Exsenátor Novák je na svobodě, dostal podmínku na čtyři roky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2015 16:33
Za Nováka se zaručilo občanské sdružení motoristů Gryphons. Soud mu uložil čtyřletou podmínku.
Propuštěný Alexandr Novák.
Propuštěný Alexandr Novák. | Foto: ČTK

Chomutov - Exsenátor Alexandr Novák je na svobodě. Okresní soud v Chomutově jej propustil z vězení poté, co se za něj zaručilo občanské sdružení. Soud mu také stanovil čtyřletou podmínku, píše chomutovský Deník.

„Senát ve věznici Všehrdy rozhodl o propuštění Alexandra Nováka. Uložil mu zkušební dobu čtyři roky a přijal záruku občanského sdružení Gryphons, které o jeho propuštění požádalo,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda chomutovského soudu Petr Šustr.

Novák se údajně postará o "dovršení nápravy" na svobodě. "Sdružení Gryphons se sídlem v Mostě nabídlo záruku. Navrhlo, že s odsouzeným bude spolupracovat, což už se v minulosti dělo. Zákonná podmínka je splněná," citoval soudce Ivana Nováka server Lidovky.cz.

Bývalý senátor se o propuštění z vězení snažil opakovaně. Jeho dřívější žádosti však soud zamítl, například kvůli kázeňským prohřeškům. Novák ve vězení strávil dva roky.

"Pan Alexandr Novák opustil věznici v odpoledních hodinách. Další informace sdělovat nebudeme, protože pan Novák podepsal dokument, kterým vyjádřil nesouhlas," řekla mluvčí věznice Bronislava Vetešníková.

Exsenátorovu žádost o propuštění soud zamítl naposledy na konci dubna. Soudce v usnesení argumentoval, že se nechová ve vězení zcela vzorně, i tím, že k výkonu trestu nenastoupil dobrovolně. Propustit Nováka v únoru odmítl i Krajský soud v Ústí nad Labem. Novákovi, který byl odsouzený za korupci, vytkl, že s ním byl veden kázeňský pohovor kvůli zakázanému oblečení.

Novák si trest odpykával původně ve věznici v Teplicích, později byl přeložen do Litoměřic. Soud loni v prosinci vyhověl jeho žádosti o přeřazení do mírnějšího druhu věznice a Novák byl přeložen do Všehrd na Chomutovsku.

Okresní soud původně uložil Novákovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Novák se ale proti rozsudku odvolal. Krajský soud zpřísnil trest na čtyři roky vězení, Novákovi zároveň udělil pětimilionovou pokutu, kterou bývalý politik uhradil.

Případ úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy