Němeček chce registr duševně nemocných. Naráží na protesty

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
2. 6. 2015 12:45
Podle lékařů i právníků jde o populistický krok, který nikomu nepomůže. Naopak: psychicky narušení pacienti přestanou do ordinací chodit, aby se jejich jméno v databance neobjevilo.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na psychicky narušené lidi musíme přísněji dohlédnout, říká ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. A chce kvůli tomu zřídit zvláštní elektronický registr. Lékaři by do databanky povinně zapisovali každého pacienta, u kterého psychickou chorobu zaznamenali. Stačilo by, aby se v ordinaci psychiatra objevil jednou.

Ministr tak hodlá zabránit tragédiím, které se v posledních měsících staly například ve škole ve Žďáru nad Sázavou nebo v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku. Po útoku psychicky nemocných tady umírali lidé. "Měla by proto existovat lepší evidence lidí, kteří potřebují péči psychiatrů," vysvětlil Němeček.

Bližší informace o tom, jak by měla databanka vypadat a které choroby by se v ní měly evidovat, už ale ministerstvo zdravotnictví po dotazech online deníku Aktuálně.cz neupřesnilo.

Lidé radši přestanou k psychiatrům chodit

Němečkovo vyjádření přitom vzbudilo velké pozdvižení - a to nejen mezi lékaři, ale i právníky.

"Jde o absolutní nesmysl. Považujeme to za populistický, nesystémový a neodborný výstřel, který má jen zamaskovat to, že ministerstvo zatím nebylo schopno provést jakékoliv systémové kroky," rozčílil se například Filip Španiel z Národního ústavu duševního zdraví.

Zapisování lidí do registrů podle něj žádný problém nevyřeší. Naopak. Lidé prý raději přestanou k psychiatrům úplně chodit, aby se na listinu hlídaných osob nedostali. Psychiatr přitom nebude mít žádný nástroj, jak je k léčbě znovu přinutit.

Podobně reagoval také místopředseda Psychiatrické společnosti Cyril Höschl. "Rozhodně bych s tím nesouhlasil, mohlo by to hodně lidí poškodit," řekl.

Většina pacientů vede normální život

Podle právničky z Ligy lidských práv Barbory Rittichové je totiž drtivá většina psychiatrických pacientů naprosto stabilizovaná. "Ti lidé vedou úplně normální život, pracují a skvěle vychovávají děti. Jsou mezi nimi i velmi úspěšní lidé," vysvětluje Rittichová.

Supervizorka Ligy lidských práv Zuzana Durajová proto považuje návrh vytvořit seznamy potenciálně nebezpečných lidí za hon na čarodějnice, nikoliv efektivní řešení. "Jednak si lze jen těžko představit, na základě jakého klíče by se lidé na seznam dostali, navíc další stigmatizace by pacienty ještě víc odrazovala od vyhledání odborné pomoci," vysvětlila.

Upozornila také na to, že shromažďování citlivých dat v registru je zásahem do lékařského tajemství a do osobnostních práv lidí. "Ti lidé většinou nikdy žádný trestní čin nespáchali a dostali by se na seznam jen kvůli diagnóze," řekla.

Vedení ministerstva zdravotnictví by se mělo podle oslovených odborníků raději zaměřit na plánovanou reformu psychiatrie a dotáhnout ji do konce. "To má smysl. Reforma má přivést pacienty do komunit, které s nimi budou každý den pracovat a přirozenou formou jejich léčbu pohlídají," vysvětluje psychiatr Španiel.

Dva útoky během půl roku

Ministr Svatopluk Němeček zmínil zavedení registru pro psychicky nemocné poté, co se v Česku odehrály během půl roku dvě tragédie, při kterých psychicky nemocný pacient zabil člověka.

Před týdnem se přihodil incident v Horní Bříze na Plzeňsku - mladou knihovnici tady bodl do zad muž propuštěný z dobřanské psychiatrické kliniky. Při neštěstí loni na podzim pak na studenty obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou zaútočila schizofrenička. Zemřel šestnáctiletý chlapec.

Podle Němečka je proto nutné situaci řešit. Jaké kroky by mělo vedení ministerstva kromě evidence pacientů učinit, mu má poradit zvláštní meziresortní komise složená z vybraných odborníků.

 

Právě se děje

Další zprávy