Levnější pivo je jen marketingový tah kvůli EET, říká Sobotka. A chce raději zlevnit máslo a chléb

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 29. 1. 2016 16:03
I když se ve Sněmovně opět debatovalo o elektronické evidenci tržeb, mnohem více se mluvilo o nejnovějším návrhu předsedy ANO a ministra financí Andreje Babiše na snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva. K těm, kteří měli k takovému návrhu výhrady, patří také premiér Bohuslav Sobotka. Ostře návrh kritizovala celá pravicová opozice.
Andrej Babiš vešel do jednací síně i s cedulí a umístil ji tak, aby ji každý viděl.
Andrej Babiš vešel do jednací síně i s cedulí a umístil ji tak, aby ji každý viděl. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Koaliční partneři ANO z ČSSD a KDU-ČSL, včetně premiéra Bohuslava Sobotky, jsou velmi zaskočeni nápadem šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše na snížení daně z přidané hodnoty (DPH) u sudového piva.

Babiš navrhne snížení DPH u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Oznámil to ve čtvrtek v pořadu České televize Máte slovo. "Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo," řekl v televizi.

"Je to hodně populistický návrh, opravdový výkop z čistého nebe, s nikým to nekonzultoval," stěžoval si místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle něj by se koalice měla bavit o případném snížení daně u potravin a až potom u piva.

"Snížení daně u potravin by se týkalo položek, které jsou důležité pro každodenní život, snížení jejich cen může pomoci seniorům, rodinám s dětmi," podotkl. 

ČSSD navrhne snížení daně u některých potravin

Premiér Bohuslav Sobotka volil opatrnější reakci, ale také dal najevo, že se mu návrh Babiše nelíbí. "Musíte se obrátit na Evropskou komisi, protože daň z přidané hodnoty má určitá pravidla," řekl premiér dopoledne Aktuálně.cz. "Podívejte se na evropskou směrnici, která říká, jaké sazby můžou být u jakých položek," dodal v narážce na to, že by návrh mohl narazit právě u této komise.

Odpoledne už premiér vystoupil s podrobnějším komentářem. "Návrh ministra Babiše je marketingovým tahem na podporu elektronické evidence tržeb, myslím, že ten důvod je zřetelný a je tu určitá souvislost s tímto zákonem," prohlásil premiér s tím, že každá daňová změna by měla projít důkladnou diskusí.

Z jeho vyjádření přitom vyplynulo, že uvažuje podobně jako KDU-ČSL o snížení daně u potravin. "V takovéto situaci přijdeme na koaliční radu s jinou prioritou sociální demokracie, a to je snížení DPH u základních potravin," sdělil Sobotka.

Když mluvil o konkrétních položkách, jmenoval máslo, chleba i syrové maso. Jako vzor jmenoval vládu Roberta Fica na Slovensku, kde platí snížená daň z přidané hodnoty na vybrané potraviny. 

Ministr Andrej Babiš na dotaz, proč svůj návrh nekonzultovat s koaličními partnery, odpověděl: "Já se také o některých jejich návrzích, například u minimální mzdy, dozvídám z médií," podotkl a obhajoval svůj návrh.

"Chceme brát peníze od těch, kteří neplatí daně, a chceme pomáhat těm, kteří daně platí, tento návrh je ve prospěch lidí. Pevně věřím, že dostaneme podporu od občanů," prohlásil a tvrdil, že postupuje zcela jinak než jeho předchůdci. "ODS a TOP 09 v minulosti vytáhly z každé domácnosti tisíc korun měsíčně tím, že navýšily DPH," uvedl Babiš ještě před začátkem schůze.

Komplikace účetnictví a prostor k únikům

Levicoví opoziční poslanci Babišův návrh uvítali, u pravice to však Babiš schytal.

"Kdyby to myslel se snižováním DPH vážně, tak by podpořil návrh ODS na snížení DPH na devatenáct procent a čtrnáct procent , který již několik měsíců leží bez projednání ve Sněmovně," reagoval předseda ODS Petr Fiala, podle kterého je návrh Babiše nesystémový a populistický. "Komplikuje to daňový systém a vyvolává pochybnosti o souladu s evropským právem," míní Fiala.

Podobně promluvil také šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. "Všichni ministři Evropské unie mají ve zvyku systémově srovnat sazby DPH tak, aby se co nejjednodušeji účtovalo, aby vytvářeli co nejmenší prostor k daňovým únikům. Populisté vyzobávají jednotlivé položky, které sice nemají sebemenší význam, ale komplikují účetnictví a otvírají dveře daňovým únikům," stěžoval si Kalousek. 

Naopak například předseda KSČM Vojtěch Filip možnost snížení ceny točeného piva vítal. "Klidně jsem pro. Zejména my z Budějic se těšíme, že se pivo nebude zdražovat," uvedl. Snížení daně kvitovali i někteří poslanci ČSSD, například bývalý ministr průmyslu Milan Urban. "Určitě jsem pro," řekl.

Případným snížením daně z přidané hodnoty u sudového piva z nynějších 21 na deset procent by stát přišel asi o 160 milionů korun ročně. V rozporu s právem Evropské unie by zařazení sudového piva do této snížené sazby DPH nebylo, řekli Babiš a jeho náměstkyně pro daně Alena Schillerová.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy