Brno - Označení kmotr již není hanlivé ani poškozující slovo. Potvrdil to Nejvyšší správní soud, který posuzoval reportáž o továrně Rybenor, k jejímuž krachu měli přispět lidé napojení na severočeskou ODS.
Místem sporu bylo tvrzení reportérů České televize, že kolem továrny se objevovali kmotři a šedé eminence ODS.
Za reportáž právě kvůli užití spojení kmotr a ODS má televize platit pokutu ve výši 100 tisíc korun.
„Ačkoliv výraz kmotr není zcela neutrální, je významovou zkratkou, umožňující rychle, stručně a výstižně popsat roli osoby v mocenském systému. Označení „kmotr" proto nelze a priori považovat za hanlivé či nedůvodně výrazně snižující vážnost osoby," rozhodli soudci Nejvyššího správního soudu.
„Co se týče označení „kmotr ODS", jedná se v souvislosti s politickou scénou o označení novější, nicméně taktéž již výrazně zaužívané a všeobecně srozumitelné," uvedli ve svém verdiktu soudci.
Pokutu České televizi udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, podle radních nebyla reportáž objektivní. „Příspěvek obsahoval nepodloženě hanlivá a zavádějící označení „šedá eminence" či „kmotři ODS," uvedli radní ve zdůvodnění pokuty.
Městský soud v Praze pokutu zrušil, podle soudců bylo rozhodnutí radních nedostatečně zdůvodněné. Užití spojení kmotr ODS je podle soudců hodnotové slovo a nelze posuzovat jeho pravdivost.
Rada ale poslala ještě stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle radních pražský soud špatně celou situaci hodnotil. Tomu Nejvyšší správní soud vyhověl a nařídil nové projednání případu.
Není to neobjektivní
Soudci ale zároveň jasně uvedli, že užitím spojení "šedá eminence" a "kmotr ODS" nemůže být narušena objektivita reportáže.
„Označení 'šedá eminence' i 'kmotr ODS' jsou legitimními novinářskými zkratkami. Objektivita reportáže by proto mohla být narušena pouze v případě, že by bylo prokázáno, že tvrzená souvislost nebo samotná předkládaná fakta
se nezakládají na pravdě," rozhodli soudci.
Slovo kmotr ve spojení s politikou v roce 2009 použil poprvé tehdejší předseda ODS Mirek Topolánek. Kmotry mínil příslušníky podnikatelských kruhů z českých a moravských regionů napojené na politiky.