Soud potrestal majitele growshopu Otipku podmínkou. Hrozí mu i propadnutí majetku za miliony

ČTK ČTK
5. 4. 2016 12:39
Roční podmínku dostal od soudu majitel growshopu Michal Otipka. Z verdiktu rovněž vyplývá, že obvodní soud má rozhodnout o případném zabavení majetku. Podle obžaloby podnikateli hrozí propadnutí majetku v hodnotě 600 tisíc korun. Otipka nicméně odhadl, že policie v obchodě zabavila také zboží nejméně za deset milionů korun. Policie začala s kontrolami growshopů na celém území Česka v listopadu 2013. Trestní řízení byla zaměřena na šíření toxikomanie.
Majitele growshopu soud potrestal podmínkou. (Ilustrační foto)
Majitele growshopu soud potrestal podmínkou. (Ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Praha - Městský soud v Praze potrestal roční podmínkou Michala Otipku, majitele pražského velkoobchodu zaměřeného na pěstování rostlin, tzv. growshopu. Zvrátil tím prosincový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 3, který sice Otipku uznal vinným, ale od potrestání upustil. Server Lidovky.cz uvedl, že odvolací soud navíc vrátil do hry možnost propadnutí majetku v hodnotě milionů korun. Otipka chce proti pravomocnému verdiktu podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Znovu se rozhodlo tak, že se nově uložil trest odnětí svobody v trvání 12 měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců," řekla serveru mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Z verdiktu rovněž vyplývá, že obvodní soud má rozhodnout o případném zabavení majetku. "Věc se vrací soudu prvního stupně, aby rozhodl o chybějícím výroku o zabrání věci," dodala Puci.

Podle obžaloby Otipkovi hrozí propadnutí majetku v hodnotě 600 tisíc korun. Podnikatel nicméně odhadl, že policie v obchodě zabavila také zboží nejméně za deset milionů korun. Před soudem opět stanul i jeho spolupracovník Jakub Smolík, který už od obvodního soudu odešel s roční podmínkou. V jeho případě se trest nezměnil.

Obvodní soud pro Prahu 3 dvojici uznal loni v prosinci vinnou kvůli provozování velkoobchodu v Letňanech, kamenného obchodu na Žižkově a on-line obchodu. Na webu podle něj propagovali sortiment vhodný pro pěstování konopí s garancí vysokého obsahu THC. Soudce Radek Mařík ovšem dodal, že společenská nebezpečnost Otipkova a Smolíkova jednání je nízká a upozornil, že problematika growshopů nebyla z trestněprávního hlediska dlouhodobě řešena.

V jiném případě Městský soud v Praze v únoru potvrdil osvobozující verdikt nad manželským párem, který provozoval growhopy v Praze a Jičíně. Tehdy to byl vůbec první pravomocný rozsudek, který majitele growshopu zprostil obžaloby ze šíření toxikomanie.

Policie začala s kontrolami growshopů na celém území Česka v listopadu 2013. Trestní řízení byla zaměřena na šíření toxikomanie.

Zvažuju odvolání, ale lidi mi říkají, že je to vlastně v českých podmínkách vítězství. Vrátili nám i veškeré zboží a peníze, říká Michal Otipka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy