Soud amnestoval Berku z kauzy "konkurzní mafie"

Domácí Domácí
11. 1. 2013 16:28
Další obžalovaný, Vladislav Větrovec, dostal amnestii jen zčásti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

České Budějovice - Soudce Jiří Berka nebude díky amnestii stíhán za zločinné spolčení v kauze "konkurzní mafie". Krajský soud v Českých Budějovicích ho ve čtvrtek plně amnestoval.

Další obžalovaný, Vladislav Větrovec, byl amnestován jen zčásti. Informaci přinesl server iDNES.cz.

"Jiří Berka je amnestován v plném rozsahu, Vladislav Větrovec pouze částečně, a to za hlavní skutek zločinného spolčení," řekl serveru místopředseda táborské pobočky krajského soudu Zdeněk Kučera.

"První sdělení obvinění spadá do období před 1. lednem 2005, a protože se to vztahuje k celému skutku, tak jsme rozhodli, že trestná činnost podléhá amnestii prezidenta," řekl Kučera. Dodal, že Berkův případ odpovídá požadavkům článku II amnestie.

Do rozhodnutí ještě může zasáhnout vrchní státní zastupitelství. Lenka Bradáčová serveru řekla, že se chce nejdříve seznámit s rozhodnutím, v případě úplného zastavení trestního řízení by ale nejspíš stížnost podala.

Pokud by amnestie byla pravomocná, Berka by mohl žádat návrat na Krajský soud v Ústí nad Labem, kde dříve pracoval. Podle soudu by měl Berka dostat pět milionů korun jako ušlou mzdu, sdělila ČTK mluvčí soudu.

Prezident Václav Klaus souvislost případu soudce Berky s promýšlením jím udělené amnestie odmítl. "Nenapadlo mě žádné konkrétní jméno při vymýšlení a podrobném prodiskutování podmínek amnestie," řekl Klaus novinářům v Praze. Současně zdůraznil, že by ho tedy nenapadlo v tomto případě ani řešit případ pana Berky.

ČSSD: Je to konspirace

Zastavení Berkova trestního stíhání kvůli prezidentské amnestii kritizovala opoziční ČSSD. Její místopředseda Lubomír Zaorálek označil na tiskové konferenci případné vrácení ušlé mzdy Berkovi a jeho návrat do taláru za naprosto nemorální a vyzval vládu a ministra spravedlnosti, aby se situací okamžitě začali zabývat.

Zastavení Berkova stíhání podle Zaorálka posiluje podezření, že organizovaný zločin si je schopen zajistit beztrestnost a proniknout do nejvyšších pater státu.

Připomněl informace médií, podle nichž byl Berkův spoluobžalovaný Větrovec spojen s prostředím prezidenta Václava Klause, konkrétně s jeho právními poradci Zdeňkem Sovákem, Milanem Kindlem a Karlem Muzikářem. Amnestie tak prý má charakter předem připravené konspirace.

Na dotaz, zda ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) hodlá do Berkova případu nějak zasahovat, reagovalo ministerstvo tak, že případ soudce Berky stále nepovažuje za uzavřený. Do kauzy má ještě právo vstoupit státní zástupce, uvedla mluvčí Štěpánka Čechová.

Skupina v kauze konkurzní mafie údajně vyhlašovala konkurzy na firmy na základě zfalšovaných dokumentů. Deset firem skupina tímto způsobem připravila o 264 milionů korun.

Kauza se táhne od roku 2003. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů v historii české justice, v němž bylo obžalováno 12 lidí. Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku.

Soud v dubnu 2010 poslal devět obžalovaných do vězení s tresty od 6,5 do 9 let. Sám Berka dostal devět let za účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Někteří obžalovaní se ale odvolali, vrchní soud rozsudek zrušil a ten tak nenabyl právní moci.

Vysokoškolský profesor Větrovec, který měl zprostředkovat úplatek, aby nebylo ohroženo zločinné spolčení, bude ještě částečně stíhán. "Trestní řízení u pana Větrovce pokračuje v té části, která se týká uplácení," dodal Kučera.

Táborský senát zatím rozhodl jen o Berkovi s Větrovcem. O tom, zda se amnestie dotkne i dalších obžalovaných v této kauze, soud teprve oznámí.

 

Právě se děje

Další zprávy