hlavního města Prahy a předseda Dělnické mládeže Martin Zbela zastával post šéfa republikánského sekretariátu.

Sládek, nejznámější český radikální populista při vzpomínání na svou "omladinu" paradoxně opakuje argumenty, na kterých stojí vládní návrh na zrušení Dělnické strany. Stát se od počátku tohoto týdne před Nejvyšším správním soudem v Brně snaží prokázat propojení SD s českými neonacisty.

"Byli trochu pošahaní. To byl samý antisemitismus, nacismus. Já jsem je musel držet zpátky. Jinak by mi z toho udělali skutečně neonacistickou stranu," charakterizuje své někdejší spolupracovníky Miroslav Sládek.

"Když navrhovali například na volby 2002 plakáty, tak to vypadalo tak, že to byl červený obdélník, uprostřed bílý kruh a protože jsme měli číslo 11, tak v něm byly dvě černé jedničky," popisuje.

Martin Zbela a předseda Dělnické strany Tomáš Vandas hájí svou partaj u Nejvyššího správníhou soudu v Brně. Podle jejich někdejšího šéfa jsou lháři a podvodníci
Martin Zbela a předseda Dělnické strany Tomáš Vandas hájí svou partaj u Nejvyššího správníhou soudu v Brně. Podle jejich někdejšího šéfa jsou lháři a podvodníci | Foto: Jan Langer

Nezvedená generace sládkovců

Podle Sládka však přesto "dělníci" nejsou nebezpeční.

"Nemají větší hodnotu než psí lejno na chodníku. Ovšem problém je v tom, že když se tomu lejnu bude věnovat dostatečná mediální kampaň, tak samozřejmě nabobtná tak, že ho ani nepoznáte," míní.

"Kdyby se nad nimi zavřela voda tak jako nad námi, tak kdo by za rok, dva vůbec nikdo nevěděl, že něco takového existovalo."

Na své někdejší spolupracovníky prý vzpomíná nerad, což bylo znát i během rozhovoru, který vedl s reportéry deníku Aktuálně.cz. O dnešních hlavách Dělnické strany mluví jako o "posráncích, lhářích, zlodějích, podvodnících či kopistech".

Má důvod, rozešli se totiž ve zlém.

Sládek viní "dělníky" z toho, že svou partaj založili jen díky záložním petičním archům republikánů, které měl připravené pro případ, kdy by jeho stranu skutečně soud zakázal.

Podle Sládka rovněž ukradli desítky tisíc korun, které přišly na sekretariát jeho SPR-RSČ jako stranický příspěvek.

On sám se přitom v minulosti pro svůj styl "hospodaření" ve straně dostal do potíží. Na konci 90. let jej obvinili straníci, že si ze státního příspěvku na volby kupuje luxusní auta a staví vily. V roce 2006 byl obvodním soudem Prahy 9 odsouzen k pokutě a podmínce za předlužení strany. V době, kdy už partaj krachovala navíc vyplatil sobě a přívržencům vysoké odměny.

Foto: Jan Langer

"Vlastenec" versus rasisté

Někdejší postrach politické scény se od té doby drží v ústraní. Čím se živí, to nechce prozradit. Přiznává jen, že učí ve škole francouzštinu a další jazyky.

Stejně jako Dělnická strana jsou ovšem ohroženi i jeho republikáni. Vláda navrhla jejich rozpuštění, protože již několik let nezveřejnili své hospodaření. Miroslav Sládek se ale prý jejich konce nebojí - naopak se chystá na květnové sněmovní volby.

I proto Dělnické straně nemůže přijít na jméno. Jejich program? Prý jen okopírovali a zprznili ten jeho.

"Například cikáni. My jsme chtěli, aby se cikáni chovali jako my, nebo tu nemají co dělat. A doufali jsme, že většina se přizpůsobí. Neříkali jsme cikáni do plynu," srovnává rétoriku obou partají.

Jak je tedy možné, že se lidé, jež nyní kritizuje pro neschopnost, udrželi v jeho straně a dokonce v ní zastávali významné funkce?

"Žádná strana nemá moc na výběr. Když se podíváte na Paroubka a jeho ansámbl nebo Topolánka, tak to mluví samo za sebe. Člověk musí brát, co je."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy