Stropnický: Podmínkou propuštění Čechů bylo, že Fajád neskončí v USA

Ministr obrany Martin Stropnický připustil, že za propuštěním pětice Čechů zadržovaných v Libanonu stála výměna. Řekl to v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny. Aby je česká vláda dostala zpět domů, musela Bejrútu zaručit, že v tuzemsku zadržovaný libanonský obchodník se zbraněmi Alí Fajád neskončí v rukou amerických vyšetřovatelů. Ti jej viní ze spolupráce s jihoamerickými teroristy.
Alí Fajád
Alí Fajád | Foto: ČTK

Praha/Bejrút - Záchrana pěti Čechů unesených v Libanonu nebyla zadarmo. Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny připustil, že podmínkou, na kterou Praha přistoupila, bylo, že zadržený Libanonec Alí Fajád se nedostane do rukou Američanům.

Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” prohlásil Stropnický.

Pár hodin poté se jeho slova naplnila - pražský soud rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda z pankrácké věznice. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (podobně jako Stropnický člen ANO) totiž odmítl obchodníka se zbraněmi vydat do USA.

Fajádovo propuštění přišlo bezprostředně poté, co se v libanonském Bejrútu odlepilo od země české vládní letadlo s pěticí původně unesených Čechů.

Okolnosti, jak se dostali do zajetí, proč přesně na Blízký východ jeli či jakou roli v celém případu sehrály tuzemské, resp. libanonské tajné služby, zůstávají nejasné.

Otázkou také je, jaký vliv bude mít aféra na česko-americké vztahy. FBI měla o Fajáda velký zájem. Vinila jej z toho, že zkoušel prodávat zbraně jejím agentům, kteří se vydávali za zástupce jihoamerických geril.

Diplomat a bezpečnostní analytik Tomáš Pojar, který byl čtyři roky prvním náměstkem ministra zahraničí, se domnívá, že kauza Fajád česko-americké vztahy ovlivní. "Míra vlivu bude záležet na schopnostech české strany své kroky důvěryhodně vysvětlit," řekl Pojar.

Podle něj teď nebude ani tak záležet na umění české diplomacie, ale spíše na schopnostech zpravodajských služeb, jak svůj postup dokážou Američanům objasnit. Vysvětlování podle Pojara však nebude jednoduché.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy