Soud pustil z vazby anarchistu Borla. Údajný šéf Sítě revolučních buněk složil kauci a nesmí z Česka

Lukáš Prchal Jakub Zelenka Lukáš Prchal, Jakub Zelenka, Jan Menšík
13. 4. 2017 14:13
Okresní soud v Mostě po půl roce vazby propustil na svobodu anarchistu Lukáše Borla. Ten je považován za zakladatele Sítě revolučních buněk, která podpálila několik policejních aut a přihlásila se i k útoku na pražskou restauraci Řízkárna. Podle Borlova advokáta není důvod, aby byl jeho klient držen ve vazbě. Dodal, že soudu nabídli určité záruky.
Policejní auto zapálené uskupením Síť revolučních buněk.
Policejní auto zapálené uskupením Síť revolučních buněk. | Foto: Síť revolučních buněk

Most - Okresní soud v Mostě propustil po půl roce z vazby anarchistu Lukáše Borla, který je podezřelý z toho, že stojí za takzvanou Sítí revolučních buněk. Ta se v minulosti se přihlásila třeba k několika útokům na pražskou restauraci Řízkárna.

"Je to tak, soud ho propustil," potvrdil informace Aktuálně.cz Borlův advokát Pavel Uhl. "Soud rozhodoval o druhém prodloužení vazby, my jsme soudu dali určité záruky a on jej propustil," uzavřel Uhl.

Soud Borla propustil ve čtvrtek dopoledne. "Vazební důvody nadále trvají, avšak s ohledem na dobu, kterou již obviněný strávil ve vazbě, a s ohledem na záruky, které byly soudu poskytnuty, bylo rozhodnuto o tom, že obviněný bude z vazby propuštěn," napsala Aktuálně.cz mluvčí mosteckého soudu Jitka Neterdová.

"Obviněnému byl uložen dohled probačního úředníka, byl přijat jeho písemný slib, byla složena peněžitá záruka a dále bylo obviněnému zakázáno opustit území České republiky," dodala.

Borla v září loňského roku zadrželi mostečtí policisté a celý případ kolem radikální Sítě revolučních buněk, za níž má právě Borl stát, vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Do vazby ho soud poslal kvůli obavě z útěku a skrývání se, ale také kvůli možnému pokračování v trestné činnosti.

Pro policisty je anarchista Lukáš Borl známou postavou. Před soudem stál již v roce 2009 společně s dalšími 14 squattery, kteří se ve stejném roce nezákonně zabydleli v opuštěné vile na pražském Albertově. Tehdy však soud uznal, že nešlo o trestný čin a Borla osvobodil.

Členové Sítě revolučních buněk několikrát podpálili auto majitele pražské restaurace Řízkárna, protože podle nich dlužil peníze svým zaměstnancům. Přiznali se také k zapálení několika policejních aut.

 

Právě se děje

Další zprávy