Při opravě hřebčína Kladruby se podvádělo, rozhodl soud a potrestal tři obžalované

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2019 14:22
Krajský soud v Hradci Králové v pondělí v případu údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem potrestal peněžitými tresty trojici obžalovaných mužů, jeden z nich navíc dostal podmíněný trest vězení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se u všech obžalovaných odvolal a někteří obžalovaní si nechali lhůty k rozhodnutí.
Hřebčín Kladruby.
Hřebčín Kladruby. | Foto: Ludvík Hradilek

V případu stálo před soudem 17 lidí a pět stavebních firem. Podle soudu se podařilo prokázat, že zčásti docházelo ke zjednávání určité výhody některým zadavatelům, prvotním zájmem ale nebylo ničí obohacení, spíš požadavky na kvalitu práce.

"Soud dospěl k závěru, že šest ze sedmi skutků, kvůli kterým byla podána obžaloba, se stalo. Zohlednil základní zásady, na kterých rozhodování soudu stojí, a to je - v pochybnostech ve prospěch obžalovaných," řekl státní zástupce Adam Borgula.

Podle soudu se podařilo prokázat, že zčásti docházelo ke zjednávání určité výhody některým zadavatelům. "Bylo postupováno způsobem, kterým se postupuje možná i při jiných výběrových řízeních, ale tato se nedostanou k soudu. Nebylo primárním zájmem obohacení konkrétních osob, ale spíše požadavek, aby rekonstrukce byla provedena renomovanou firmou v náležité kvalitě," řekl předseda senátu krajského soudu Roman Drahný.

Podle soudu ani tento postup motivovaný dobrými úmysly není v pořádku a je v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. "Takto by se postupovat nemělo," zdůraznil Drahný. Soud odmítl tvrzení státního zástupce, že obžalovaní postupovali jako organizovaná skupina.

Soud udělil desetitisícové tresty

Roční vězení s podmínkou na tři roky a peněžitý trest 30 000 korun dostal bývalý šéf pardubické stavební firmy Cettus Vladimír Nový. Podle obžaloby byl u všech realizovaných zakázek v kladrubském hřebčínu. Působil jako dozor zadavatele a přes něho měly odcházet z hřebčína obžalovaným informace o zakázce na opravu. Soud ho potrestal za přečin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a také za přečin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Dalším dvěma obžalovaným vyměřil soud za druhý uvedený přečin peněžité tresty, jednomu 20 000 a druhému 15 000 korun. Podle soudu se na rozdíl od Nového na trestné činnosti podíleli okrajově.

Obžalovány byly i stavební firmy Geosan Stavební, Chládek a Tintěra, Strabag, Cettus a Metrostav. "Bylo stíháno celkem 22 fyzických i právnických osob, z nichž někteří po dobu šesti let. Sami jste slyšeli, co z toho vzešlo: Hora porodila myš! Na začátku tohoto případu v roce 2013 jsme tu měli doslova policejní manévry, a co z toho máme? Šest let zmařených životů," řekl novinářům obhájce společnosti Chládek a Tintěra Tomáš Tyll.

Obžalovaní se před soudem zodpovídali ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie, zločinu dotačního podvodu, zločinu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přečinu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, při přípravě a realizaci zadávacího řízení v rámci projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem.

Podle obžaloby souvisela trestná činnost s první a druhou etapou obnovy hřebčína. "Jednáním obžalovaných měla být ohrožena dotace (na rekonstrukci hřebčína) v celkové výši téměř 250 milionů korun. Škoda ale fyzicky nevznikla, bylo to zastavené dříve, než byla dotace vyplacena," řekl mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek.

Hlavní líčení začalo loni v listopadu u Krajského soudu v Hradci Králové, poté pokračovalo na pobočce v Pardubicích. Rozsudek byl z kapacitního důvodu vyhlášen opět v Hradci Králové, v největší východočeské soudní síni číslo 50 v centrální budově krajského soudu, protože se očekával zájem novinářů a veřejnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy