Zeman za hrdinství vyznamenal studenta i policistu ze Žďáru

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2015 22:37
Student Petr Vejvoda zahynul loni, když bránil spolužačku před psychicky nemocnou ženou.
Rodiče Petra Vejvody převzali ocenění od prezidenta
Rodiče Petra Vejvody převzali ocenění od prezidenta | Foto: ČTK

Praha - Cenu za nejlepší záchranářský čin v roce 2014 dostal in memoriam student Petr Vejvoda, který loni zahynul, když bránil spolužačku před psychicky nemocnou ženou ve Žďáru nad Sázavou, policejní vyjednávač Petr Gruber, který při žďárském útoku zasahoval, nebo učitelka Martina Zbytková, která zachránila dva chlapce spadlé do studny.

Čestné uznání získali velitel zásahu při výbuchu muničního skladu ve Vrběticích Jiří Ovesný a pracovník Vězeňské služby Jan Andrš, který zachránil pětiletou dívku, která se topila v Úpě.

Mezi profesionálními týmy byli oceněni policejní pyrotechnici za vyjmutí granátu ze střechy muničního skladu při druhém výbuchu ve Vrběticích.

Zlatý záchranářský kříž jim a dalším oceněným na Pražském hradě předal prezident Miloš Zeman. Za Petra Vejvodu ocenění převzali rodiče.

Větší pozornost psychicky nemocným

"V případě záchranářů nemůže existovat žádná pochybnost o jejich hrdinských činech, což - přiznávám - neexistuje v řadě jiných profesí, kdy teprve dějiny v dlouhodobém horizontu ukážou, zda lidé, kteří byli oceněni v jiných oblastech života, si toto ocenění opravdu zasloužili," uvedl na adresu oceněných Zeman. Zopakoval přitom, že Petr Vejvoda od něj obdrží 28. října in memoriam medaili Za hrdinství.

V projevu se prezident pozastavil nad odborným vyšetřováním lidí, jako byla útočnice ve Žďáru.

"Plně uznávám, že nelze zcela eliminovat činy šílenců, jako byl nejenom čin šílené ženy ve Žďáru nad Sázavou, ale také čin šíleného střelce v Uherském Brodě. Na druhé straně si kladu otázku, zda psychologické testy a obecně vyšetřování duševních chorob je u nás skutečně na té úrovni, aby se podařilo alespoň některým z těchto činů zabránit," uvedl Zeman.

Ocenil, že kvůli předčasnému propuštění útočnice ve Žďáru rezignoval ředitel opavské psychiatrické léčebny. "Ale Petru Vejvodovi už to život nezachrání," poznamenal.

"Velmi bych si přál, abychom na lidi tohoto typu pohlíželi jako na ty, kdo ohrožují bezpečnost svých spoluobčanů, a abychom prohlídkám těchto lidí a případně umístění v psychiatrických léčebnách věnovali větší a důkladnější pozornost, než tomu bylo v minulosti," vyzval prezident.

Cena pro záchranáře a hasiče

Kromě hlavních cen Zlatý záchranářský kříž cenu za výjimečný přínos pro záchranářství dostal náměstek ředitele územního střediska Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jiří Knor. Čestné uznání v této kategorii získala Komora záchranářů.

Cenu mediálního partnera převzali Rudolf Chýlek a Miroslav Výška, kteří zachránili řidiče z hořícího vozidla. Poraněného při dopravní nehodě zachránil také Vladimír Khodl, za což obdržel Cenu policejního prezidenta.

Cenu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru pak získaly hasičské týmy velkoobjemového čerpání za pomoc v Srbsku při loňských katastrofických povodních.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy