Sobotka usmířil rozdělenou ČSSD. Do krajských voleb posílá svoje i Zemanovy příznivce

Radek Bartoníček Václav Dolejší, Radek Bartoníček
27. 1. 2016 17:21
ČSSD jde do podzimních voleb ve 13 krajích s obměněným týmem. Své posty obhajuje sedm hejtmanů, zatímco v šesti regionech sociální demokraté nasadili nové lídry. Novými kandidáty jsou poradkyně premiéra Alena Gajdůšková, zemanovec Jaroslav Foldyna, byznysmen Josef Bernard nebo univerzitní proděkan Jiří Štěpán.
Bohuslav Sobotka a Michal Hašek
Bohuslav Sobotka a Michal Hašek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poradkyně premiéra Alena Gajdůšková, zemanovec Jaroslav Foldyna, byznysmen Josef Bernard nebo univerzitní proděkan Jiří Štěpán jsou novými kandidáty ČSSD na krajské hejtmany. Vládní strana tak jde do podzimních voleb ve 13 krajích s obměněným týmem. Své posty obhajuje sedm hejtmanů, zatímco v šesti regionech sociální demokraté nasadili nové lídry.

"Podařilo se překonat rozdělení strany, které v některých krajích zůstávalo z doby mého souboje se zemanovci," komentuje sestavu premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Myslí tím nedávné spory mezi svými příznivci a straníky kolem jihomoravského hejtmana Michala Haška – ti dlouhodobě podporují prezidenta Miloše Zemana.

Nejlépe to dokumentují dvě "nové tváře" z každého křídla, a to zemanovec Jaroslav Foldyna a Alena Gajdůšková, která sedí ve Strakově akademii jako premiérova poradkyně.

"U nás na severu musíte být opravdu skalní levičák," říká poslanec Foldyna, který uvnitř ČSSD založil sdružení Doleva! Učinil tak loni na jaře, kdy neuspěl na sjezdu při kandidatuře na místopředsedu strany. Ústecký region společně s libereckým jsou jedinými kraji v zemi, kde ČSSD nevládne.

Naopak Alenu Gajdůškovou nasazuje sociální demokracie ve Zlínském kraji, kde strana už osm let vládne. Jejich třiašedesátiletý hejtman Stanislav Mišák se však rozhodl, že kandidovat už nebude. Je to překvapení - u voličů Gajdůšková nejprve prohrála souboj o senátorský post s Františkem Čubou a následně na stranickém sjezdu neobhájila post místopředsedkyně ČSSD. "Bude to hodně náročné, beru to jako výzvu. Kdo se bojí, nesmí do lesa a já jsem mimo jiné paní hajná," říká Gajdůšková, jejíž manžel je lesník.

Sobotka si pochvaluje, že za ČSSD bude kandidovat více žen. "Přes veškeré brblání funkcionářů se náhle našlo 40 procent žen na všechny krajské kandidátky," říká. Mimochodem – největší soupeř ANO nasadí pět žen přímo do čela jako kandidátky na hejtmanky.

Kauzy i migrační krize

Zatímco Babišovo hnutí se chystá poukazovat na kauzy některých sociálně demokratických hejtmanů, ČSSD bude určitě hodně mluvit o migrační vlně. Nejvíce na uprchlickou kartu bude sázet jihomoravský hejtman Michal Hašek. "S ohledem na vývoj migrační krize bude naše občany zajímat zejména bezpečnost. To je z častých debat s občany, které vedu, zřejmé."

Sám bude už podruhé obhajovat post hejtmana, pro šest lídrů ČSSD půjde ale o premiéru. Lidový dům nasadil nové tváře nejen v Ústeckém a Zlínském kraji, ale také v Plzeňském kraji (exředitel Škody Transportation Josef Bernard), v Královéhradeckém (proděkan filosofické fakulty Jiří Štěpán) a Olomouckém. Tam místo z korupce obviněného hejtmana Jiřího Rozbořila bude lídrem poslanec Jiří Zemánek. V Libereckém kraji se ČSSD ještě nedokázala shodnout na lídrovi – buď to bude lékař Jan Mečl, anebo náměstek jabloneckého primátora Pavel Svoboda.

Všechna jména jsou zatím jen nominace, které už sice posvětilo předsednictvo ČSSD, ale celé kandidátky ještě musejí nově projít stranickými primárkami. "Na počátku nového zápasu o kraje jsme na tom personálně mnohem lépe než veškerá konkurence," myslí si Sobotka.

I konkurence je silná. Nově se musí bát nejen Babišova hnutí ANO, které v roce 2012 nekandidovalo, ale také "nových vítězů", různých místních regionálních hnutí kolem lidovců nebo Starostů. Už minule zvítězili v Libereckém kraji a výrazně bodovali též v Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském. Letos mají ambice ještě vyšší.

 

Právě se děje

Další zprávy