Stropnický: Podmínkou propuštění Čechů bylo, že Fajád neskončí v USA

Václav Dolejší, Jindřich Šídlo
4. 2. 2016 14:24
Ministr obrany Martin Stropnický připustil, že za propuštěním pětice Čechů zadržovaných v Libanonu stála výměna. Řekl to v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny. Aby je česká vláda dostala zpět domů, musela Bejrútu zaručit, že v tuzemsku zadržovaný libanonský obchodník se zbraněmi Alí Fajád neskončí v rukou amerických vyšetřovatelů. Ti jej viní ze spolupráce s jihoamerickými teroristy.
Alí Fajád
Alí Fajád | Foto: ČTK

Praha/Bejrút - Záchrana pěti Čechů unesených v Libanonu nebyla zadarmo. Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny připustil, že podmínkou, na kterou Praha přistoupila, bylo, že zadržený Libanonec Alí Fajád se nedostane do rukou Američanům.

Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” prohlásil Stropnický.

Pár hodin poté se jeho slova naplnila - pražský soud rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda z pankrácké věznice. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (podobně jako Stropnický člen ANO) totiž odmítl obchodníka se zbraněmi vydat do USA.

Fajádovo propuštění přišlo bezprostředně poté, co se v libanonském Bejrútu odlepilo od země české vládní letadlo s pěticí původně unesených Čechů.

Okolnosti, jak se dostali do zajetí, proč přesně na Blízký východ jeli či jakou roli v celém případu sehrály tuzemské, resp. libanonské tajné služby, zůstávají nejasné.

Otázkou také je, jaký vliv bude mít aféra na česko-americké vztahy. FBI měla o Fajáda velký zájem. Vinila jej z toho, že zkoušel prodávat zbraně jejím agentům, kteří se vydávali za zástupce jihoamerických geril.

Diplomat a bezpečnostní analytik Tomáš Pojar, který byl čtyři roky prvním náměstkem ministra zahraničí, se domnívá, že kauza Fajád česko-americké vztahy ovlivní. "Míra vlivu bude záležet na schopnostech české strany své kroky důvěryhodně vysvětlit," řekl Pojar.

Podle něj teď nebude ani tak záležet na umění české diplomacie, ale spíše na schopnostech zpravodajských služeb, jak svůj postup dokážou Američanům objasnit. Vysvětlování podle Pojara však nebude jednoduché.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházejí z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechaly i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jana Freidinger.

Další zprávy