Brno - Mezinárodní závazky Česka nebrání úřadům v tom, aby odmítly ochranu a tím i právo pobytu žadateli o azyl, který má zdravotní problémy.
Rozhodl tak Nejvyšší správní soud, když zamítl stížnost ženy z Ukrajiny, která žádala v Česku o humanitární azyl.
Žena měla zdravotní problémy, byla v invalidním důchodu a tvrdila, že pokud by musela vycestovat z Česka, bylo by to v rozporu s mezinárodními závazky Česka, konkrétně s Evropskou sociální chartou.
Jenom dočasně
Podle Evropské sociální charty z roku 1961 má každý člověk právo na účinné uplatnění práva na sociální a lékařskou pomoc.
Ministerstvo vnitra ale ženě mezinárodní ochranu neudělilo, jeho rozhodnutí potvrdily i Krajský soud v Brně a nyní s definitivní platností potvrdil Nejvyšší správní soud.
Žena z Ukrajiny měla podle soudu nárok na zdravotní péči pouze po dobu jejího legálního pobytu v zemi.
"Z charty rozhodně neplynulo právo, aby mohla v Česku pobývat i poté, co zanikne legálnost jejího pobytu, tak aby mohla nadále požívat tu úroveň zdravotní péče, kterou jí zajišťuje český systém zdravotní péče," uvedl v rozhodnutí soudce NSS Vojtěch Šimíček.
Podle soudu z mezinárodní charty nevyplývá ani právo, aby se vyhnula nucenému opuštění republiky s odůvodněním, že by to vedlo ke snížení zdravotní péče jí poskytované.
Za lepším zdravotnictvím
Soud tak potvrdil, že zavázky vyplývající z mezinárodní charty nemají takovou povahu, aby nebylo možné vydat žadatele o ochranu zpět do zemí jejich původu, které mají potenciálně nižší úroveň zdravotní péče.
Pokud by platil jiný výklad, mohlo by to podle soudu vést k absurdním důsledkům. "Všichni občané všech signatářů Evropské sociální charty by se potenciálně mohli přestěhovat do toho ze států, který poskytuje nejkvalitnější zdravotní péči," uvádí se v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
Soud nevyloučil, že Česko by mohlo v určitých případech mohl ochranu lidem kvůli nedostatečné zdravotní péči poskytnout, muselo by jít ale o situaci dosahující úrovně mučení nebo nelidského zacházení.
"Taková situace však stěžovatelce vzhledem k povaze jejích zdravotních problémů nehrozila, protože i v její zemi původu jí byl zajištěn invalidní důchod a bezplatné léky," rozhodl Nejvyšší správní soud.