Žalobci navrhli vazbu kvůli obavě z útěku, Knobloch však může složit kauci jeden milion korun. V kauze bylo obviněno 13 lidí. Většina se podle olomouckého vrchního žalobce Radima Dragouna k trestné činnosti doznala a byli po výslechu propuštěni na svobodu.
Obhájce Knoblocha Vlastimil Němec případné podání stížnosti či složení kauce nechtěl komentovat. "Na toto rozhodnutí máme tři dny," řekl Němec. Knobloch byl podle Deníku N klíčovou osobou celé skupiny, která se podílela na ovlivňování dopravních zakázek.
Čtyřiapadesátiletý podnikatel a lobbista Knobloch byl dlouholetým sponzorem strany a podle obchodního rejstříku je majitelem či spolumajitelem řady firem a také mimo jiné spoluvlastníkem Obchodního centra Trumf, restaurace Devět křížů na D1 či přerovského penzionu U Madony, zjistila ČTK.
Zácha rezignoval na funkci
Mezi obviněnými je rovněž krajský šéf ODS a náměstek hejtmana pro dopravu Michal Zácha (ODS). Ten kvůli obvinění v kauze rezignoval na svoji funkci náměstka a vzdal se i členství v ODS, ve které zastával post krajského předsedy. Hejtman Josef Suchánek (STAN) novinářům ve středu po jednání koaliční rady kraje řekl, že od Záchy obdržel rezignační dopis. Rezignaci na členství v ODS pak večer potvrdil mluvčí strany Jakub Skyva. Záchu i Knoblocha v úterý k rezignaci na veřejné funkce a k pozastavení členství v ODS vyzvala olomoucká ODS.
Trojici hlavních aktérů podle Deníku N doplňuje Roman Láčík, tehdejší manažer stavebního koncernu Porr, který údajně z ovlivňování zakázek během uplynulých dvou let profitoval a to díky organizovanému způsobu výběru a získávání stavebních zakázek, jejichž zadavatelem byl Olomoucký kraj.
Škoda, kterou obvinění údajně způsobili, je velkého rozsahu a odvíjí se od objemu silničních zakázek. Žalobci ji dosud nezveřejnili. Podle informací ČTK z databáze veřejných zakázek a registru smluv společnost Porr v Olomouckém kraji vyhrála od roku 2021 pět krajských zakázek na dopravní stavby, jejichž souhrnná hodnota činí 109 milionů korun.
V roce 2022 zvítězila v tendru, který se týkal opravy průtahu Dřevohostic na Přerovsku. Firma uspěla s nabídnutou cenou 19,1 milionu korun. Loni získala také zakázku na rekonstrukci silnice ze Slatinic do Olomouce za 47,7 milionu korun. Letos společnost Porr vyhrála tři výběrová řízení. První se týkalo opravy průtahu v Nasobůrkách na Olomoucku za 28,1 milionu korun. Následovala oprava silnice 3. třídy ze Stařechovic do Služína na Prostějovsku za 5,5 milionu korun a stavba první etapy průtahu obce Určice na Prostějovsku.
Obviněným hrozí mnohaleté vězení
Zadržen byl podle informací ČTK také současný ředitel SSOK David Štěpánek. Na seznamu obviněných je podle Deníku N spolu s bývalým ředitelem Petrem Foltýnkem a dalšími dvěma pracovníky z krajské správy silnic, nechybějí tam také další zástupci stavebních firem.
Obviněni jsou z trestných činů, jako je zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za pletichy v souvislosti se zadáním veřejné zakázky, za přijetí úplatku, podplacení, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle žalobců se trestné činnosti většina z nich zúčastnila ve prospěch organizované zločinecké skupiny nebo jako její členové, uvedl olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun.
Obviněným hrozí mnohaleté vězení, například za zneužití pravomoci úřední osoby či za přijetí úplatku hrozí až dvanáctiletý trest. Stejně vysoký trest hrozí také představitelům organizované zločinecké skupiny.