Soudci z Litoměřic končí v poutech. Šéf za ně nemá náhradu

Radek Nohl Radek Nohl
9. 7. 2015 20:40
Předseda litoměřického okresního soudu Miroslav Kureš v rozhovoru popisuje problémy, které mu policejní vyšetřování kolegů přináší. Soudců je málo, jsou přetížení a chybují.
Předseda litoměřického soudu Miroslav Kureš.
Předseda litoměřického soudu Miroslav Kureš. | Foto: Archiv Miroslava Kureše

Litoměřice - Soudit v Litoměřicích na místním okresním soudu teď není žádná pohádka. Soudců je tu málo, jsou přetížení a občas udělají chybu. Navíc bojují o pošramocenou pověst. V posledních čtyřech letech jim ji pokazili tři kolegové, které si policie odvedla v poutech kvůli úplatkům nebo týrání dítěte.  

Nové obvinění si před několika týdny převzal Ladislav Jelínek, který byl už dříve za jiné kauzy odsouzen společně s dalším litoměřickým soudcem Josefem Knotkem. Ten již talár svlékl, protože za úplatné ovlivňování kauz dostal nepravomocně 5,5 roku vězení. Za týrání dcery pak chce policie nově obžalovat další litoměřickou soudkyni Ivettu Hořejší.

Litoměřický soud se tak řadí mezi justiční úřady, které detektivové navštívili v posledních letech nejčastěji.

"Proč je tady taková kumulace kauz, to nedokážu vysvětlit," krčí při rozhovoru rameny předseda soudu Miroslav Kureš. Sám do Litoměřic přišel z děčínského soudu v roce 2012 a jen pár měsíců nato vyhrál výběrové řízení a stanul v jeho čele.

Jak se vám řídí soud, který je v médiích často propíraný kvůli trestním kauzám soudců?

Soud v Litoměřicích má poměrně dobrou pozici v rámci severočeských soudů. Kolektiv soudců, který zde práci odvádí, je konsolidovaný a kompaktní. Mohu vůči nadřízeným orgánům každý měsíc vykazovat, že si plníme všechny ukazatele, které jsou sledovány.

Můžete být konkrétní?

My třeba na trestním úseku vykazujeme pouze jednu neskončenou věc starší pěti let. Máme celkem kolem tří set neskončených trestních věcí, což je hluboko pod průměrem v severních Čechách.

Jaký je průměr?

Soudy v Děčíně nebo v Ústí nad Labem mají kolem 1300 až 1400 neskončených věcí. Jsme na srovnatelné úrovni, pokud jde o trestní věci, se soudem v Teplicích. I například soudy v Liberci a v Mostě mají nedodělky vyšší.

Čím to podle vás je?

Týmem lidí, kteří věci řeší, a také nižším nápadem trestních kauz na Litoměřicku. Samotné případy, o kterých aktuálně informují média, nemají na práci soudců bezprostřední dopad. Vezměte si, že ta kauza pánů Jelínka a Knotka (Ladislav Jelínek a Josef Knotek byli obviněni za manipulaci s případy - pozn. red.) je stará čtyři roky. To tady ještě řada soudců včetně mě ani nebyla. Mnozí z nich je ani neznají, a to platí i pro administrativu. Co se týká případu paní soudkyně Hořejší (Ivettu Hořejší stíhá policie za týrání dcery - pozn. red.), ten se tohoto soudu již vůbec netýká. Takže to může ovlivnit pouze psychiku této soudkyně.

Josef Knotek již dříve řekl, že soudcem být nechce. Naopak Ladislav Jelínek stále soudcem je.

V současné době je dočasně zproštěn výkonu funkce soudce.

Potýká se litoměřický soud kvůli těmto kauzám s nedostatkem soudců?

To určitě. Soudci postavení mimo službu chybí a ti, kteří tu zůstali, musí pracovat více, abychom to všechno zvládali. Máme plán na dvaadvacet soudců. Když si vezmete, že jeden je postaven mimo službu, jedna soudkyně je na mateřské a tři soudci na stáži, tak nám tu chybí hned pět lidí. Každá ta věc potřebuje k vyřízení určitý čas, a když na ně budou mít soudci času více, mohou kauzy končit kvalitněji, nemusí tam být tolik odvolání, nedochází k chybám.

