Vondra k ProMoPro: Nebylo fér tahat úředníky po soudech

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 6. 2015 19:44
Bývalého ministra obrany stál skandál s předraženou zakázkou na ozvučení konferencí EU politickou kariéru. Líbí se mu, že soud osvobodil jeho bývalé podřízené.
Alexandr Vondra.
Alexandr Vondra. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Po více než čtyřech letech padl první rozsudek v kauze ProMoPro - příběhu, který odstartoval politický pád někdejšího ministra obrany za ODS Alexandra Vondry.

Někdejší vrcholný diplomat a přední politik vládní strany, který dnes přednáší na univerzitě a ve volném čase se baví pozorováním ptáků, je s rozsudkem spokojený. Soud řekl, že zakázka na ozvučení konferencí během českého předsednictví sice byla trojnásobně předražená, nikoli však chybou státních úředníků. Odsoudil tak podnikatele ze soukromých firem a úředníky osvobodil.

"Určitě je to zadostiučinění. Jestli podnikatelé v tom řetězci dodavatelů a subdodavatelů konali v rozporu s právem, ať za to nesou odpovědnost. Ale úředníci dřeli od rána do noci, aby na tom udělali co nejvíc. Nebylo fér tahat je po soudech,“ řekl Vondra deníku Aktuálně.cz.

Vondra, který byl podle úředníků jako místopředseda vlády pro evropské záležitosti o problémech s fakturami informován, se obžalobě vyhnul. To proto, že sám nic nepodepsal.

"Vondra byl ministrem pro evropské záležitosti, na druhé straně neměl právo podepisovat, neměl právo vystupovat jako statutární orgán, uznávat závazky,“ řekla soudkyně k jeho roli v kauze.

Trojici úředníků Janu Hendrichovou, Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka, kteří dohlíželi na přípravu předsednictví, soudkyně Eva Brázdilová v osvobozujícím rozsudku označila za "obětní beránky“. Úřad vlády se podle ní zbavil zodpovědnosti a celé zabezpečení akce nechal na jejich sekci.

Pád "nové tváře" ODS

Na někdejšího disidenta a poradce Václava Havla vsadila přesně před deseti lety Topolánkova ODS jako na tvář nového konceptu, který měl straně přilákat liberálnější voliče.

Jenže po raketovém vzestupu do Senátu, do vlády a do místopředsednického křesla nejsilnější pravicové strany té doby následoval skandál kolem ProMoPro, na podzim 2012 porážka při obhajobě senátorského křesla a následná rezignace.

Z hovoru s kdysi výrazným politikem je znát, že mu případ, který ho stál politickou kariéru, stále leží v žaludku. Dodnes má za to, že jde o pomstu kvůli tomu, že po vypuknutí skandálu s podezřelými nákupy od firma Patria začal čistit ministerstvo od lidí svého předchůdce. "Nebýt toho, tenhle příběh by se nikdy neobjevil,“ uvedl Vondra.

Dva a půl roku po odchodu z ministerstva je z něj pouhý místopředseda oblastního sdružení ODS v Litoměřicích, který na otázky na svůj případný politický návrat reaguje mírně dotčeně.

"Nevím, co bych z toho dnešního rozsudku vyvozoval. Většinu svého dospělého života jsem strávil tím, že jsem pracoval pro tuhle zemi nejlíp, jak jsem uměl. Když vám ten stát za to ani nepoděkuje a ještě na vás hází bláto, tak co si myslíte? Že je člověk ve startovním bloku, aby zítra zase začal?“ ptá se Vondra.

Bývalému velvyslanci ve Spojených státech prý stačí přednášení na vysoké škole CEVRO institut někdejšího ministra vnitra Ivana Langera, kde vede i Centrum transatlantických vztahů.

Místo o starých tahanicích by raději vyprávěl o právě skončeném setkání s mexickými studenty nebo o víkendovém pozorování lelka lesního. "Od podzimu budu přednášet i na Univerzitě Karlově. Jsem spokojený s tím, co dělám,“ dodává Vondra.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 20 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy