Zeman za hrdinství vyznamenal studenta i policistu ze Žďáru

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2015 22:37
Student Petr Vejvoda zahynul loni, když bránil spolužačku před psychicky nemocnou ženou.
Rodiče Petra Vejvody převzali ocenění od prezidenta
Rodiče Petra Vejvody převzali ocenění od prezidenta | Foto: ČTK

Praha - Cenu za nejlepší záchranářský čin v roce 2014 dostal in memoriam student Petr Vejvoda, který loni zahynul, když bránil spolužačku před psychicky nemocnou ženou ve Žďáru nad Sázavou, policejní vyjednávač Petr Gruber, který při žďárském útoku zasahoval, nebo učitelka Martina Zbytková, která zachránila dva chlapce spadlé do studny.

Čestné uznání získali velitel zásahu při výbuchu muničního skladu ve Vrběticích Jiří Ovesný a pracovník Vězeňské služby Jan Andrš, který zachránil pětiletou dívku, která se topila v Úpě.

Mezi profesionálními týmy byli oceněni policejní pyrotechnici za vyjmutí granátu ze střechy muničního skladu při druhém výbuchu ve Vrběticích.

Zlatý záchranářský kříž jim a dalším oceněným na Pražském hradě předal prezident Miloš Zeman. Za Petra Vejvodu ocenění převzali rodiče.

Větší pozornost psychicky nemocným

"V případě záchranářů nemůže existovat žádná pochybnost o jejich hrdinských činech, což - přiznávám - neexistuje v řadě jiných profesí, kdy teprve dějiny v dlouhodobém horizontu ukážou, zda lidé, kteří byli oceněni v jiných oblastech života, si toto ocenění opravdu zasloužili," uvedl na adresu oceněných Zeman. Zopakoval přitom, že Petr Vejvoda od něj obdrží 28. října in memoriam medaili Za hrdinství.

V projevu se prezident pozastavil nad odborným vyšetřováním lidí, jako byla útočnice ve Žďáru.

"Plně uznávám, že nelze zcela eliminovat činy šílenců, jako byl nejenom čin šílené ženy ve Žďáru nad Sázavou, ale také čin šíleného střelce v Uherském Brodě. Na druhé straně si kladu otázku, zda psychologické testy a obecně vyšetřování duševních chorob je u nás skutečně na té úrovni, aby se podařilo alespoň některým z těchto činů zabránit," uvedl Zeman.

Ocenil, že kvůli předčasnému propuštění útočnice ve Žďáru rezignoval ředitel opavské psychiatrické léčebny. "Ale Petru Vejvodovi už to život nezachrání," poznamenal.

"Velmi bych si přál, abychom na lidi tohoto typu pohlíželi jako na ty, kdo ohrožují bezpečnost svých spoluobčanů, a abychom prohlídkám těchto lidí a případně umístění v psychiatrických léčebnách věnovali větší a důkladnější pozornost, než tomu bylo v minulosti," vyzval prezident.

Cena pro záchranáře a hasiče

Kromě hlavních cen Zlatý záchranářský kříž cenu za výjimečný přínos pro záchranářství dostal náměstek ředitele územního střediska Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jiří Knor. Čestné uznání v této kategorii získala Komora záchranářů.

Cenu mediálního partnera převzali Rudolf Chýlek a Miroslav Výška, kteří zachránili řidiče z hořícího vozidla. Poraněného při dopravní nehodě zachránil také Vladimír Khodl, za což obdržel Cenu policejního prezidenta.

Cenu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru pak získaly hasičské týmy velkoobjemového čerpání za pomoc v Srbsku při loňských katastrofických povodních.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy