Soudce, který pustil útočnici ve Žďáru, vyzpovídá soud

ČTK ČTK
4. 6. 2015 12:57
Petr Polák loni v únoru jako předseda senátu rozhodoval o převedení útočnice z ústavní léčby do ambulantního režimu.
Nejvyšší správní soud
Nejvyšší správní soud | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Opavský soudce Petr Polák, jenž rozhodl o ambulantním léčení pozdější žďárské útočnice Barbory Orlové, bude svůj postup vysvětlovat kárnému senátu Nejvyššího správního soudu (NSS).

Senát svolal na 25. června veřejné jednání o kárné žalobě, kterou vypracovalo ministerstvo spravedlnosti, vyplývá to z úřední desky. Nejvyšší soud nedávno v jiném řízení rozhodl, že Okresní soud v Opavě zákon v případě Orlové neporušil.

Polák loni v únoru jako předseda senátu rozhodoval o převedení ženy z ústavní léčby do ambulantního režimu. V ústavu žena skončila poté, co v květnu 2012 zaútočila ve škole v Havířově.

Vraždila v nepříčetnosti

Vychovatelce tehdy zasadila 11 ran nožem a malou školačku si vzala jako rukojmí. Podle lékařů se ale její duševní zdraví zlepšilo natolik, že navrhli její propuštění z ústavu.

Osm měsíců po převedení do ambulantní péče Orlová v nepříčetnosti usmrtila ve Žďáru nad Sázavou studenta a další lidi zranila. Skončí v detenci, za své jednání není trestně odpovědná.

Kárná žaloba vytýká soudci Polákovi nedbalý přístup. Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) v téže kauze podala před časem také stížnost pro porušení zákona. Rozhodování opavského soudu díky tomu přezkoumal Nejvyšší soud, porušení zákona nezjistil.

Znalecký posudek k propuštění není povinný

Polák podle zjištění Nejvyššího soudu vycházel ze zprávy Psychiatrické nemocnice v Opavě, která v daném okamžiku považovala ambulantní léčbu za dostatečnou, nic prý nenasvědčovalo recidivě násilné trestné činnosti.

V podobném duchu u opavského soudu mluvil i ošetřující lékař, námitky neměl ani žalobce. Vypracování znaleckého posudku není ze zákona povinné.

Událost ve Žďáru nad Sázavou ve spojení s dalšími incidenty vyvolala debaty o možné změně systému léčby a kontroly pacientů trpících schizofrenií či jinou duševní nemocí.

Pro změnu se v pondělí vyjádřil také brněnský soudce Martin Vrbík, který rozhodoval o umístění Orlové do detenčního ústavu. Kárnou žalobu na soudce Poláka nepřímo označil za populistický krok, který neřeší jádro problému.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy