Praha - Pražský městský soud rozhodl o okamžitém propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán nepovolil jeho vydání do USA. Fajád se dostal na svobodu ve chvíli, kdy se z Libanonu vracela pětice propuštěných Čechů. Ministr obrany Martin Stropnický potvrdil, že jde o součást dohody.
"Ministr spravedlnosti rozhodl, že se v případě Alího Fajáda a Chálida Marabího nepovoluje jejich vydání. Městskému soudu tak nezbylo než je propustit," řekla Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci s tím, že tak už pominuly důvody, pro které byli Fajád a Marabí ve vazbě. U třetího zadrženého soud zatím nerozhodl.
Robert Pelikán nejprve odmítl potvrdit, že zablokoval vydání Fajáda do USA. "Od začátku opakuji, že nebudu případ komentovat. A ani tentokrát neudělám výjimku," řekl krátce po rozhodnutí soudu. Později se ale k tématu vyjádřil. "Pan Fajád byl propuštěn z naší vydávací vazby a jeho další osud už není naší věcí," řekl. Fajád opustil pankráckou vazební věznici po třetí hodině.
Večer server Novinky.cz s odvoláním na zdroj deníku Právo, který je obeznámený s případem, napsal, že Alí Fajád je na cestě do své vlasti. Letadlo s Fajádem odletělo ve čtvrtek v 18:00 z pražského letiště Václava Havla. V Bejrútu by mělo přistát ve 22:00 SEČ. Na palubě letadla je podle serveru s Fajídem i jeho krajan Chalíd el Marábí.
Šokovaní Američané
Velvyslanectví Spojených států rozhodnutí české vlády velmi ostře kritizovalo. "Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího," uvedli Američané v prohlášení.
Podle nich čelí muži u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, dále z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci.
"Neexistuje žádné ospravedlnění toho, že tyto nebezpečné osoby byly propuštěny. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení našich dvou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě," napsalo velvyslanectví.
Výměna za pět unesených Čechů
Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny připustil, že podmínkou, na kterou Praha přistoupila, bylo, že zadržený Libanonec Alí Fajád se nedostane do rukou Američanům.
“Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” prohlásil Stropnický.
Ministr obrany později v tiskovém sdělení napsal, že jeho vyjádření pro Hospodářské noviny "bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité". "Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí (Lubomíra Zaorálka z ČSSD), že vláda s teroristy nevyjednává," uvedl Stropnický.
Alí Fajád byl v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelil obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádaly Prahu Spojené státy.
V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Trojice svou vinu i vydání odmítá. Mužům v USA hrozí až doživotí.
Sobotka kritiku USA odmítá
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán postupoval v případu Libanonce Alího Fajáda, kterého odmítl vydat do Spojených států, v souladu s českými zákony. Naši partneři by to měli respektovat, napsal dnes premiér Bohuslav Sobotka ČTK v reakci na kritiku USA.
Premiér je rovněž přesvědčen, že česká vláda není vydíratelná. Postupuje prý tak, jak by každá správná a seriózní vláda postupovat měla. Sobotka to dnes řekl v Londýně, kde se zúčastnil dárcovské konference pro Sýrii. Zprávy o výměně pětice Čechů unesených v Libanonu za Libanonce Alího Fajáda odmítl komentovat. Chce, aby se únos důkladně prošetřil.
"Já se nebudu pouštět do žádných spekulací, tuto věc nebudu blíže komentovat," odmítl dnes Sobotka učinit stejný krok jako ministr obrany Martin Stropnický. Stejně Sobotka reagoval na otázku, zda Česko věc prodiskutovalo předem se Spojenými státy.
Kalousek: Vláda selhala
Vláda v rámci boje proti terorismu evidentně selhala, soudí v reakci na ostrou kritiku Spojených států ohledně nevydání Libanonce Alího Fajáda do USA předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nechtěl prohlášení amerického velvyslanectví komentovat. Nevyjádřil se ani Hrad a ministerstvo zahraničí.
"Americkou ambasádu zjevně šokovalo, že česká vláda bojuje proti terorismu pouze verbálně. Ve skutečnosti to pro ni evidentně žádná priorita není, protože tady v rámci boje proti terorismu evidentně selhala," řekl Kalousek. Lidé, kteří se orientují v české politice, jsou podle něho zvyklí na to, že vláda něco jiného říká a něco jiného dělá. "Chápu, že třeba pro pana velvyslance (Andrewa) Schapira je to šok," dodal Kalousek.
Bělobrádek uvedl, že prohlášení amerického velvyslanectví nebude komentovat. "Počkám na informace ministra spravedlnosti na vládě," napsal ČTK. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček uvedl, že k záležitosti nemá žádné informace.
Předseda KSČM Vojtěch Filip označil prohlášení ambasády za nepatřičné. "Nemohu jakékoli vměšování jiného státu včetně USA akceptovat," uvedl. Ministr Pelikán se podle jeho názoru v právních normách a mezinárodních závazcích orientuje.