Brno - Pražský magistrát u Nejvyššího správního soudu neuspěl se stížností kvůli pochodu pravicových radikálů, i tak ale může slavit.
Soud sice zamítl kasační stížnost magistrátu na verdikt Městského soudu, který zrušil magistrátní zákaz pochodu židovskou čtvrtí, na druhou stranu však v odůvodnění verdiktu uvedl, že magistrát neměl o povolení akce vůbec rozhodovat.
Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že rozhodnutí magistrátu o zákazu shromáždění je nezákonné, protože nemělo být vůbec vydáno.
"Posuzované shromáždění nebylo řádně oznámeno, a proto se nemůže konat," rozhodl Nejvyšší správní soud.
Čtěte více o právních sporech kolem pochodu:
Proč magistrát slaví
Oznámení o shromáždění totiž podali "Mladí národní demokraté" s tím, že za ně jedná Erik Sedláček.
Registrace Občanského sdružení Mladí národní demokraté se ale uskutečnila až v září 2007, a teprve od registrace mohlo sdružení vystupovat jako právnická osoba a oznámit shromáždění.
Magistrát nesprávně zaměnil tehdy neexistující sdružení za Erika Sedláčka a ve vztahu k němu shromáždění zakázal, ačkoli v souladu se zákonem měl oznámení odložit a věcně se jím nezabývat.
Křišťálová noc
Pochodovat Prahou radikálové chtějí 10. listopadu. Při události zvané Křišťálová noc byly 10. listopadu 1938 v Německu zavražděny desítky Židů, na 30 000 osob bylo odvlečeno do koncentračních táborů a začala rychlá arizace židovského majetku.
Pořadatelé oznámili, že akce má být "protestem proti účasti České republiky na okupaci Iráku". Magistrát pochod zakázal s vysvětlením, že shromáždění podněcuje rasovou nenávist a nesnášenlivost.
Městský soud pak ovšem úřední rozhodnutí zrušil. V rozsudku uvedl, že úřad může posuzovat pouze nahlášený účel shromáždění, nikoliv domnělý.
Pochod pravicových radikálů vyvolal obavy a kritiku z mnoha stran. Do ulic někdejší židovské čtvrti a jejího okolí je už oznámeno několik shromáždění proti neonacismu.
Sami organizátoři přitom na svých webových stránkách stále uvádějí, že během tohoto týdne zveřejní, kdy a kde se pochod uskuteční.