Nepořádek, nebo účelové obvinění. Soud osvobodil důstojníka BIS v kauze krádeže benzinu

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
3. 11. 2015 14:50
Soud v úterý osvobodil bývalého experta Bezpečnostní informační služby (BIS) Martina Staňka, kterého obžaloba vinila, že kradl benzin nakoupený za služební peníze. Staněk u soudu tvrdil, že šlo o chybu při "zúřadování" jízd, o nic víc. Jde už o několikátý případ stíhání člena kontrarozvědky za údajné podvody s palivem. Přičemž většina skončila osvobozujícími rozsudky. Staněk je přesvědčen, že jeho stíhání mělo jiný důvod než podvody s benzinem.
Budova Bezpečnostní informační služby
Budova Bezpečnostní informační služby | Foto: ČTK

Praha - Před devíti lety tankoval důstojník tajné služby Martin Staněk na benzince v Horních Počernicích. Za 35 litrů zaplatil v půl třetí odpoledne. Jenže podle oficiálního záznamu v té době ve služební octavii vůbec neseděl.

Staněk, bývalý specialista Bezpečnostní informační služby (BIS) na ekonomický zločin, čelil obžalobě, že vykazoval fiktivní jízdy a benzin nakoupený za služební peníze používal pro sebe.

Jenže v úterý ho soud osvobodil: podle soudce Petra Nováka chybějí důkazy, že Staněk takto během několika let BIS okradl celkem o 40 tisíc. Podle soudce jde navíc už o několikátý případ stíhání člena kontrarozvědky za údajné podvody s palivem. Přičemž většina skončila osvobozujícími rozsudky, což je zvláštní.

"Třeba se v BIS provádí kontrola málo často, lajdácky nebo špatně. Nebo je to nějaká forma nátlaku na nepohodlné příslušníky BIS. Že se na ně vytáhne kniha jízd, kde se vždycky něco najde," řekl soudce Novák. A Staněk tvrdí, že platí druhá verze. "Chtěli se mě zbavit," říká.

V autě byl cítit benzin

Čtyřiačtyřicetiletý Staněk vedl v BIS odbor, který se zabýval například děním v České poště, státních Lesích ČR nebo na Pozemkovém fondu, který hospodaří se státní půdou miliardových hodnot. Úkolem bylo tajně upozorňovat vládu na případy tunelování, podezřelých zakázek a obchodů.

Kolega, který v roce 2013 od BIS nuceně odcházel, oznámil šéfům, že ve Staňkově služebním autě cítil benzin. A že tedy existuje podezření, že Staněk palivo kradl - třeba tím, že si ho čepoval do kanystru a odvážel domů.

Inspekce, která uvnitř BIS vyšetřuje trestné činy příslušníků, si vyžádala všechny knihy jízd mezi roky 2006 a 2011.


Mezitím propukla kolem tajné služby mnohem větší aféra: policisté zatkli bývalého analytika BIS Jana Petržílka a obvinili ho, že vynesl odposlechy mezi podnikatelem Romanem Janouškem a někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem.

Jde o známé nahrávky, na nichž oba řeší zakázky v hlavním městě a důvěrně se oslovují "Mazánku" a "Kolibříku." Detektivové jsou přesvědčeni, že analytik Petržílek odposlechy poskytl Vítu Bártovi, tehdejšímu předsedovi Věcí veřejných.

Obžalovaný důstojník Staněk byl jedním z šesti zpravodajců, kteří při prověřování, kdo za únikem stojí, neprošli testem na detektoru lži. Celkem šlo na detektor 24 příslušníků tajné služby.

Důstojník: žádné podvody, jen chyby

Loni se Staňkův případ dostal před soud pro Prahu 8. Obžaloba stála na tom, že 45 jízd skutečně papírově nesedí - na účtenkách za benzin je jiný čas než ten zanesený v knize jízd. Stejně tak někdy Staněk tankoval o víkendu, kdy oficiálně nebyl ve službě. "Údaje se liší o celé dny a týdny," zdůraznil státní zástupce Václav Vítek.

Staněk pro to má jednoduché vysvětlení: šlo o chybu při "zúřadování" jízd, o nic víc. Například že nádrž doplňoval cestou z práce - tedy skutečně v době, kdy už oficiálně ve službě nebyl. A o víkendu prý tankoval proto, že jako vedoucí v BIS musel být pořád k dispozici. Například když jeho podřízení sledovali nějakého důležitého člověka.

Soudce vytáhl kalkulačku

"Řídil jsem každý den, za ty roky šlo o stovky možná tisíce jízd. Takže co je divného na tom, že jsem 45 cest špatně zapsal?" diví se Staněk.

Ostatně i proto soudce Novák ve středu Staňka osvobodil, byť zatím nepravomocně, protože státní zástupce se pravděpodobně odvolá k vyššímu soudu. "Nenašel jsem jediný argument, kterým bych mohl tvrzení pana obžalovaného rozporovat," vysvětlil soudce.

Soudce Novák se také pozastavil nad tím, že nejstarší nesrovnalosti v knihách jízd sahají až do roku 2006. Což prý naznačuje, že vyúčtování cest BIS zanedbávala. "Co já mám tady po pěti letech od stolu přepočítávat? To se má dělat hned po jízdě," řekl Novák, který v soudní síni za pomoci kalkulačky několik minut počítal najeté kilometry a průměrnou spotřebu Staňkova auta.

A stejně tak Novák neuznal, že je něco divného na tom, když plukovník Staněk tankoval benzin v sobotu nebo v neděli. "To není relevantní důkaz. Já byl teď také o státním svátku dvě hodiny v práci," dodal soudce.

Pracujete pro Babiše? Teď to není důležité

Staněk od BIS loni odešel. Týdeník Respekt nedávno napsal, že pracuje pro ministra financí Andreje Babiše a jeho společnost Agrofert. Staněk to reportérovi nejdřív potvrdil, pak otočil, že si to jen vymyslel. Kontakty se Staňkem popřel i Babiš. "Nechci o tom mluvit, teď to pro mě není důležité. Hlavní je, že mě soud osvobodil," odpověděl Staněk ve středu na otázku, jestli pro šéfa hnutí ANO pracuje, nebo ne.

Staněk je přesvědčen, že jeho stíhání mělo jiný důvod než podvody s benzinem. Říká, že vedení BIS ho nejspíš podezřívalo, že se na vynesení odposlechů dua Janoušek - Bém podílel. "To je úplný nesmysl," odmítá Staněk.

Mluvčí BIS Jan Šubrt nechce o Staňkově případu konkrétně mluvit. "S plnou odpovědností důrazně odmítám, že by BIS směrem ke komukoli používala podpásové údery, plánovité, cíleně vykonstruované aktivity, které by vedly k diskreditaci a znevěrohodňování lidí," řekl obecně mluvčí.

Případů s údajně podvodným tankováním benzinu se před lety objevilo dohromady sedm. Nejméně ve čtyřech kauzách soudy důstojníky zprostily obžaloby.

 

Právě se děje

Další zprávy