Kaplického blob neměl vyhrát soutěž na novou knihovnu, potvrdil soud. Po osmi letech sporů

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
Aktualizováno 23. 11. 2015 20:15
Soud definitivně řekl, že "chobotnice" Jana Kaplického vyhrála soutěž na novou budovu Národní knihovny neoprávněně. Na její místo by se teoreticky měl posunout projekt britských architektů Carmody Groarke Ltd., ti o tom ale vůbec nic netušili a proti výsledkům soutěže neprotestovali. Žalobu totiž podával až třetí v pořadí, společnost HŠH architekti. Protože od stavby mezitím sešlo, tak má vítězství ve sporu smysl jen jako satisfakce a přínos několika milionů jako rozdíl odměn za pořadí v soutěži.
Jan Kaplický před svou vizualizací nové Národní knihovny.
Jan Kaplický před svou vizualizací nové Národní knihovny. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Architekt Jan Kaplický s návrhem svého blobu - přezdívaného také chobotnice - v roce 2007 neoprávněně vyhrál soutěž na stavbu nové budovy Národní knihovny, která měla stát v Praze na Letné. Definitivně to potvrdil Městský soud v Praze, když po osmi letech sporů pravomocně potvrdil, že výběrová komise měla Kaplického návrh vyřadit, protože nesplnil podmínky soutěže.

Paradoxní je, že výsledky výběrového řízení napadl až třetí pořadí, již zaniklá architektonická kancelář HŠH architekti. Té tak má knihovna vyplatit 50 tisíc euro, což je rozdíl mezi odměnou za druhé a třetí místo v soutěži. Spolu s náklady řízení a úroky za více než osm let tak má knihovna architektům zaplatit zhruba tři miliony korun.

Národní knihovna zatím nechce spor komentovat. "Neznáme argumenty soudu. Ústní odůvodnění bylo velmi stručné, počkáme na písemný rozsudek," uvedla mluvčí knihovny Irena Maňáková, která podotkla, že knihovna zatím netuší, kde peníze vezme – napnutý rozpočet s tím totiž nepočítá.

Druzí v pořadí nic nevědí

Kaplického Future Systems, pod jehož hlavičkou se architekt soutěže účastnil, tak získal podle soudu za první místo neoprávněně odměnu 160 tisíc euro – tedy více než 4 miliony korun. "Musíme to projednat s právníky. A počkáme, jaký nám navrhnou postup," řekla Maňáková s tím, že je ale vůbec otázka, zda zákon umožňuje ocenění takto zpětně vymáhat.

Na první místo – a uvedenou odměnu - v soutěži by tak teoreticky měl nárok druhý v pořadí, britská architektonická kancelář Carmody Groarke Ltd.. Ta přitom výsledky soutěže akceptovala a vítězství Kaplického tak nezpochybnila. "Vůbec si nejsem vědom, že nějaký soud probíhal. Je to pro mě úplně nové. Musíme se s tím seznámit a udělat si na to názor," řek Aktuálně.cz  zástupce firmy Lewis Kinneir.

"Už hned po soutěži jsme oslovovali všechny finalisty, ale skoro všichni odpověděli, že se jim nějakými spory v ČR nechce ztrácet čas," uvedl jeden z partnerů HŠH Tomáš Hradečný.

To řešení nás nenapadlo

Ateliér HŠH se na soud obrátil proto, že Kaplického projekt většinu depozitářů umístil pod zem. V propozicích soutěže přitom stálo, že "skladiště národních konzervačních fondů musí být umístěna v nadzemních podlažích".

"Ano, byla to podmínka kvůli bezpečnosti fondů. Ale ten návrh přišel se zabezpečením, které nás předtím nenapadlo. Proto jsme se rozhodli od podmínky ustoupit," uvedl již v březnu 2007 tehdejší ředitel Národní knihovny a jeden z porotců Vlastimil Ježek a poukázal na to, že projekt počítal s neprodyšným sarkofágem, který knižní fond uchrání před požárem či vodou. "To, že netrváme na původní podmínce, nám schválil i dohlížitel z Mezinárodní unie architektů," dodal.

Architekt Hradečný se nejdříve obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten ale uvedl, že mu případ nepatří posuzovat, protože soutěž byla podle mezinárodních pravidel. Proto se následně obrátil na soud. "My netušili, že to bude trvat osm let. Otázka je triviální: platí pravidla nebo ne? Ukázalo se, že stačí delší dobu obstruovat a doba sporu se natáhne," dodal Hradečný a poukázal na několikeré změny advokátů knihovny či výměny jejích ředitelů, které proces zbrzdily.  

Zatím jen zastávka autobusu

Kaplického chobotnice se ale nakonec nedočkala realizace. Proti jejímu umístění se totiž ohradili pražští zastupitelé a navíc se ukázalo, že město ani nemá potřebné pozemky. Národní knihovna už ji navíc nepotřebuje – nakonec totiž rozšířila depozitář v Hoativaři a začala rekonstruovat svoje sídlo v Klementinu. "Ani na ni už nemáme autorská práva," podotkla Maňáková.

V Česku tak zatím stojí jen malá replika slavné chobotnice – jako autobusová zastávka v Brně-Lesné.

Kaplický před necelými sedmi lety nečekaně zemřel a práva k dílu nyní drží jeho žena Eliška Kaplicky. Ideu stavby blobu nedávno vzkřísil developer Luděk Sekyra, který uvedl, že by mohl v budoucnu vyrůst na Rohanském ostrově v Karlíně. Sekyra, který je významným sponzorem KDU-ČSL, má přitom pozemky na Rohanském ostrově dlouhodobě pronajaté od pražského magistrátu. A jeho nápad před rokem podpořil i lidovecký ministr Daniel Herman, podle něhož by na stavbu měl přispět veřejný rozpočet.

 

Právě se děje

Další zprávy