Takže víte o konkrétních případech, kdy soudci dělají více chyb?

Samozřejmě, pokud se na vás věci valí. A když jste tu od rána do večera, nosíte si tu práci i domů, kde píšete rozsudky, tak jste unavený. Což přináší nesoustředěnost. Občas se stává, že se nepodaří někoho sehnat k výslechu nebo chybí důkaz. Pak se to musí v rámci odvolání doplňovat.

Kolik hodin denně musí soudci v Litoměřicích pracovat?

To si netroufnu říct. Někdo to zvládne v době, kdy tu je, jiný se ale na jednání musí připravit, a tak si spis s mým svolením nastuduje doma tak, aby byl ráno na jednání připraven.

Pracují takto i o víkendech?

Určitě ano. Já sám si nedokážu představit, že bych si v neděli nesedl nad spisem a nepřipravoval se.

Kolik případů jeden soudce řeší?

Trestní soudci mají v senátech přibližně šedesát až osmdesát věcí. U civilních soudců je to pak kolem tří stovek, ale i více neskončených sporů. Nejhůře jsou na tom soudci, kteří vyřizují opatrovnické věci, tedy péče o nezletilé děti. Zde mám soudkyně, které mají v senátech od 300 až také 500 věcí. Měsíčně pak končí kolem šedesáti, ale i sedmdesáti až devadesáti věcí a to už je na hranici únosnosti pro jejich psychiku.

Kolik těch případů zvládnou, aby se nedopouštěli průtahů?

Je měřítko výkonnosti na okresního soudce. A pro ně je to tak třicet civilních věcí měsíčně nebo třicet obžalovaných v trestních věcech.

Jak budete nedostatek soudců řešit?

Máme vybrané lidi, kteří čekají na jmenování. K tomu by mělo dojít snad v říjnu, kdy by k nám měla přijít nová soudkyně. Máme připravené další dva asistenty, kteří udělali výborně justiční zkoušky. Ale je to otázka jmenovacího procesu, jak rychle se uskuteční.

Jak si vysvětlujete, že hned tři soudci zdejšího soudu měli problém se zákonem a s policií?

Proč je tady taková ta kumulace, to nedokážu vysvětlit. Já jsem to prostředí tady dříve neznal. Jsem tady předsedou od března 2013.

Dříve jste byl kde?

Patnáct let jsem byl předsedou soudu v Děčíně. Poté jsem přišel do Litoměřic jako místopředseda pro trestní úsek, poznal jsem zdejší pracoviště a pak jsem se přihlásil do výběrového řízení.

Takže jste tady soudce Jelínka nezažil?

Ne, to ne.

Může se soudce Jelínek vrátit, pokud ho soud očistí?

Stát by se to mohlo, ale osobně nejsem na takovou situaci připraven. Musím říct, že si to nedokážu představit. To už se tady jednou, jak jsem slyšel, stalo. Doktor Knotek se očištěný, a tedy zproštěný viny na tento soud vrátil a víme, jak to po pár letech dopadlo. Nebylo by to dobré. A není to snad ani reálné, pan Jelínek se odstěhoval na Blanensko.

Překvapila vás některá z těchto kauz?

Pana Jelínka a pana Knotka neznám, nikdy jsem s nimi nepřišel do styku. Ale samozřejmě mě to překvapilo. Když něco takového spáchá soudce, tak to musí překvapit každého. Pokud jde o doktorku Hořejší, tak mě překvapilo, k čemu mělo v té její domácnosti docházet. Říkám si, co je na tom pravdy? Proč to poškozená oznámila až pět let poté? Co ovlivnilo, že se to po takové době začalo řešit? To znevěrohodňuje celé obvinění. Uvidíme, věc je v řešení. Ale jinak jako předseda zdejšího soudu říkám: nebýt těch neblahých mediálních kauz, tak se nám tady v Litoměřicích na soudu pracuje dobře. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 55 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 56 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy