Bývalý soudce z Litoměřic dostal za korupci 5,5 roku vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2015 14:21
Josef Knotek musí také zaplatit pokutu 150 tisíc korun. Jeho bývalý kolega Ladislav Jelínek odešel s tříletou podmínkou, další tři obžalovaní dostali podmínky dvouleté.
Soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek u soudu
Soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek u soudu | Foto: ČTK

Jičín - Okresní soud v Jičíně poslal v korupční kauze litoměřických soudců bývalého soudce Josefa Knotka na 5,5 roku do vězení a potrestal ho pokutou 150 tisíc korun.

Spoluobžalovaný soudce Ladislav Jelínek dostal tříletou podmínku, další tři obžalovaní dostali podmínky dvouleté.

Podle obžaloby oba soudci za úplatu ovlivňovali výsledek několika kauz. Nikdo z obžalovaných se pondělního jednání nezúčastnil. Jejich obhájci v závěrečných řečech navrhli zproštění obžaloby. Rozsudek není pravomocný.

Na místě se proti rozsudku odvolal jen advokát Jelínka. Ostatní obhájci si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako státní zástupce.

U soudu už podruhé

Jičínský soud se případem zabýval již podruhé, protože Krajský soud v Hradci Králové verdikt jičínského soudu z loňského května po odvolání procesních stran zrušil a věc vrátil do Jičína.

Před rokem odešel Knotek od soudu s trestem pět a půl roku vězení a pokutou 200 tisíc korun. Jednání soudce Jelínka soud postoupil jako kárné provinění litoměřickému soudu. Další tři obžalovaní tehdy dostali podmínky.

Nyní Jelínkovi soud uložil trest tři roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Z dalších obžalovaných dnes dostala soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová trest vězení dva roky podmíněně odložený na zkušební dobu tří let a také peněžitý trest ve výši 10 tisíc korun.

Podmínky ve výši dva roky se zkušební lhůtou na tři roky za podplácení dostali také Antonín Kühn a Antonín Marčaník. V případu je obžalovaný ještě Michal Motejl, jeho případ však jičínský soud dnes vyloučil k samostatnému projednávání.

Soudce Theodor Petryšín při zdůvodnění rozsudku odkázal na závěr krajského soudu, podle kterého se Jelínek dopustil trestné činnosti a jeho případ tedy neměl být řešen kárným řízením. Trest pro Jelínka označil jako výchovný.

Státní zástupce Radim Dragoun vyjádřil s rozsudkem spokojenost. "Uložené tresty jsou s malými změnami v zásadě ve stejné výši jak bylo (mnou) navrhováno," řekl Dragoun. Uspokojení vyjádřil zejména nad tím, že soud mu dal zapravdu ve věci obžalovaného Jelínka.

Procesní chyby?

Advokáti obžalovaných v závěrečných řečech zpochybnili opatřené důkazy, zejména údajně nezákonně pořízené odposlechy. Zpochybňovali i přidělení případu soudu v Jičíně, věc prý byla senátu soudce Theodora Petryšína přidělena nezákonně mimo rozvrh práce soudu.

Podle advokátů prý v řízení bylo mnoho procesních chyb. "Stávající stav dokazování neumožňuje soudu spravedlivě rozhodnout," řekl v závěrečné řeči Knotkův advokát Pavel Polák. Případ se podle něj prý odehrával pod tlakem médií, advokát hovořil o mediálním lynči.

Soudci podle spisu za úplatu ovlivňovali několik kauz. Podle obžaloby ve třech případech šlo o manipulaci s termíny hlavních líčení, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v další o ovlivnění trestního řízení. Obžalováni byli z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby.

Pojil dohromady všechny kauzy

Knotek figuroval ve všech případech. Podle rozsudku od Kühna převzal úplatek 30 tisíc korun, o nějž se pak částečně rozdělil se Šindelářovou. Jelínkovi pak Knotek dal jako úplatek láhev whisky. Policií zajištěných 30 tisíc korun i láhev alkoholu mají propadnout státu, rozhodl v pondělí soud.

Ministr spravedlnosti oba soudce v roce 2012 dočasně zprostil soudcovské funkce. Knotek na ni v květnu 2013 rezignoval. Soudce Jelínek podle informací figuruje i v kauze podvodu a podplácení, v níž je od přelomu května a června stíháno pět lidí. Nedávné Jelínkovo obvinění na jičínské hlavní líčení nemá vliv.

Knotkova kauza není prvním případem v novodobé české historii, kdy soudce skončil před soudem v souvislosti s korupcí. V roce 1996 se objevil případ Květoslavy Krylové, která působila u Okresního soudu v Přerově. Pokusila se uplatit okresního státního zástupce. Krylová odešla v květnu 1997 od prvoinstančního soudu s podmínkou, soud jí vyměřil trest 21 měsíců s odkladem na dva roky. V roce 1998 skončila Krylová i v justici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy