Stropnický: Podmínkou propuštění Čechů bylo, že Fajád neskončí v USA

Václav Dolejší, Jindřich Šídlo
4. 2. 2016 14:24
Ministr obrany Martin Stropnický připustil, že za propuštěním pětice Čechů zadržovaných v Libanonu stála výměna. Řekl to v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny. Aby je česká vláda dostala zpět domů, musela Bejrútu zaručit, že v tuzemsku zadržovaný libanonský obchodník se zbraněmi Alí Fajád neskončí v rukou amerických vyšetřovatelů. Ti jej viní ze spolupráce s jihoamerickými teroristy.
Alí Fajád
Alí Fajád | Foto: ČTK

Praha/Bejrút - Záchrana pěti Čechů unesených v Libanonu nebyla zadarmo. Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny připustil, že podmínkou, na kterou Praha přistoupila, bylo, že zadržený Libanonec Alí Fajád se nedostane do rukou Američanům.

Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” prohlásil Stropnický.

Pár hodin poté se jeho slova naplnila - pražský soud rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda z pankrácké věznice. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (podobně jako Stropnický člen ANO) totiž odmítl obchodníka se zbraněmi vydat do USA.

Fajádovo propuštění přišlo bezprostředně poté, co se v libanonském Bejrútu odlepilo od země české vládní letadlo s pěticí původně unesených Čechů.

Okolnosti, jak se dostali do zajetí, proč přesně na Blízký východ jeli či jakou roli v celém případu sehrály tuzemské, resp. libanonské tajné služby, zůstávají nejasné.

Otázkou také je, jaký vliv bude mít aféra na česko-americké vztahy. FBI měla o Fajáda velký zájem. Vinila jej z toho, že zkoušel prodávat zbraně jejím agentům, kteří se vydávali za zástupce jihoamerických geril.

Diplomat a bezpečnostní analytik Tomáš Pojar, který byl čtyři roky prvním náměstkem ministra zahraničí, se domnívá, že kauza Fajád česko-americké vztahy ovlivní. "Míra vlivu bude záležet na schopnostech české strany své kroky důvěryhodně vysvětlit," řekl Pojar.

Podle něj teď nebude ani tak záležet na umění české diplomacie, ale spíše na schopnostech zpravodajských služeb, jak svůj postup dokážou Američanům objasnit. Vysvětlování podle Pojara však nebude jednoduché.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy