Soud: Vyvěšení trenýrek na Hradě nebylo trestný čin. Akce Ztohoven nebyla krádež ani výtržnictví

Kristýna Svrdlinová
Aktualizováno 24. 8. 2016 18:06
Tři členové skupiny Ztohoven, kteří vyvěsili obří červené trenýrky nad Pražským hradem, nespáchali trestný čin, rozhodl soud. Za krádež, poškozování cizí věci a výtržnictví jim hrozily až tři roky vězení, obžaloba ale ani u jedné z věcí vinu neprokázala. O tom, zda se jednalo o přestupek, rozhodne Obvodní úřad Prahy 1.
Členové Ztohoven u soudu.
Členové Ztohoven u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že tři členové skupiny Ztohoven Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons, kteří na střeše Pražského hradu vyměnili prezidentskou standartu za červené trenýrky, nespáchali trestný čin. Podle soudkyně jejich jednání neodpovídalo ani krádeži, ani výtržnictví.

"Z hlediska závažnosti činu a jeho společenské škodlivosti jsem dospěla k závěru, že předpoklady pro vyhodnocení trestní odpovědnosti naplněny nebyly," odůvodnila rozhodnutí soudkyně Šárka Šantorová.

Umělci měli podle obžaloby zaplatit střechu, kterou údajně poškodili na cestě k vlajce, i prezidentskou standartu. Dohromady šlo o asi 88 tisíc korun. Podle soudkyně však nebylo prokázáno, že by střechu poškodili právě umělci. "Co se týče standarty, obžalovaní přiznávají, že ji sundali a shodili, podle mého názoru ale neměli v úmyslu se nějak obohatit, něco odcizit, nebo někomu způsobit škodu," odůvodnila rozhodnutí soudkyně Šárka Šantorová. Motivem obžalovaných byl podle ní právě soudní proces.

Rozhodla se proto postoupit případ Obvodnímu úřadu Prahy 1, který rozhodne, zda se jednalo o přestupek. Státní zástupkyně na místě ale podala stížnost, proto se případem bude nejdříve zabývat městský soud. "Neznám žádné ustanovení, které by obžalované vyviňovalo z trestné činnosti tak, jak uvádí soudkyně," řekla po skončení jednání novinářům žalobkyně Zuzana Beňová.

Crhák, Hájek ani Hons nechtěli rozsudek nijak komentovat. "S rozsudkem bychom byli spokojení, kdyby se neodvolala státní zástupkyně," řekl další člen Ztohoven Petr Žílka. Podle něj se tak bude spor zbytečně táhnout další měsíce.

Ani mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s výsledkem spokojený nebyl. "Podivným rozsudkem je sdělováno, že je možné beztrestně hanobit státní symboly," napsal na Twitteru. Skupinu označil za chudáky.

Vypovídali technici i klempíř

Soud ve středu vyslechl policisty a zaměstnance správy Hradu. Někteří si poškození střechy nevšimli, podle některých ale střecha poškozená byla. "Na krytině byly praskliny, šlo vidět, že se po střeše někdo pohyboval a pošlapáním ji poškodil," uvedl technik správy Hradu. Ten ale místo kontroloval až dva dny po akci. Známky poškození potvrdil i klempíř z firmy, která střechu opravovala.

Obžalovaní odmítli, že by střechu poškodili, a předložili fotografii, která měla dokázat, že střecha byla poničená už předtím, než na ni vlezli. Podle státní zástupkyně ale střechu poškodili právě oni. "Střecha byla před jejich vstupem v pořádku a její následné poškození přesně odpovídá pohybu obžalovaných po střeše," řekla.

"Myslím, že celá obžaloba je vykonstruovaná, ale uvědomuji si, že pro Hrad jsme trnem v oku," uvedl Crhák při závěrečné řeči. "Naší motivací nebylo poškodit střechu ani se obohatit standartou," dodal s tím, že skupina hodlá uhradit škody, ale požadovaná výše je neúměrná.

Rudé trenýrky zavlály nad Hradem loni v září na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Členové Ztohoven převlečeni za kominíky vylezli po lešení na střechu Pražského hradu a prezidentskou standartu vyměnili za obří trenýrky. Ztohoven později oznámili, že vlajku v hodnotě 33 tisíc korun rozstříhali a rozeslali poštou různým lidem.

 

Právě se děje

Další zprávy