Marihuana je od boha, volají účastníci konopného pochodu

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 5. 2014 18:41
Prahou putoval průvod za legalizaci konopí. Pořadatelé akce, která se koná už po sedmnácté, zkritizovali loňský policejní zásah proti growshopům.
Příznivci marihuany si dali dostavení v Praze (ilustrační foto).
Příznivci marihuany si dali dostavení v Praze (ilustrační foto). | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Do protestního pochodu ze legalizaci konopí v centru Prahy se zapojilo na osm tisíc lidí.

Řekl předseda občanského sdružení Legalizace.cz a hlavní pořadatel Robert Veverka.

Průvod se za hudebního doprovodu vydal z Karlova náměstí přes Václavské náměstí a Vinohradskou ulicí do žižkovského parku Parukářka, kde se počet účastníků happeningu ještě rozrostl. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka se pochod obešel bez vážnějšího incidentu.

Už posedmnácté

Sobotní akce je součástí celosvětové kampaně Million Marihuana March. V Praze se uskutečnil už sedmnáctý ročník.

"Zájem účastníků je každým rokem vzrůstající, což je podporující. Hlavním požadavkem celosvětové demonstrace je legalizace pěstování a držení konopí pro vlastní potřebu," uvedl Veverka.

Letos sdružení také upozornilo na nedořešenou legislativu kolem léčebného konopí a loňský zásah proti majitelům growshopů. "Policie zlikvidovala poměrně velké množství legálních podnikatelů, kteří nepáchali žádnou trestnou činnost," prohlásil Veverka.

V souvislosti s growshopy kriminalisté dnes zasahovali také v žižkovském parku Parukářka, kde nechali uzavřít dva stánky. "Je tam podezření z trestného činu šíření toxikomanie," vysvětlil Daněk. Podle policejního mluvčího byly stánky a zboží v nich zadokumentováno a ví se, komu patřily. O tom, zda bude někdo trestně stíhán, se teprve bude rozhodovat.

Marihuana, pivo a víno

Účastníci akce většinou nepůsobili v okolí průvodu a happeningu velké problémy.

Policisté museli podle Daňka řešit jen dvě podezření z přestupku, která se týkala držení několika gramů marihuany. Majitelé drogy byli podle něj převezeni na policejní služebnu, kde s nimi byl přestupek vyřešen.

Demonstrující se začali scházet na Karlově náměstí už před polednem. S sebou měli transparenty podporující legalizaci marihuany. Velká část z nich se kromě kouření konopí posilňovala také pivem či vínem.

Konopí je dar od pána boha

V čele průvodu byl vůz s hudební aparaturou, který udával tempo pochodu a roztancoval velkou část protestujících.

Účastníci pochodu byli převážně mladí lidé, kteří v ulicích Prahy občas také pískali na píšťalky. Měli s sebou bílé a zelené balonky i transparenty s hesly: Pěstování není zločin či Konopí je droga, darem od pána boha. Zvědaví turisté a kolemjdoucí si průvod fotili a natáčeli na videokamery.

Počet účastníků pochodu se průvod postupně rozrůstal. Na trasu z Karlova náměstí vyrazilo několik stovek lidí, na Václavském náměstí jich byly podle odhadů už 2000.

Průvod pak pokračoval Vinohradskou ulicí k náměstí Jiřího z Poděbrad, odtud pak k Olšanskému náměstí na Parukářku, kde se začaly střídat kapely, které podpořily happening.

O tisíc lidí víc než loni

Diskutovat přišli i někteří kandidáti do eurovoleb. Pořadatelé připravili i program pro děti, trh či přednášky. V noci bude akce pokračovat v pražských klubech.

Loni prošlo metropolí kolem 7000 zastánců legalizace marihuany. Akce se obešla bez vážnějšího incidentu, policie zadržela kvůli drogám sedm lidí.

Za pěstování nebo přechovávání konopí ve větším než malém množství hrozí postih. Marihuana je podle všeho tuzemskou nejrozšířenější ilegální drogou.

 

Právě se děje

před 14 minutami

USA dospěly k dílčí obchodní dohodě s Čínou, další cla nezavedou

Spojené státy a Čína dosáhly první fáze obchodní dohody. Oznámili to dnes představitelé obou zemí. Washington tak podle prezidenta Donalda Trumpa v neděli nezavede plánovaná dodatečná cla na čínské zboží. "Sjednali jsme velmi rozsáhlou první fázi dohody s Čínou. Souhlasili s mnoha strukturálními změnami a s rozsáhlými nákupy zemědělských produktů, energie a zpracovatelských výrobků," napsal Trump na svém twitterovém účtu. "Okamžitě zahájíme jednání o druhé fázi dohody," dodal. Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. V neděli plánoval Washington zavést dodatečná cla na dovoz z Číny, jehož roční hodnota činí téměř 160 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

Další zprávy